Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Při druhé vlně pandemie se u dětí po prodělaném covidu objevily případy zánětlivého syndromu
Projevy syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí. Fotokoláž: se souhlasem FTN

Při druhé vlně pandemie se u dětí po prodělaném covidu objevily případy zánětlivého syndromu

Onemocnění covid-19 probíhá u většiny dětí mírně a projevuje se dýchacími a zažívacími problémy. Avšak ve vzácných případech může mít i komplikovanější průběh a vyvolat u dětí neadekvátní imunitní reakci, takzvaný Multisystémový zánětlivý syndrom nebo též Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí. 

Tato komplikace se může objevit jeden až šest týdnů od akutního onemocnění. Vždy jsou přítomny horečky, které mohou být provázeny zánětem spojivek, kožními či slizničními reakcemi, zduřením uzlin a často i zažívacími obtížemi jako jsou bolesti břicha či zvracení nebo průjmy. V těchto případech je však důležitá včasná diagnostika a zahájení léčby, která je u dětí v naprosté většině případů úspěšná.

V první koronavirové vlně nebyl ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) zaznamenán žádný případ uvedeného syndromu u dětí, ale od počátku druhé vlny bylo dosud úspěšně léčeno již 11 pacientů s tímto syndromem, a to na Jednotce intenzivní péče Pediatrické kliniky 1. LF UK a FTN. Onemocnění se někdy svými projevy podobá jinému dětskému onemocnění, takzvané Kawasakiho nemoci.

Příčina rozvoje syndromu u dětí není zatím známa. Předpokládá se souhra abnormálně zvýšené imunitní reakce u geneticky predisponovaných jedinců a faktorů na straně samotného viru.

V současné době nejsou známé žádné rizikové faktory rozvoje syndromu a nedá se předvídat, u kterých pacientů vznikne. Až v 70 procent případů jsou postiženy dříve zdravé děti.

Mezi klinické projevy patří horečka nad 38 stupňů provázená dalšími příznaky, například zarudnutím sliznic, jazyka, rtů, spojivek, kůže dlaní rukou a plosek nohou nebo vyrážkami různého vzhledu či zvětšením lymfatických uzlin.

A 80 procent pacientů má v začátku nástupu syndromu gastrointestinální obtíže, v závažnějších případech může dojít k postižení srdce projevující se oběhovou nestabilitou až šokem, eventuálně k dalším orgánovým postižením.

Léčba je založena na snížení zánětlivé aktivity podáním imunosupresivních léků. Již při podezření na toto onemocnění je vhodné sledování životních funkcí na dětské jednotce intenzivní péče. V případě rozvoje selhávání orgánů je pak nutná podpora nebo náhrada selhávajících životních funkcí.

Diagnóza je stanovována na základě v této době již dobře popsaného souboru klinických a laboratorních příznaků při současném vyloučení jiných příčin přítomných příznaků.

Incidence syndromu není známa a liší se v jednotlivých zemích. Ve FTN bylo od začátku pandemie hospitalizováno celkem 88 dětí s covid-19, z toho 9 v první (jarní) vlně pandemie a 79 v druhé podzimní vlně a z nich bylo léčeno 11 pacientů pro Multisystémový zánětlivý syndrom.

Medián věku těchto dětí byl necelé téměř 3 roky (rozptyl 8 měsíců až 8,5 roku), 4 z 11 pacientů byli v době diagnózy cob´vid-19 PCR pozitivní a 10 z 11 měli detekovatelné protilátky v séru, čtyři děti měly příznaky oběhové nestability, jedno z nich vyžadovalo přechodně invazivní monitoraci oběhu a neinvazivní ventilační podporu.

Všech 11 pacientů bylo propuštěno bez orgánových komplikací do domácí péče a jsou dále sledováni v odborných poradnách pediatrické kliniky ve FTN.  


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru