Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
SetkáníZpravodajství

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

27. 5. 2022
Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této příležitostí zřídí symbolické pietní místo v parku Ohrada na pražském Žižkově.

Atentát označovaný jako operace Anthropoid provedli 27. května 1942 členové československé exilové armády Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Druhý jmenovaný byl Slovák narozený v Rajeckých Teplicích u Žiliny. Tato odvážná akce je jedním významných příkladů spolupráce Čechů a Slováků v boji proti nacismu.

Součástí pietního aktu bude i venkovní výstava Za národ, drahou vlast, která bude slavnostně zahájena již 26. května v parku Ohrada. Ten se nachází v bezprostřední blízkosti míst, kde se parašutisté v období mezi výsadkem a atentátem několik měsíců ukrývali. Obyvatelé Žižkova a Vinohrad jim s plným vědomím možných následků poskytovali úkryt a útočiště. Rodiny Růtových, Zelenkových, Moravcových a Fafkových byly stejně jako mnoho dalších občanů, kteří parašutistům pomáhali, následně zatčeny a krutě vyslýchány gestapem. Většina jejich členů byla nacisty zavražděna, někteří si stačili vzít před zatčením život sami.

Symbolický pietní akt proběhne v den výročí 27. května od 15 hodin. Akce se zúčastní a krátce promluví také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ministr vnitra Vít Rakušan.


Autor: Alo

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Včera v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru