Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
SetkáníZpravodajství

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

27. 5. 2022
Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této příležitostí zřídí symbolické pietní místo v parku Ohrada na pražském Žižkově.

Atentát označovaný jako operace Anthropoid provedli 27. května 1942 členové československé exilové armády Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Druhý jmenovaný byl Slovák narozený v Rajeckých Teplicích u Žiliny. Tato odvážná akce je jedním významných příkladů spolupráce Čechů a Slováků v boji proti nacismu.

Součástí pietního aktu bude i venkovní výstava Za národ, drahou vlast, která bude slavnostně zahájena již 26. května v parku Ohrada. Ten se nachází v bezprostřední blízkosti míst, kde se parašutisté v období mezi výsadkem a atentátem několik měsíců ukrývali. Obyvatelé Žižkova a Vinohrad jim s plným vědomím možných následků poskytovali úkryt a útočiště. Rodiny Růtových, Zelenkových, Moravcových a Fafkových byly stejně jako mnoho dalších občanů, kteří parašutistům pomáhali, následně zatčeny a krutě vyslýchány gestapem. Většina jejich členů byla nacisty zavražděna, někteří si stačili vzít před zatčením život sami.

Symbolický pietní akt proběhne v den výročí 27. května od 15 hodin. Akce se zúčastní a krátce promluví také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ministr vnitra Vít Rakušan.


Autor: Alo

Adventní koncert a zdobení stromečku

Dnes v 10:01

Adventní koncert u příležitosti narozenin Spolku přátel Petrské čtvrti se uskuteční v sobotu 10. prosince od 18:30 hodin v kostele sv. Petra Na Poříčí.

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Vtípečky se zelím se vrátí do Pracovny

Včera v 08:54

Skupina stand up komiků Vtípečky se zelím si připravila speciální vánoční show. V sobotu 17. prosince se vrátí do žižkovského podniku Pracovna. Pětice mladých komiků Pavel Hrdlička, Ondřej Cabal, Julie Fric, Lukáš Tomčal a Zdeněk Hruška rozesmějí publikum nejen svátečními vtipy, ale i takovými,...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Do Retrokavárny za psy

5. prosince 2022 ve 12:09

V Retrokavárně se v úterý 6. prosince se svými canisterapeutickými psy představí Laurencie Kühpastová. Senioři se tak mohou s tímto typem terapie seznámit nejen teoreticky, ale také prakticky.

Advent na Šestce. Šabachův park nabídne vánoční náladu, koncerty i trhy

5. prosince 2022 v 11:42

Vánoce v Praze 6 se po dvou letech vrací do Šabachova parku. Od 9. prosince nebude chybět adventní kulturní program s vánočními trhy a náměstí s koňmi ožije světelnou výzdobou i vůní punče. 

Další články
Nahoru