
Při druhé vlně pandemie se u dětí po prodělaném covidu objevily případy zánětlivého syndromu
17. března 2021 14:33
Tato komplikace se může objevit jeden až šest týdnů od akutního onemocnění. Vždy jsou přítomny horečky, které mohou být provázeny zánětem spojivek, kožními či slizničními reakcemi, zduřením uzlin a často i zažívacími obtížemi jako jsou bolesti břicha či zvracení nebo průjmy. V těchto případech je však důležitá včasná diagnostika a zahájení léčby, která je u dětí v naprosté většině případů úspěšná.
V první koronavirové vlně nebyl ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) zaznamenán žádný případ uvedeného syndromu u dětí, ale od počátku druhé vlny bylo dosud úspěšně léčeno již 11 pacientů s tímto syndromem, a to na Jednotce intenzivní péče Pediatrické kliniky 1. LF UK a FTN. Onemocnění se někdy svými projevy podobá jinému dětskému onemocnění, takzvané Kawasakiho nemoci.
Příčina rozvoje syndromu u dětí není zatím známa. Předpokládá se souhra abnormálně zvýšené imunitní reakce u geneticky predisponovaných jedinců a faktorů na straně samotného viru.

Mezi klinické projevy patří horečka nad 38 stupňů provázená dalšími příznaky, například zarudnutím sliznic, jazyka, rtů, spojivek, kůže dlaní rukou a plosek nohou nebo vyrážkami různého vzhledu či zvětšením lymfatických uzlin.
A 80 procent pacientů má v začátku nástupu syndromu gastrointestinální obtíže, v závažnějších případech může dojít k postižení srdce projevující se oběhovou nestabilitou až šokem, eventuálně k dalším orgánovým postižením.
Léčba je založena na snížení zánětlivé aktivity podáním imunosupresivních léků. Již při podezření na toto onemocnění je vhodné sledování životních funkcí na dětské jednotce intenzivní péče. V případě rozvoje selhávání orgánů je pak nutná podpora nebo náhrada selhávajících životních funkcí.
Diagnóza je stanovována na základě v této době již dobře popsaného souboru klinických a laboratorních příznaků při současném vyloučení jiných příčin přítomných příznaků.

Medián věku těchto dětí byl necelé téměř 3 roky (rozptyl 8 měsíců až 8,5 roku), 4 z 11 pacientů byli v době diagnózy cob´vid-19 PCR pozitivní a 10 z 11 měli detekovatelné protilátky v séru, čtyři děti měly příznaky oběhové nestability, jedno z nich vyžadovalo přechodně invazivní monitoraci oběhu a neinvazivní ventilační podporu.
Všech 11 pacientů bylo propuštěno bez orgánových komplikací do domácí péče a jsou dále sledováni v odborných poradnách pediatrické kliniky ve FTN.