Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Při akci zaměřené na cyklisty a koloběžkáře se nejčastěji trestala jízda po chodníku
Koloběžky na chodníku. Foto: Karel Netolický

Při akci zaměřené na cyklisty a koloběžkáře se nejčastěji trestala jízda po chodníku

Od čtvrtka 20. neděle 23. června proběhla další čtyřdenní celoměstská akce, v rámci které hlídky městské policie zjišťovaly, jak cyklisté a koloběžkáři dodržují dopravní předpisy. Informovala o tom mluvčí strážníků Irena Seifertová.

„Strážníci odhalili 1 222 přestupků, za které udělili 398 pokut ve výši 235 100 korun, 27 přestupků oznamovali správnímu orgánu a ostatní vyřešili domluvou. Na každém obvodním ředitelství byly na akci vyčleněny dvě dvojčlenné hlídky, v centrální městské části, kde jsou největší problémy, pak čtyři hlídky strážníků. Kontroly probíhaly nahodile v různých časových intervalech.

„Oceňuji to, jak strážníci hlídají neukázněné cyklisty a koloběžkáře. Ti se chovají velmi často nezodpovědně a nebezpečně. Je třeba, aby za porušování pravidel padaly tresty,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).      

Nejvíce přestupků opět zjistili strážníci na Praze 1, konkrétně 258, na Praze 2 odhalili 159 a v rámci osmé městské části zjistili 174 pochybení. Nejčastějším přestupkem stále zůstává jízda po chodníku a nedodržování dopravního značení, nejčastěji se jedná o jízdu v protisměru.

Nešlo ale pouze o represi. Například na Praze 13 hlídka zkontrolovala také školní skupinu a dětem zopakovala, jaké vybavení musí mít nejen oni, ale také jejich kola. Na Praze 2 pak strážníci často řešili cizince, kteří se dobře neseznámí se smluvními podmínkami, v rámci kterých je mimo jiné uvedeno, kde smějí sdílené prostředky používat.

„Obecně cyklistům za případné dopravní přestupky hrozí na místě pokuta do výše 1 500 tisíc korun. Za jízdu na kole či koloběžce pod vlivem alkoholu nebo drog hrozí řidiči ve správním řízení pokuta v rozmezí od 2,5 tisíce do 20 tisíc korun,“ popsala Seifertová.

„Tato pokuta se zvyšuje na 25 až 50 tisíc korun, řídí-li řidič vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru