dnes
Středa - prehanky-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
22°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
15°C
Přes sto let stará secesní vila na Smíchově se dočkala rekonstrukce
Vila na Smíchově po rekonstrukci. Foto: nadoubkove.cz

Přes sto let stará secesní vila na Smíchově se dočkala rekonstrukce

Luxusní secesní vila v ulici Na Doubkové na Smíchově změnila majitele. Česká investiční skupina Premiot Group za objekt, který v posledních dvou letech kompletně zrekonstruovala, utržila 130 milionů korun.

Vila, kterou v letech 1912 až 1913 pro továrníka Karla Paška navrhl a postavil známý architekt Miroslav Wágner, zůstane podle předsedy představenstva Premiot Group Ondreje Spodniaka v českých rukou. „Nový majitel prozatím plánuje všechny nové byty pronajímat, do budoucna ale počítá s možností, že se v domě sám usadí a přemístí tam i svoji kancelář,“ uvedl.

V domě původně určeném pro jednu rodinu vznikly při rekonstrukci celkem čtyři nové prémiové byty s podlahovou plochou od 101 do 242 metrů čtverečních. Práce, na kterých se kromě architekta, statika a odborníků na stavebnictví podíleli také čeští restaurátoři, respektovaly původní fasádní prvky.

Zábradlí, okenní výplně i vstupní dveře jsou tak věrnými replikami původních secesních originálů. Střecha je dobře tepelně izolovaná a opatřená klasickou pálenou krytinou typu bobrovka. Budova je zároveň nově protkána nejmodernějšími inteligentními technologiemi ovladatelnými prostřednictvím chytrého telefonu.

Vše od klimatizace, přes větrání a osvětlení, až po vytápění je navrženo s ohledem na komfortní řízení a úsporný provoz. Objekt byl navíc doplněn o bezbariérový výtah, částečně v terénu zapuštěnou garáž se šesti parkovacími místy a další dvě venkovní parkovací stání.

Premior Group původně zamýšlela rekonstrukci provést ve standardu „shell & core“ – tedy bez finální úpravy interiérů, jejichž konečná podoba se v takovém případě nechává na novém majiteli. Nakonec se ale partneři v investiční skupině Ondrej Spodniak a Jan Hampel rozhodli věnovat se do detailu i vnitřním prostorám.

„Zachování historické hodnoty vily jsme věnovali mnoho času, peněz a energie, ať už šlo o fasádu, schodiště, zahradu nebo oplocení. Necitlivé pojetí interiéru by však mohlo naše úsilí znehodnotit. Proto jsme se nakonec zabývali i podobou podlah, dveří či nábytku,“ uvedli.

Každý byt tak má například ručně vyráběnou dubovou podlahu, ručně natíranou dřevěnou kuchyň nebo přípravu pro krbová kamna v obývací místnosti. Premior Group plánuje investovat do dalšího podobného projektu, o jehož akvizici nyní jedná. I v tomto případě půjde podle Spodniaka a Hampela o rekonstrukci historické budovy v atraktivní lokalitě v Praze.

„Ve srovnání s vilou Na Doubkové, ale půjde o řádově větší projekt, proto chceme mít už před zahájením prací podepsanou smlouvu s budoucím majitelem,“ dodal Spodniak.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru