Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přes sedmdesát uměleckých ateliérů v Praze se na pár dní otevře veřejnosti
15 čer
18 čer
Festivaly
Zájemci budou moc nahlédnout i do libeňských ateliérů Liebeň Art Contemporary. Foto: Petra Widžová

Přes sedmdesát uměleckých ateliérů v Praze se na pár dní otevře veřejnosti

15. 6. 2023 - 18. 6. 2023
Již potřetí se veřejnosti v rámci festivalu Otevřené ateliéry Praha otevřou desítky pražských ateliérů umělců a designérů. Třetí ročník akce se uskuteční v termínu 15. až 18. června a zapojí se do něj řada unikátních lokalit i soukromých uměleckých ateliérů. Návštěvníci se mohou v letošním roce zúčastnit také bohatého doprovodného programu, například komentovaných prohlídek po ateliérech nebo debaty, která představí podobné festivaly z celé České republiky.  

Více jak sedmdesát ateliérů umělců a designérů se během tří červnových dní otevře po celé Praze. Třetí ročník festivalu Otevřené ateliéry Praha se snaží přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí vzniku uměleckých děl a seznámit se osobně s autory.

„V otevírání uměleckých ateliérů vidíme skvělou příležitost, jak představit současné umění veřejnosti v autentickém a živém prostředí místa, kde přímo vzniká.,“ řekla o festivalu jedna ze zakladatelek Petra Widžová.

Právě osobní setkání s umělcem, ale i ateliéry samotné, které často dýchají jedinečným geniem loci, vytváří unikátní zážitky. Díky festivalu se návštěvníci dostanou do běžně nepřístupných prostor, soukromých ateliérů i kreativních komunit, které se mnohdy nacházejí v architektonicky významných lokalitách.

Milovníci industriálních prostor se mohou v letošním roce těšit na ateliéry vysočanské Pragovky, kde se také ve čtvrtek 15. června odehraje slavnostní zahájení festivalu a na další dny je tam připraven bohatý program. Letos poprvé se otevřou také jedinečné prostory bývalého kláštera Gabriel Loci na Smíchově a chybět nebude ani magická zahrada a budova bývalého Kafkova ateliéru na Praze 6.

V rámci doprovodného programu festivalu jsou připraveny komentované prohlídky po vybraných lokalitách, ale také debata, která představí zkušenosti organizátorů podobných festivalů z celé České republiky.

„Chceme sdílet zkušenosti s tím, co může formát otevřených ateliérů přinést umělcům, ale také, jak ho vnímají sami pořadatelé,“ dodala Josefína Frýbová, spoluzakladatelka festivalu. Debatovat budou hosté z Open Studios Brno a Ostrava, Open Studios Olomouc, Dnů otevřených ateliérů Královehradeckého a Jihomoravského kraje nebo pražské Pragovky.

Během festivalu otevřou své ateliéry například Martin Salajka, Kateřina Ondrušková, Inkubátor Krenovka, Gabriel Loci, SmetanaQ, Bubahof, ateliéry v domě Radost, Studio Bubec, Monika Žáková a mnoho dalších.

Festival založily v roce 2021 kurátorky současného umění Petra Widžová a Josefína Frýbová společně s managerkou Ivonou Lorencovou. Jejich cílem je propojit současné výtvarné umělce a designéry s veřejností neotřelým způsobem, představit zákulisí tvorby a vytvářet nové impulsy pro osobní setkání nebo poznávání vlastního sousedství.


Autor: puc

Pivo a burger festival

15. května 2024 v 07:41

Pivo, burger, lehátka, piknik, deka, hudba, tanec, churros v neděli 19. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Festival Mezi ploty 2024

14. května 2024 v 09:01

Bohnice opět přivítají festival Mezi ploty. Divadelní a hudební akce proběhne 25. a 26. května v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i v Praze 4

13. května 2024 v 05:57

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května V týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města.

Open House Praha 2024: Praha 2 otevře osmnáct budov

13. května 2024 ve 04:49

Dům zemědělské osvěty, Hasičský dům, Vila Na Libušince nebo Hlavův ústav – to je jen malá část toho, co vás čeká na Dvojce v rámci jubilejního 10. ročníku festivalu městské architektury Open House Praha 2024.

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i na Praze 10

12. května 2024 v 15:00

Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Na území městské části Praha 10 festival letos otevře 6 budov, Evangelický hřbitov ve Strašnicích, Husův sbor Vršovice, Továrna KOH-I-NOOR, Trmalova vila, Velodrom na Třebešíně a...

Růžový máj na Rašínově nábřeží

7. května 2024 v 09:05

Festival růžových vín se koná v sobotu 18. května v Praze 2 na Rašínově nábřeží.

Mladí budou ladit jazz na Karlově náměstí už posedmé

27. dubna 2024 v 10:30

Přijďte 30. dubna oslavit Mezinárodní den jazzu společně s umělci, kteří svůj vyvolený žánr nevnímají jako rigidní hudební kategorii, ale naopak se ve své tvorbě nechávají ovlivnit hudebními a kulturními tradicemi ze všech koutů světa.

Anglo-American University láká na Spring Music Festival

26. dubna 2024 ve 13:29

Neděle 28. dubna bude na pražské Anglo-American University (AAU) patřit hudbě. Studenti tu pořádají další ročník dne plného hudby a tance pod názvem Spring Music Festival. Program se uskuteční přímo na nádvoří Thurn-Taxisova paláce, kde AAU sídlí, a také v místním podniku Café...

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

24. dubna 2024 ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

We love bubliny v Praze 6

22. dubna 2024 v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

13. dubna 2024 v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Další články
Nahoru