Přes sedmdesát uměleckých ateliérů v Praze se na pár dní otevře veřejnosti
Více jak sedmdesát ateliérů umělců a designérů se během tří červnových dní otevře po celé Praze. Třetí ročník festivalu Otevřené ateliéry Praha se snaží přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí vzniku uměleckých děl a seznámit se osobně s autory.
„V otevírání uměleckých ateliérů vidíme skvělou příležitost, jak představit současné umění veřejnosti v autentickém a živém prostředí místa, kde přímo vzniká.,“ řekla o festivalu jedna ze zakladatelek Petra Widžová.
Právě osobní setkání s umělcem, ale i ateliéry samotné, které často dýchají jedinečným geniem loci, vytváří unikátní zážitky. Díky festivalu se návštěvníci dostanou do běžně nepřístupných prostor, soukromých ateliérů i kreativních komunit, které se mnohdy nacházejí v architektonicky významných lokalitách.
Milovníci industriálních prostor se mohou v letošním roce těšit na ateliéry vysočanské Pragovky, kde se také ve čtvrtek 15. června odehraje slavnostní zahájení festivalu a na další dny je tam připraven bohatý program. Letos poprvé se otevřou také jedinečné prostory bývalého kláštera Gabriel Loci na Smíchově a chybět nebude ani magická zahrada a budova bývalého Kafkova ateliéru na Praze 6.
V rámci doprovodného programu festivalu jsou připraveny komentované prohlídky po vybraných lokalitách, ale také debata, která představí zkušenosti organizátorů podobných festivalů z celé České republiky.
„Chceme sdílet zkušenosti s tím, co může formát otevřených ateliérů přinést umělcům, ale také, jak ho vnímají sami pořadatelé,“ dodala Josefína Frýbová, spoluzakladatelka festivalu. Debatovat budou hosté z Open Studios Brno a Ostrava, Open Studios Olomouc, Dnů otevřených ateliérů Královehradeckého a Jihomoravského kraje nebo pražské Pragovky.
Během festivalu otevřou své ateliéry například Martin Salajka, Kateřina Ondrušková, Inkubátor Krenovka, Gabriel Loci, SmetanaQ, Bubahof, ateliéry v domě Radost, Studio Bubec, Monika Žáková a mnoho dalších.
Festival založily v roce 2021 kurátorky současného umění Petra Widžová a Josefína Frýbová společně s managerkou Ivonou Lorencovou. Jejich cílem je propojit současné výtvarné umělce a designéry s veřejností neotřelým způsobem, představit zákulisí tvorby a vytvářet nové impulsy pro osobní setkání nebo poznávání vlastního sousedství.