Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při cestě po kontinentě se Evropský vlak zastaví i v Praze, lidé do něj mohou nahlédnout na hlavním nádraží
Evropský vlak odstartoval cestu 2. září v portugalském Lisabonu. Foto: connectingeuropeexpress.eu

Při cestě po kontinentě se Evropský vlak zastaví i v Praze, lidé do něj mohou nahlédnout na hlavním nádraží

Evropský vlak Connecting Europe Express (CEE) prezentující význam a budoucnost železniční dopravy v Evropské unii se na pár dní při svém turné po kontinentě zastaví i v České republice, dokonce dvakrát dorazí i do Prahy.

Vlak překročí hranice České republiky už dnes a postupně pak zamíří do Ostravy, Břeclavi, Brna, Prahy a Plzně. Projekt Evropské unie, na kterém spolupracuje většina evropských železničních společností včetně Českých drah, zdůrazňuje důležitost železniční dopravy a ukazuje cestu k naplnění takzvaného Green Dealu. Zároveň má upozornit na nutnost investic do železniční infrastruktury.

„Evropský vlak je pro nás příležitostí, kdy můžeme široké veřejnosti prezentovat ekologickou přepravu osob a nákladů po železnici i cíle Evropské unie v jejím rozvoji,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

CEE, který propaguje železnici jako udržitelný a ekologický způsob přepravy cestujících a nákladu, bude brázdit tuzemské koleje od čtvrtka 23. do neděle 26. září. Vlak přijede do České republiky dnes odpoledne přes česko-polský hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice.

Zhruba mezi 16. a 22. hodinou zastaví na ostravském hlavním nádraží, kde ho můžou navštívit první zájemci, a poté zamíří přes Břeclav do Rakouska. V pátek 24. září se vlak vrátí zpět do České republiky a ve večerních hodinách zastaví v Břeclavi a v Brně.

V sobotu 25. září bude následovat zastávka na pražském hlavním nádraží. Z Brna do Prahy dopraví evropský výstavní expres Vectron společnosti ČD Cargo v originálním českém nátěru pro Evropský vlak.

Vectron i celý vlak si mohou zájemci prohlédnout na pražském hlavním nádraží v době od 13:15 do 15:30 hodin, kdy je připravena jeho prezentace pro veřejnost. V neděli 26. září pak souprava odjede z Prahy přes Plzeň a hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald do Německa.

Souprava CEE bude mít šest vagónů různých evropských dopravců. V nich se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o železničních technologiích a inovacích nebo o tom, jak Evropská unie podporuje infrastrukturní projekty.

CEE je stěžejním projektem v rámci Evropského roku železnice 2021. Ten vyhlásila Evropská unie s cílem zvýšit všeobecné povědomí o výhodách železnice a také o výzvách, které před ní do budoucna ještě stojí. Projekt také zdůrazňuje význam plánování a financování udržitelné infrastruktury.

Evropský vlak odstartoval cestu 2. září v portugalském Lisabonu a svou pouť ukončí 7. října v Paříži. Při své cestě zavítá do všech hlavních měst Evropské unie, jimiž prochází evropská železniční síť.

Zastávky Connecting Europe Expressu v České republice (23. – 26. září)

Vlak si můžou zájemci prohlédnout ve stanicích Ostrava hl.n., Břeclav, Brno hl.n., Praha hl.n. a Plzeň hl.n.

Příjezd do ČR z Polska přes hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice: 23. září v 15:21 hod.

Ostrava hl.n. – 23. září od 15:46 do 21:50 hod.

Břeclav – 24. září od 20:44 do 21:00 hod.

Brno hl.n. – 24. září od 21:32 do cca 22:00, odjezd 25. září v 10:14 hod.

Praha hl.n. – 25. září od 13:16 do 15:30 hod. a 26. září 2021 od 08:27 do 08:57 hod.

Plzeň hl.n. – 26. září od 10:27 do 11:33 hod.

Odjezd z ČR do Německa přes hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald: 26. září 2021


Autor: red
Další články
Nahoru