Dnes Pátek - snih 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 2°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Převaděč se s migranty řítil na Prahu, jednoho Syřana měl dokonce ukrytého v kufru
Do honičky se zapojilo několik policejních hlídek. Foto: Karel Netolický

Převaděč se s migranty řítil na Prahu, jednoho Syřana měl dokonce ukrytého v kufru

V noci na 3. října kolem druhé hodiny policistům na dálnici D1 ujížděl řidič v osobním autě Volkswagen Passat, který byl podezřelý z převozu migrantů. Po několika neúspěšných pokusech se cizince podařilo na okraji Prahy zastavit. Informovala o tom mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Řidič původně na výzvu k zastavení nereagoval a rychlostí přesahující až 200 kilometrů za hodinu ujížděl směrem na Prahu. „Z tohoto důvodu se policisté z Oddělení hlídkové služby Praha IV. spolu s dalšími hlídkami postavili na nejbližší sjezdy z dálnice. V okamžiku, kdy vozidlo projelo kolem exitu číslo12, se hlídka připojila k pronásledování vozidla ve snaze kolegům pomoc,“ popsala mluvčí.

Řidič pronásledovaného auta stále nereagoval na výzvu k zastavení a dále pokračoval v ujíždění a u exitu číslo 8 sjel u benzínové čerpací stanice na Čestlice. V průběhu pronásledování se další hlídky postupně snažily vytvořit zátarasy, nicméně řidič stále velmi vysokou rychlostí ujížděl.

Na kruhové objezdy najížděl v protisměru, a když se policejní hlídka dostala na úroveň ujíždějícího auta, tak řidič strhl řízení a snažil se hlídku vytlačit ze silnice. „Pokus o vytlačení policistů se několikrát opakoval. Pronásledované vozidlo následně vjelo do ulice Uhříněvská, kde policisté za pomoci PIT manévru vozidlo zastavili,“ sdělila Kropáčová.

PIT manévr spočívá v tom, že policejní auto má na předním nárazníku instalovaný speciální kovový rám, kterým se úmyslně najede na pronásledované auto a tím se ho podaří zastavit.

Po zastavení se ukázalo, že se skutečně jednalo o převaděče, který převážel celkem pět migrantů ze Sýrie. Jeden z migrantů byl po celou dobu pronásledování ukrytý v kufru vozidla.

Policisté na místě pětatřicetiletého řidiče z Uzbekistánu zadrželi pro podezření z trestného činu násilí proti orgánu veřejné moci a trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce až pěti let.

„Všech pět uprchlíků si převzali policisté z cizinecké policie Krajského ředitelství policie Středočeského kraje,“ dodala Eva Kropáčová.


Autor: Karel Netolický

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Včera v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru