Přesnost vycvičených psů při testování na covid je až 95 procent, tvrdí kynolog
25. února 2021 10:12
Metoda, která byla vyvinuta ve spolupráci s Českým červeným křížem, fakultními nemocnicemi a dalšími zapojenými subjekty by v budoucnu mohla pomoci právě při testování školáků, v domovech seniorů nebo ve firmách.
Čeští kynologové Gustav Hotový a tým Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ) mohou pomocí speciálně vycvičených psů podstatně zjednodušit a zrychlit testování osob na nákazu koronavirem.
Odběr vzorků a ukázka tohoto způsobu testování byla předvedena v praxi ve středu na ZŠ Trojská v Praze. Celkem se již podařilo vycvičit šest psů, kteří jsou schopni detekovat přítomnost viru u člověka s přesností 95 procent tedy vyšší, než je tomu u jiných způsobů testování. U dalších dvou psů probíhá finální fáze výcviku.
Touto metodou se podle kynologů dá provést detekce několikanásobně rychleji, než je tomu u současného způsobu testování vykazující podobnou přesnost, ale bez nepříjemného odběru z nosohltanu.
Testování je založeno na využití speciálně vycvičených psů, kteří prostřednictvím čichu dokáží detekovat změnu pachové signatury u člověka nakaženého nemocí cobid-19. Odběr vzorku pro testování je snadný a zvládne jej každý.Testovaný jedinec si přiloží na horní část trupu odběrový materiál. Sterilní kompresi si zároveň přiloží k ústům a dýchá do ní. Speciálně vycvičený pes poté pomocí přičichnutí k testovanému materiálu zjistí, zda je daný člověk pozitivní či negativní.
Nejcennější pro výzkum jsou bezpříznakoví pacienti. V těchto případech totiž psy nematou projevy nemoci, například teplota, které by mohly chybně přiřadit k jiným onemocněním.
Metodu detekce koronaviru s pomocí psů testují i další týmy z České republiky i zahraničí, tento konkrétní způsob však využívá pouze tým neziskové organizace SAR CZ.
„V současné chvíli jsme již schopni novou metodu předvést zkušebně v praxi a demonstrovat její účinnost. V případě zájmu pak můžeme metodu modifikovat a přizpůsobit výcvik konkrétním požadavkům zadavatele, aby mohli psi testovat vzorky co nejefektivněji,“ uvádí Gustav Hotový, hlavní kynolog SAR CZ.
„Spolupracujeme s lékaři, kteří nám poskytují vzorky pachů a budeme usilovat o oficiální schválení této metody pro testování nemoci covid-19,“ dodává.
Na výzkumu spolupracuje tým s Thomayerovou nemocnicí v Praze, Fakultní nemocnicí Olomouc i praktickými lékaři. Ke schválení by podle něj mohlo za příznivých okolností dojít do tří měsíců až půl roku.Kromě samotného určování vzorků jsou psi cvičeni například i na to, aby poznali oblečení lidí, kteří prochází nemocí covid-19, nebo lůžko, na kterém ležel pozitivní člověk. Psi reagují stejně i na různé mutace viru.
Projekty pro cvičení psů pro určování nemoci loni začaly i v zahraničí – například ve Finsku, Francii nebo v Německu.