dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Přestavby kanceláří na byty se stávají v centru hlavního města jednodušší
Ilustrační foto: Ibra Ibrahimovič

Přestavby kanceláří na byty se stávají v centru hlavního města jednodušší

Nové byty místo kanceláří vzniknou v Praze 1 díky výraznému zjednodušení dosavadních pravidel pro výběrová řízení na přestavbu nebytových jednotek na byty v domech, kde již existují takzvaná společenství vlastníků. Výběrové řízení v první městské části by tak mělo být vyhlášeno již během září.

Zjednodušení pravidel umožnil nový občanský zákoník. Městská část Praha 1 dá na trh několik nebytových prostor s tím, že vítězní uchazeči musejí získat stavební povolení a provést přestavbu na bytové jednotky, které následně získají do osobního vlastnictví.

„Vzhledem k tomu, že k získání stavebního povolení je zapotřebí souhlas všech dotčených osob, tedy kromě památkářů i souhlas sousedů v domě, jde o časově velmi náročnou záležitost s nejistým výsledkem. Proto umožňujeme, aby toto zajistili vybraní uchazeči vzešlí z výběrového řízení,“ říká místostarosta Prahy 1 Tomáš Macháček (TOP 09), který za výběrové řízení zodpovídá.

Pro získání stavebního povolení k takzvané změně využití jednotky je totiž podle platné legislativy potřebný souhlas všech členů společenství vlastníků, tedy úplně všech sousedů v domě. „Výsledek je stejný, jako kdyby městská část zajistila přestavbu prostor sama a následně prodávala již hotové byty jen s tím rozdílem, že složité získávání souhlasů nezatěžuje úředníky a je tedy pro radnici efektivnější,“ vysvětluje Macháček.

A právě získání zmíněných souhlasů od všech sousedů bylo podle Macháčka kamenem úrazu předchozích řízení. Proto Praha 1 už před časem vtáhla do výběrového řízení i samotné sousedy, kdy zástupci společenství vlastníků dávají každému uchazeči předběžný souhlas s přestavbou.

Navíc zjednodušením řízení, kdy namísto pěti smluv bude uzavírána pouze dohoda o právech a povinnostech a následně takzvaná smlouva o výstavbě, si Praha 1 slibuje jak větší zájem ze strany veřejnosti, tak i větší vstřícnost právě ze strany sousedů. Součástí nových podmínek je totiž i nastavení jasné komunikace mezi úředníky a členy společenství při výběrovém řízení.

Přepracované podmínky musejí ještě potvrdit zastupitelé Prahy 1, ale Macháček nepředpokládá, že by zastupitelstvo s návrhem nesouhlasilo. „Koaliční partner sice nebyl úplně nadšen při projednání podmínek a požadoval odložení bodu, ale po objasnění návrhu byly radou městské části jednohlasně schváleny, a dokonce to vypadá, že koaliční partner tento bod bere za svůj,“ dodává Macháček.


Další články
Nahoru