dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - jasno
12°C
pozítří
Pondělí - polojasno
11°C
Pražská politika

Prezidentští kandidáti: U české internetové populace by vyhrál Jiří Drahoš, ukazují výsledky hry Prezident 21

Bývalý šéf Akademie věd České republiky Jiří Drahoš je suverénním aktuálním vítězem prezidentských voleb u české internetové populace. 

przident-21-nahled Vyplývá to z volebního modelu internetové hry Prezident 21, založeného na váženém vzorku 42 tisíc hlasujících z téměř čtvrt milionu lidí, kteří se dosud online projektu zúčastnili.

Volební hra Prezident 21 je volně dostupná na internetu a využívá systému hlasování, kde lidé mohou přidělovat kandidátům kladné i záporné hlasy. Kromě volebních preferencí mohli účastníci do projektu dobrovolně zadat i své demografické údaje nebo vyplnit akademický dotazník, což umožnilo vytvoření váženého vzorku.

„Náš internetový volební model umožňuje udílení kladných i záporných hlasů jednotlivým kandidátům, systém nazýváme Demokracie 21. Pokud volič udělí minimálně 2 kladné hlasy, může přidat také jeden záporný, a tím detailněji vyjádří svůj názor. Celkem může udělit maximálně 3 kladné a 1 záporný hlas,“ vysvětluje Ondřej Koutský, ředitel Institutu pro Demokracii 21 a koordinátor hry Prezident 21. „Výsledné pořadí se pak získává prostým součtem všech hlasů. Například Miloš Zeman má v naší hře sice třetí nejvyšší počet kladných hlasů, ale zároveň nejvyšší počet negativních hlasů ze všech. Ačkoliv je tedy zatím favoritem většiny průzkumů, u nás by skončil na poslední příčce,“ doplňuje Koutský.

Drahoš má po součtu kladných i záporných hlasů ve volebním modelu 46% podporu od všech voličů, kteří běžně používají internet (podle společnosti Behavio 76 % české populace).

Za ním by se umístil Michal Horáček s 18 % a třetí pozici by obsadil Marek Hilšer, který má o dva procentní body méně.

Úřadující prezident Miloš Zeman by skončil poslední.

Ve všech krajích vítězí Drahoš, v Moravskoslezském kraji boduje Okamura
Ve všech 14 krajích České republiky by aktuálně podle hlasování ve hře Prezident 21 zvítězil Jiří Drahoš. V Praze a dalších devíti krajích by druhé místo obsadil Michal Horáček. V Jihomoravském kraji, na Vysočině, Liberecku a Olomoucku by naopak Marek Hilšer Michala Horáčka předběhl. V Moravskoslezském kraji by Marek Hilšer obsadil taktéž druhé místo, avšak třetí příčka by patřila Tomio Okamurovi a Michal Horáček by se musel spokojit až se 4. místem. Ve všech krajích kromě Prahy a zmíněného Moravskoslezského by Tomio Okamura byl 4., v Praze by 4. příčku vybojoval Vratislav Kulhánek.  

Nejsilnější podporu v součtu kladných a záporných hlasů má zatím podle hlasování v online volebním modelu Jiří Drahoš zejména v Praze (59 %), v kraji Středočeském (49 %), Zlínském (47 %) a na Vysočině (47 %).

Michal Horáček sklízí nejvíce ohlasu v Praze (28 %), ve Středočeském kraji (21 %), na Královéhradecku a Plzeňsku (19 %).

S Markem Hilšerem sympatizují nejvíce voliči v Praze (20 %) a na Vysočině (18 %).

Miloš Zeman obdržel ve všech krajích více záporných než kladných hlasů, s vyjímkou Moravskoslezského kraje (5%) a Ústeckého kraje, kde obdržel shodně plusových a minusových hlasů.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru