dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Přestanou sanitky na měsíc jezdit?
Záchranná služba v Praze má pro výjezdy k dispozici 350 lidí. foto: archiv ZSHMP

Přestanou sanitky na měsíc jezdit?

Ředitel Záchranné služby hlavního města Prahy nemá klidné spaní kvůli rozpočtu pražské záchranky. Ten je totiž letos o desítky milionů nižší. Zdeněk Schwarz však zůstává však optimistou a věří, že město nakonec finance zajistí, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti v metropoli. 

MUDr. Zdeněk Schwarz

  • Narodil se 15. 5. 1963 v Praze
  • Začínal jako sanitář, byl lékařem na Bulovce či u letecké záchranky
  • Od roku 1998 ředitelem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy
  • Pracuje také v Bezpečnostní radě a v Krizovém štábu hlavního města Prahy
  • Člen Vědecké rady ČLK

Co v současnosti těší a naopak trápí ředitele pražské záchranky?
Těší mne, že máme uzavřený loňský rok a lze konstatovat, že proběhl bez větších komplikací a závažných situací, jakými jsou například hromadná neštěstí. Těch se záchranáři bojí vždy nejvíce. Také je dobré, že jsme měli vyrovnaný rozpočet, ale výhled na letošní rok v tomto ohledu budí méně optimismu, což je fakt, který mne v současnosti trápí nejvíc.

Znamená to, že ještě nemáte pokryté financování na celý letošní rok?
Bohužel, nemáme. Rozpočet byl oproti loňsku snížen o zhruba třicet milionů, které pokrývají měsíc provozu záchranky. Když to nadnesu, tak podle současného rozpočtu musíme na konci listopadu přestat vozit pacienty a začít s tím až zase v lednu.

Což se však stát nemůže. Jednáte s městem o navýšení rozpočtu?
Ano. Náměstek Ivan Kabický, který má záchranku v gesci, slíbil, že se během jara bude muset najít řešení a sehnat finanční prostředky. Každopádně je to velká nejistota, obávám se, že se můžeme dostat do situace, kdy nebudeme moci splácet faktury, a vzniknou nám dluhy.

A co najít prostředky u sebe, tedy někde ještě ušetřit?
Šetříme v kuse posledních pět let, už nemáme kde brát. Škrtat výdaje lze už jen na úkor kvality péče. Tedy například propustit zaměstnance, ale v momentě, kdy už nyní jich máme nedostatek, to není rozumný krok. A sahat lidem na výplatu nebo osobní ohodnocení? To bych si musel vymýšlet, že pracují špatně a takto se nikdy nezachovám. Přeci nebudu trestat záchranáře, kteří mají podle statistik jednu z nejlepších úspěšností resuscitací na světě, za to, že někdo nedokáže sehnat peníze. Ale věřím, že nakonec vše dobře dopadne.

Tvrdíte, že máte nedostatek zaměstnanců. Můžete být konkrétní?
Uvedu příklad. V současnosti máme při výjezdech ve službě sedm lékařů. Vídeň, se kterou se můžeme objemem práce zhruba srovnávat, jich má dvacet. Celkově má pražská záchranka pro výjezdy k dispozici přibližně 350 lidí. Vhledem k poskytované péči toto číslo zjednodušeně odpovídá tomuto: Prahu pokryjeme, ale nemáme rezervní posádky. V exponovaných hodinách dne nastávají situace, kdy dispečerky nemohou okamžitě vyslat posádku za pacienty. Příjezdové čekací doby se tak prodlužují.

Na přelomu roku si záchranáři stěžovali, že pražské nemocnice odmítaly o svátích přebírat pacienty. Byla situace tak vážná?
Ano, nemocnice si dovolily zavřít nejvíce vytížená oddělení. Nelze přeci uzavřít provoz, který jede na 110 procent. Je to stejně absurdní, jako kdybych já dal půlce záchranky dovolenou o Vánocích i na Silvestra a veřejnosti sdělil, že má smůlu.

Byly podniknuty kroky, aby se tato situace již neopakovala?
To se spíše zeptejte zástupců nemocnic. Spolupráce v této oblasti bohužel v Praze pokulhává již desítky let, což bylo naznačeno i v legendárním seriálu Sanitka. Chybu vidím na straně nemocnic, které nemají centrální příjmy pacientů. Zaspali dobu, zaostávají. Dokud se neprobudí, podobné situace se budou opakovat.

Nemocnice se hájí například tím, že ze sanitky si spousta lidí dělá jen bezplatné taxi.
To jsou výmluvy. Z opakovaných analýz naší práce vyplývá, že v porovnání s jinými městy a státy v Praze vozíme nejméně lehkých případů a máme vysoký objem těch vážných. Nemocnice naopak tvrzení, že jim vozíme banality, nikdy nepodložily žádnými fakty.

Dlouhodobě upozorňujete na fakt, že pražská záchranka nemá vyhovující sídlo a zázemí. Jak se vyvíjí situace ohledně plánovaného sídla v Troji?
Čeká se na dostavbu tunelu Blanka. Plochu u jeho severního vyústění, kde se s budovou pro záchranku počítá, zabírají nyní stavitelé tunelu. Město s investicí do sídla záchranky počítá a tak věřím, že symbolicky poklepeme základní kámen ještě během letošního roku.

Prozraďte na závěr, jste pražským patriotem?
Ano, až mi to někteří lidé vyčítají.


Další články
Nahoru