Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přes sto let stará kubistická lampa v centru Prahy se dočkala opravy a opět svítí
Kubistický tvar má i lucerna z kovu a skla. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Přes sto let stará kubistická lampa v centru Prahy se dočkala opravy a opět svítí

Městský správce veřejného osvětlení, Technologie hlavního města Prahy (THMP) , v uplynulých dnech opravil a znovu uvedl do provozu kubistickou lampu, která stojí v rohu Jungmannova náměstí nedaleko restaurace U Pinkasů. Informoval o tom předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.
kubisticka-lampa-1

Kubistická lampa v centru Prahy. Zdroj foto: THMP

„Servisní technici THMP odvrtáním zkorodovaného materiálu zprůchodnili původní železnou trubku uvnitř kamenného dříku a zavedli nový kabel. Při práci bylo potřeba postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození lampy. Do lucerny jsme na závěr instalovali novou výbojku a celkově ji vyčistili,“ uvedl Jílek. Pro opravu bylo zapotřebí získat i povolení památkářů k demontáži lucerny.

Lampa byla v druhé polovině loňského roku zrestaurována. Kromě poškozeného svítidla znamenal hlavní problém poškozený kabel ve zcela zaneseném průchodu tělesem lampy. Kubistická lampa architekta Emila Králíčka byla podle sdělení THMP vytvořena v roce 1913 jako součást Adamovy lékárny na Václavském náměstí. Sloup z umělého kamene tvoří na sebe postavené komolé jehlany.

Kubistický tvar má i lucerna z kovu a skla, netradiční součástí lampy je kamenné sedátko. Lampa se spíná současně s pražským veřejným osvětlením se západem slunce daného dne.

„Jedná se o unikát na celém světě – jediná kubistická lucerna stále v provozu. Představuje esenci pražské kubistické architektury. Sám sloup i lampa jsou tak nádherné, že vás jistě okouzlí a inspirují k návštěvě dalších kubistických a rondokubistických památek ve městě,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro oblast kultury, Jiří Pospíšil (TOP 09).


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru