dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Při bytové výstavbě na Zličíně se našly unikátní archeologické nálezy, muzeum je nyní ukazuje
Muzeum hl. m. Prahy vystavuje v hlavní budově na Florenci nálezy ze Zličína. Foto: archiv

Při bytové výstavbě na Zličíně se našly unikátní archeologické nálezy, muzeum je nyní ukazuje

Dobu stěhování národů, její nejvýznamnější archeologické nálezy na území Čech a Moravy a unikátní soubor nálezů z pohřebiště z 5. století n. l., které bylo odkryto v Praze na Zličíně, představuje nová výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Nazývá se Hroby barbarů/ Svět živých a mrtvých doby stěhování národů. Scénografickým zpracováním chce návštěvníky vtáhnout do příběhu tehdejší civilizace a přiblížit detaily z nedávného výzkumu.

Expozice byla veřejnosti zpřístupněna včera a potrvá do 14. února příštího roku. Vyšel k ní i obsáhlý katalog. Muzejní novinkou je aplikace pro chytré telefony, která výstavou provede a odhalí to, co se do ní nevešlo.

Zličínské pohřebiště bylo postupně objeveno v letech 2005 až 2008 při výstavbě obytného komplexu. Archeologové tehdy prozkoumali celé pohřebiště z doby stěhování národů, náležící takzvané vinařické skupině a datované do druhé až třetí třetiny 5. století n. l. I jejich práci výstava popisuje.

„Výstava je rozdělena na čtyři oddíly. Na začátku úvod pojednává celkově o době, další oddíl je o době stěhování národů v Čechách, kdo tady tehdy žil a jaké předměty užíval, a pak už následuje vlastní zličínské pohřebiště," řekla ČTK kurátorka Miroslava Šmolíková.

Většina hrobů z tohoto období byla podle Šmolíkové po celé Evropě vykradena, i přesto ale odhaluje unikátní předměty. Návštěvník si na příkladech hrobů a kosterních pozůstatků může představit, jakým způsobem se tehdy pohřbívalo.

Nálezy z bohatého hrobu germánského velmože

Zličín je znám svou kolekcí 18 zachovaných skleněných nádob. Odkryto zde bylo 177 hrobů. „Výzkum přinesl 16 tisíc předmětů, mezi tím nálezy bohaté ze zlata, stříbra i řadu keramických nádob. Všechny tyto nálezy pocházejí v podstatě z celé Evropy," uvedl Milan Kuchařík ze společnosti Labrys, která se na výzkumu podílela.

Jde tak o dosud nejrozsáhlejší prozkoumanou nekropoli z doby stěhování národů na území Česka a jednu z největších ve střední Evropě. Na návštěvníky ale také čeká například soubor nálezů z bohatého hrobu germánského velmože z Blučiny, početný soubor šperků, výbava hrobu „dámy z Měcholup" a dalších předmětů z pražských i mimopražských pohřebišť z doby stěhování národů. Ty pocházejí ze sbírek Národního muzea.

„Při přípravě výstavy jsme si všimli, že předměty jsou poměrně uniformní. Že na velikém území tehdejšího světa se používaly podobné typy předmětů někdy dokonce v identickém provedení. Naše globalizace tak není ojedinělá," dodala Šmolíková.


Další články
Nahoru