Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
SetkáníZpravodajství

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

27. 5. 2022
Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této příležitostí zřídí symbolické pietní místo v parku Ohrada na pražském Žižkově.

Atentát označovaný jako operace Anthropoid provedli 27. května 1942 členové československé exilové armády Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Druhý jmenovaný byl Slovák narozený v Rajeckých Teplicích u Žiliny. Tato odvážná akce je jedním významných příkladů spolupráce Čechů a Slováků v boji proti nacismu.

Součástí pietního aktu bude i venkovní výstava Za národ, drahou vlast, která bude slavnostně zahájena již 26. května v parku Ohrada. Ten se nachází v bezprostřední blízkosti míst, kde se parašutisté v období mezi výsadkem a atentátem několik měsíců ukrývali. Obyvatelé Žižkova a Vinohrad jim s plným vědomím možných následků poskytovali úkryt a útočiště. Rodiny Růtových, Zelenkových, Moravcových a Fafkových byly stejně jako mnoho dalších občanů, kteří parašutistům pomáhali, následně zatčeny a krutě vyslýchány gestapem. Většina jejich členů byla nacisty zavražděna, někteří si stačili vzít před zatčením život sami.

Symbolický pietní akt proběhne v den výročí 27. května od 15 hodin. Akce se zúčastní a krátce promluví také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ministr vnitra Vít Rakušan.


Autor: Alo

Vinobraní na Máchalce 2023

Dnes v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Dnes v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Open House Praha a Krenovka zvou na debatu o zahušťování města

Včera ve 22:09

Organizace Open House Praha pořádá ve spolupráci s kulturním centrem Krenovka již pátou debatu z cyklu Otevřeně o Praze, který se týká témat spojených s rozvojem hlavního města. Ve středu 27. září od 18 hodin se v Krenovce v prostorách Čítárny Unijazz na Praze 3 uskuteční panelová debata na...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru