Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Prezident první den návštěvy Prahy řešil zejména školství, dopravu či bydlení
Prezident při dnešní návštěvě metropole zavítal do Základní školy Cimburkova na Žižkově. Foto: MHMP

Prezident první den návštěvy Prahy řešil zejména školství, dopravu či bydlení

Prezident Petr Pavel na úterní návštěvě pražského magistrátu řešil se zástupci vedení hlavního města a jeho částí zejména kapacity ve školství, dotkli se i dopravy či bydlení. Řekl to novinářům po debatě v zastupitelském sále pražské radnice, které se zúčastnili členové městské rady, předsedové klubů zastupitelstva a starostové městských částí. Stát by podle prezidenta mohl využít část peněz z plánované půjčky od Evropské unie na posílení školských kapacit v metropoli, svou roli prezident vidí v propojování lidí na různých úrovních.

„Dnes jsme se věnovali hlavně školství, částečně dopravě a okrajově bydlení," řekl prezident. Dodal, že ve středu se bude jeho program v Praze týkat zejména bydlení. Pavel dodal, že vláda by podle něj mohla využít část peněz z plánované půjčky od Evropské komise na posilování kapacit škol v regionech, kde se očekává další růst počtu dětí, jako je právě Praha a Středočeský kraj. Vláda v polovině června schválila aktualizaci Národního plánu obnovy včetně půjčky od Evropské komise, která má činit zhruba 137 miliard korun.

Podle Pavla z jeho návštěv krajů vyplývá provázanost jednotlivých problémů a potřeba větší koordinace. „Prezident nemá příliš výkonných pravomocí, ale má možnost této průřezové koordinace," řekl. Dodal, že chce propojovat lidi, kteří budou moci přijít s řešeními problémů.

Debata byla pro média přístupna jenom v prvních pěti minutách. Pavel v jejím úvodu před vykázáním novinářů ze sálu uvedl, že cesty do krajů dělá proto, aby se dozvěděl co nejvíce o místních problémech a specifikách daných regionů.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) pak v úvodním slově řekl, že se ve své funkci snaží o co největší spolupráci s městskými částmi. „Podobně se snažím i o úzké kontakty s vládou, kde je stejný koaliční půdorys. Přítomností pana prezidenta se tato vertikální linie spolupráce ještě prodlužuje. Obrazně řečeno, nyní se táhne od té nejmenší pražské části až na Hrad," řekl.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou dorazili krátce po 11:00 do rezidence pražského primátora na Mariánském náměstí, následně poobědvali s primátorem Svobodou, jeho manželkou Pavlou a dalšími členy pražské rady. Poté následovala schůzka k problematice školství a debata s vedením Prahy a jejích městských částí. Kvůli prezidentově návštěvě byla v úterý uzavřena budova Nové radnice na Mariánském náměstí, která je jinak volně přístupná veřejnosti.

Před návštěvou magistrátu prezident navštívil Základní školu Cimburkova na Žižkově a zúčastnil se pietního shromáždění k uctění památky obětí komunismu na Újezdě.

Ve středu bude prezidentův program pokračovat v městském Institutu plánování a rozvoje, dále hlava státu navštíví staveniště budované linky metra D a neziskovou organizaci Jahoda, která se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží.

Pavel už absolvoval návštěvy Moravskoslezského kraje, Libereckého kraje a Kraje Vysočina. Ještě před nástupem do úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj. Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman také zejména během svého prvního mandátu vyjížděl do krajů, na oficiální návštěvě Prahy nikdy nebyl.


Autor: ČTK

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru