dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Přestřelka v koalici: Primátorka neprosadila na jednání zastupitelstva témata, která slíbila opozici
Jedno z témat, které chtěla prosadit opozice, bylo dopravní. Ilustrační foto: archiv

Přestřelka v koalici: Primátorka neprosadila na jednání zastupitelstva témata, která slíbila opozici

Pražští zastupitelé na řádném jednání 15. září přes slib primátorky Adriany Krnáčové (ANO) neprojednají dostavbu Pražského okruhu ani problematiku karty Lítačka. Vyplývá to z včera projednaného a zveřejněného programu. Slib dala primátorka zastupitelům ODS výměnou za to, že stáhli podpisy pod žádostí za svolání mimořádného zastupitelstva. Primátorka ČTK řekla, že zařazení bodů zablokovala koaliční ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL). Příští týden se kolegy pokusí přesvědčit, aby svůj postoj přehodnotili.

„Velmi nás mrzí, že paní primátorka nedodržela slib, který ODS dala," řekla ČTK předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija, která se s primátorkou dohodla v pátek. „Žádám paní primátorku, aby dostála svému slibu, a přesvědčila své koaliční partnery o zařazení slíbených bodů," doplnila. O dostavbě Pražského okruhu bude primátorka jednat jednat se zástupci vlády.

„Věřím, že ČSSD a Trojkoalice postoj přehodnotí. Pokud jim opravdu jde o dobro Prahy, jak neustále tvrdí, neměli by blokovat diskusi o okruhu," uvedla Krnáčová. „Chápu to zároveň jako naschvál od pana náměstka (Petra) Dolínka. Vůči ministrům za ANO se vymezovat může, ale diskutovat s opozicí nechce. Asi mu vadí, že jsme Praze ušetřili peníze, které bychom utratili za zbytečné jednání zastupitelstva," doplnila.

Dolínek výtku odmítl. „Návrh programu je věcí rady. Tam tisk k tomuto tématu nebyl zatím projednán, jelikož klíčová jednání probíhají v příštích dnech. Rád jednám nad konkrétními materiály a ty připravuji," řekl ČTK. Dolínek má v gesci dopravu, tedy i problematiku dostavby okruhu. „Ten je pro mě prioritou a dělám pro něj maximum," doplnil. „Jsem rád, že v tomto boji cítím plnou podporu i ODS a TOP 09," uvedl.

Pod žádost o svolání mimořádného jednání se na konci srpna kromě ODS podepsali i zastupitelé za TOP 09 a piráty. Žádali projednání významných problémů Prahy. TOP 09 i piráti na svolání schůze trvají. Páteční dohodu primátorky a Udženiji označili za podvod. Bez ODS ale nemají dostatek podpisů. Na primátorku podali stížnost k ministerstvu vnitra. Nesvoláním mimořádné schůze podle nich porušila zákon o hlavním městě Praze.

„Paní Udženija podvedla ODS, společně s primátorkou podvedly zastupitelstvo, a pak primátorka podvedla paní Udženija. Kruh se uzavřel," komentoval aktuální dění předseda klubu TOP 09 Václav Novotný.

V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Strany koalice mají 33 hlasů, ale ke klubu ČSSD se přidala zastupitelka Monika Krobová Hášová, která původně kandidovala za TOP 09.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru