dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Přetížená auta v Praze? Běžná praxe! Alespoň některé hříšníky zachytí váhové pasti
Auto na váze. Foto: TSK

Přetížená auta v Praze? Běžná praxe! Alespoň některé hříšníky zachytí váhové pasti

Jednou z hlavních příčin značného poškozování silnic, a platí to i o Praze, je soustavné překračování povolené hmotnosti nákladní automobilů nad 12 tun. Alespoň některé hříšníky se daří odhalit při kontrolním vážení, které provádí v průběhu celého roku Technická správa komunikací společně s policií a celní správou.

Minulý měsíc bylo na území metropole uskutečněno celkem 21 kontrolních vážení nákladních aut o celkové hmotnosti nad 12 tun. Celkem bylo zkontrolováno 98 předem vytipovaných náklaďáků, u 87 z nich zjistila kontrola přestoupení povolené hmotnosti.

Od přepravců byla v 11 případech vybrána kauce, v 51 případech byla udělena bloková pokuta a 39 případů bylo dále postoupeno do správního řízení.

Výběr vhodné lokality ke kontrole není tak zcela náhodný díky sběru dat ze speciálních čidel, která jsou rozmístěna na území hlavního města v sedmi lokalitách. Takto získané informace jsou monitorovány, vyhodnocovány a operativně přenášeny do denních a měsíčních statistik, které jsou využity k efektivnímu plánování kontrol a předvýběrů.

„Ze statistik vyplývá, že na námi spravovaných komunikacích se pohybuje v průměru zhruba 5,3% přetížených vozidel nad 12t. Přímým důsledkem je nejenom ohrožení bezpečnosti provozu, ale především značné materiální škody na silnicích. Projevuje se to zejména poškozením vozovky formou „vyjetých kolejí“, či výmolů a děr. Díky pravidelným kontrolám, které působí i jako prevence, má počet hříšníků klesající tendenci,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf Technické správy komunikací hl. m. Prahy.


Další články
Nahoru