dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Přestanou noviny radnic papouškovat starosty?
Radnice Prahy 4. Čtvrtá městská část vydává měsíčník Tučňák. Foto: archiv

Přestanou noviny radnic papouškovat starosty?

Radniční noviny by se v budoucnu už nemusely hemžit jen fotografiemi starosty, jak někomu gratuluje či něco předává. Ve sněmovně je totiž návrh zákona, který zaručuje adekvátní prostor i opozici. A jak to vypadá v radničních novinách nyní? Jak kde.

Praha 1, Noviny Prahy 2, Radniční noviny (Praha 3), Tučňák (Praha 4), Pětka pro vás, Šestka, Hobulet (Praha 7), Osmička, Devítka, Noviny Praha 10, Klíč (Praha 11), Noviny Prahy 12, Stop (Praha 13), Čtrnáctka, Noviny Prahy 16, Řepská 17, Letňanské listy (Praha 18), Kbelák (Praha 19), Újezdský zpravodaj (Praha 21), Klánovický zpravodaj a další.

Už déle než rok je v Poslanecké sněmovně „zaparkován“ vládní návrh novely tiskového zákona.

Má zaručit, že radniční noviny nebudou moci sloužit jen jako čtyřletá propagace starostů a dalších členů místních rad, ale budou muset poskytovat adekvátní prostor také opozičním názorům.

Norma se týká periodického tisku vydávaného obcemi, kraji, městskými částmi a Prahou.

„Vydavateli se v rámci zprostředkování objektivních a vyvážených informací stanoví povinnost poskytnout přiměřený prostor pro příspěvky všech členů zastupitelstva, čímž dojde jednak k posílení práv opozice vyjádřit v radničních periodikách své názory, jednak k posílení objektivní informovanosti občanů,“ uvedla ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 – STAN).

Součástí návrhu je i právo na doplňující informaci, kterého by bylo možné dožadovat se i soudně.

Dobrým příkladem jsou Praha 10 či Praha 3

Pravidelný prostor opozici dávají například noviny Prahy 10. Příspěvky zástupců politických subjektů – koaličních i opozičních – se v novinách pravidelně střídají. Názory zastupitelů napříč spektrem se objevují i kupříkladu v reportážích ze zastupitelstev.

„Konzultačně jsme nedávno spolupracovali s Prahou 3. Koalice TOP 09, ČSSD a Žižkov (nejen) sobě tam přijala princip, že v novinách dostává prostor i opozice. Nemohu říct, že noviny jsou přímo ukázkové, ale posledního půl roku nejsou špatné,“ řekl Oldřich Kužílek z o. p. s. Otevřená společnost, která radniční noviny monitoruje.

Otevřená společnost vyhlašuje soutěže Otevřeno x Zavřeno, kde se jedna z kategorií týká právě radničních novin. Loni bylo nominováno třináct periodik, mezi nimi i kupříkladu Praha 6 či Praha 11. Jedenáctka skončila na sedmém místě, šestka na osmém..

Neblahé prvenství získal Vestec u Prahy. „Jeden z nejvýraznějších příkladů drsné cenzury a zneužívání periodika, navíc podbarvený střetem zájmů starosty (realitní makléř v místě),“ ohodnotila noviny této obce porota.

Verdikt poroty nad novinami Prahy 11 zněl: „Zcela chybně nastavená pravidla pro vydávání periodika. Jsou postavena na možnosti úplné svévole při výkladu pojmů jako ´pravda´, ´slušnost´ či ´prezentace´. Provádí se otevřená předběžná cenzura.“

Praha 6 se brání kritice

Noviny Prahy 6 porota ohodnotila trochu příznivěji: „Typický příklad průběžné volební kampaně aktuálního vedení radnice za veřejné prostředky (zhruba 1 milion korun ročně). Periodikum tají veřejnosti, že na zastupitelstvu probíhají diskuse a existuje množství alternativních názorů na řešené problémy.“

Tiskový mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši kritiku odmítá. Argumentuje tím, že v redakční radě časopisu Šestka jsou zástupci všech stran ze zastupitelstva, že Praha 6 byla jednou z prvních radnic, která od roku 2005 poskytuje online přenosy z jednání zastupitelstva či doslovné přepisy jednání zastupitelstva. „U zásadních témat vydavatel musí zajistit, aby vydávané články obsahovaly také citace nebo informace o postojích představitelů opozice,“ dodal.

Na nevyváženost radničních novin Prahy 4 Tučňák si za vedení bývalého starosty Pavla Horálka (ODS) stěžovali zástupci místních občanských sdružení. Napsali mu dokonce otevřený dopis: „Formulace i vyznění příspěvků nesou zřejmé znaky systematického zviditelňování zejména vaší osoby, některých dalších radních a některých zastupitelů za ODS. Vaše a jejich fotografie doprovázejí veškeré pozitivní zprávy,“ uvedli v něm mimo jiné.

Ročně stovky milionů

A na kolik radniční noviny radnice ročně vyjdou? U Prahy 6 je to pro letošní rok 990 tisíc korun, kupříkladu Praha 1 vynaloží na radniční noviny 3,3 miliony.

Celorepublikově vyjde provoz radničních periodik veřejné rozpočty asi na 400 milionů korun z veřejných zdrojů ročně, tedy na 1,6 miliardy za čtyřleté volební období. Je to víc, než kolik politické strany vydávají na své volební kampaně.

V roce 2011 bylo zastaveno vydávání měsíčníku Listy hl. m. Prahy. Smlouvu na jejich vydávání byla v roce 2004 uzavřena na deset let ve finančním objemu 234 milionů korun.

Oficiálně byl náklad 600 000 kusů měsíčně, k mnoha lidem se však noviny vůbec nedostaly, distribuce fungovala špatně. 

Listy se prezentovaly jako platforma pro vzájemný dialog občanů a zvolených zastupitelů, nicméně dlouhodobě čelily kritice za nevyváženost a nejasné vlastnické struktury.

Názory v ODS se různí

S přijetím zmíněné novely zákona to zatím drhne. Ve sněmovně je totiž závěrečné čtení normy odkládáno. Není po chuti především části ODS. „Časopisy mají primárně informovat. Pokud to některý starosta, hejtman nebo některá koalice přežene, voličům se to přejí samo a dají to najevo v příštích volbách,“ uvedl ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Oproti tomu Igor Svoják (ODS) chce přitvrdit, ve sněmovně předložil pozměňovací návrh, na základě kterého by ministerstvo školství mohlo vydavateli, který by neuveřejnil doplňující informaci, pokutu až do výše 200 tisíc korun.

Podle něj regulace bez sankce nemá smysl. „Jinak může dojít k nekonečnému dohadování mezi radnicí a opozičním zastupitele,“ řekl. Normu ale podpoří i v případě, že jím navržená změna neprojde.

Obdobný návrh byl parlamentu předložen už v minulém volebním období. Ve spolupráci s občanským sektorem ho iniciovala Kateřina Jacques (SZ), k návrhu se připojili poslanci KDUČSL, ČSSD a TOP 09. Nestačil ale projít celým legislativním procesem. Jaký bude osud toho současného?


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru