dnes
Sobota - oblacno
0°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
Pražská politika

Prezidentští kandidáti: U české internetové populace by vyhrál Jiří Drahoš, ukazují výsledky hry Prezident 21

Bývalý šéf Akademie věd České republiky Jiří Drahoš je suverénním aktuálním vítězem prezidentských voleb u české internetové populace. 

przident-21-nahled Vyplývá to z volebního modelu internetové hry Prezident 21, založeného na váženém vzorku 42 tisíc hlasujících z téměř čtvrt milionu lidí, kteří se dosud online projektu zúčastnili.

Volební hra Prezident 21 je volně dostupná na internetu a využívá systému hlasování, kde lidé mohou přidělovat kandidátům kladné i záporné hlasy. Kromě volebních preferencí mohli účastníci do projektu dobrovolně zadat i své demografické údaje nebo vyplnit akademický dotazník, což umožnilo vytvoření váženého vzorku.

„Náš internetový volební model umožňuje udílení kladných i záporných hlasů jednotlivým kandidátům, systém nazýváme Demokracie 21. Pokud volič udělí minimálně 2 kladné hlasy, může přidat také jeden záporný, a tím detailněji vyjádří svůj názor. Celkem může udělit maximálně 3 kladné a 1 záporný hlas,“ vysvětluje Ondřej Koutský, ředitel Institutu pro Demokracii 21 a koordinátor hry Prezident 21. „Výsledné pořadí se pak získává prostým součtem všech hlasů. Například Miloš Zeman má v naší hře sice třetí nejvyšší počet kladných hlasů, ale zároveň nejvyšší počet negativních hlasů ze všech. Ačkoliv je tedy zatím favoritem většiny průzkumů, u nás by skončil na poslední příčce,“ doplňuje Koutský.

Drahoš má po součtu kladných i záporných hlasů ve volebním modelu 46% podporu od všech voličů, kteří běžně používají internet (podle společnosti Behavio 76 % české populace).

Za ním by se umístil Michal Horáček s 18 % a třetí pozici by obsadil Marek Hilšer, který má o dva procentní body méně.

Úřadující prezident Miloš Zeman by skončil poslední.

Ve všech krajích vítězí Drahoš, v Moravskoslezském kraji boduje Okamura
Ve všech 14 krajích České republiky by aktuálně podle hlasování ve hře Prezident 21 zvítězil Jiří Drahoš. V Praze a dalších devíti krajích by druhé místo obsadil Michal Horáček. V Jihomoravském kraji, na Vysočině, Liberecku a Olomoucku by naopak Marek Hilšer Michala Horáčka předběhl. V Moravskoslezském kraji by Marek Hilšer obsadil taktéž druhé místo, avšak třetí příčka by patřila Tomio Okamurovi a Michal Horáček by se musel spokojit až se 4. místem. Ve všech krajích kromě Prahy a zmíněného Moravskoslezského by Tomio Okamura byl 4., v Praze by 4. příčku vybojoval Vratislav Kulhánek.  

Nejsilnější podporu v součtu kladných a záporných hlasů má zatím podle hlasování v online volebním modelu Jiří Drahoš zejména v Praze (59 %), v kraji Středočeském (49 %), Zlínském (47 %) a na Vysočině (47 %).

Michal Horáček sklízí nejvíce ohlasu v Praze (28 %), ve Středočeském kraji (21 %), na Královéhradecku a Plzeňsku (19 %).

S Markem Hilšerem sympatizují nejvíce voliči v Praze (20 %) a na Vysočině (18 %).

Miloš Zeman obdržel ve všech krajích více záporných než kladných hlasů, s vyjímkou Moravskoslezského kraje (5%) a Ústeckého kraje, kde obdržel shodně plusových a minusových hlasů.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru