dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Při blackoutu by si museli strážníci dát pauzu. Chtě nechtě! Praha chce proto změnit zákon
Ilustrační foto: archiv

Při blackoutu by si museli strážníci dát pauzu. Chtě nechtě! Praha chce proto změnit zákon

Hlavní město Praha bude iniciovat změnu zákoníku práce. Tento týden uskutečněné cvičení Blackout 2014 totiž potvrdilo, že jeho současná podoba v krizových situacích brání efektivnímu nasazení lidí, zejména strážníků městské policie.

Při cvičení se zjistilo, že městští strážníci mohou být v nepřetržité službě pouze 12 hodin a poté musí mít ze zákona osmihodinovou přestávku. Za normálních okolností je to v pořádku. Ale krizové situace mohou trvat mnohem déle a kvůli ochraně lidského zdraví, majetku a zajištění bezpečnosti je zapotřebí, aby strážníků bylo k dispozici pro potřebné práce co nejvíce.

„To nyní bohužel nejde. Kvůli povinným přestávkám nám s postupem času rychle klesá počet lidí, které můžeme v ulicích nasadit,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček. Praha chce proto iniciovat změnu zákoníku práce tak, aby umožnila v případě mimořádných situací velkého rozsahu udělat výjimku a například městské strážníky nasadit do služby i na delší dobu, než je ta zákonem stanovená.

„Krizové situace se samozřejmě netýkají pouze Prahy. Domnívám se, že změna přinese prospěch městům a obcím v celé České republice. Jsem si vědom toho, že je potřeba toto znovu prodiskutovat se všemi, kteří se zabývají zákoníkem práce a odpovídají za jeho obsah, a doufám, že všichni budou mít pochopení pro tuto potřebnou změnu při vzniku mimořádných událostí. Proto doufám, že se nám ji podaří v dohledné době prosadit,“ dodal Hudeček.

To však není vůbec jisté. O tom, že zákony navržené Prahou byly vládou, případně Parlamentem, zamítnuty, se představitelé metropole v minulosti již párkrát přesvědčili. Naposledy tento týden, kdy vláda zatrhla návrh zákona o regulaci a legalizaci prostituce vytvořený hlavním městem. Podle návrhu Prahy by prostitutky musely chodit na lékařské prohlídky a musely by platit daně. O návrhu rozhodne parlament.

Dalším problémem, který bude muset Praha řešit, je seznam pacientů, kteří jsou na přístrojích v domácím léčení. Podle Hudečka město nemá přesný přehled jejich adres ani jmen a jejich počet pouze odhaduje na základě znalostí záchranky na 1000 lidí.

Cvičení Blackout 2014 se uskutečnilo ve středu 26. února a simulovalo rozsáhlý výpadek dodávek elektrického proudu na území hlavního města. Účastnily se ho orgány krizového řízení, bezpečnostní poradci, základní složky integrovaného záchranného systému a vybrané organizace. Výsledky cvičení se budou nyní vyhodnocovat, známy by měly být zhruba do měsíce.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru