Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Přes sedmdesát uměleckých ateliérů v Praze se na pár dní otevře veřejnosti
15 čer
18 čer
Festivaly
Zájemci budou moc nahlédnout i do libeňských ateliérů Liebeň Art Contemporary. Foto: Petra Widžová

Přes sedmdesát uměleckých ateliérů v Praze se na pár dní otevře veřejnosti

15. 6. 2023 - 18. 6. 2023
Již potřetí se veřejnosti v rámci festivalu Otevřené ateliéry Praha otevřou desítky pražských ateliérů umělců a designérů. Třetí ročník akce se uskuteční v termínu 15. až 18. června a zapojí se do něj řada unikátních lokalit i soukromých uměleckých ateliérů. Návštěvníci se mohou v letošním roce zúčastnit také bohatého doprovodného programu, například komentovaných prohlídek po ateliérech nebo debaty, která představí podobné festivaly z celé České republiky.  

Více jak sedmdesát ateliérů umělců a designérů se během tří červnových dní otevře po celé Praze. Třetí ročník festivalu Otevřené ateliéry Praha se snaží přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí vzniku uměleckých děl a seznámit se osobně s autory.

„V otevírání uměleckých ateliérů vidíme skvělou příležitost, jak představit současné umění veřejnosti v autentickém a živém prostředí místa, kde přímo vzniká.,“ řekla o festivalu jedna ze zakladatelek Petra Widžová.

Právě osobní setkání s umělcem, ale i ateliéry samotné, které často dýchají jedinečným geniem loci, vytváří unikátní zážitky. Díky festivalu se návštěvníci dostanou do běžně nepřístupných prostor, soukromých ateliérů i kreativních komunit, které se mnohdy nacházejí v architektonicky významných lokalitách.

Milovníci industriálních prostor se mohou v letošním roce těšit na ateliéry vysočanské Pragovky, kde se také ve čtvrtek 15. června odehraje slavnostní zahájení festivalu a na další dny je tam připraven bohatý program. Letos poprvé se otevřou také jedinečné prostory bývalého kláštera Gabriel Loci na Smíchově a chybět nebude ani magická zahrada a budova bývalého Kafkova ateliéru na Praze 6.

V rámci doprovodného programu festivalu jsou připraveny komentované prohlídky po vybraných lokalitách, ale také debata, která představí zkušenosti organizátorů podobných festivalů z celé České republiky.

„Chceme sdílet zkušenosti s tím, co může formát otevřených ateliérů přinést umělcům, ale také, jak ho vnímají sami pořadatelé,“ dodala Josefína Frýbová, spoluzakladatelka festivalu. Debatovat budou hosté z Open Studios Brno a Ostrava, Open Studios Olomouc, Dnů otevřených ateliérů Královehradeckého a Jihomoravského kraje nebo pražské Pragovky.

Během festivalu otevřou své ateliéry například Martin Salajka, Kateřina Ondrušková, Inkubátor Krenovka, Gabriel Loci, SmetanaQ, Bubahof, ateliéry v domě Radost, Studio Bubec, Monika Žáková a mnoho dalších.

Festival založily v roce 2021 kurátorky současného umění Petra Widžová a Josefína Frýbová společně s managerkou Ivonou Lorencovou. Jejich cílem je propojit současné výtvarné umělce a designéry s veřejností neotřelým způsobem, představit zákulisí tvorby a vytvářet nové impulsy pro osobní setkání nebo poznávání vlastního sousedství.


Autor: puc

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Včera v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Festival Strahov OpenAir rozezní Strahov v čele s kapelou Wohnout

20. září 2023 ve 22:42

Výjimečný hudební zážitek nabídne 27. září od 14:30 hodin již 26. ročník festivalu Strahov OpenAir, který do areálu strahovských studentských kolejí přiveze široký výběr interpretů v čele s kapelou Wohnout. Součástí bude také food festival, který nabídne chutě z různých částí světa na jednom...

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Svatováclavské slavnosti na Slunečním náměstí

16. září 2023 v 08:11

Tradiční svatováclavské slavnosti před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí můžete navštívit ve čtvrtek 28. září od 13 do 17 hodin. Těšte se na hudební vystoupení, ukázky tance i cvičení, děti si mohou vyzkoušet svou řemeslnou zručnost a pod dohledem zkušených instruktorů si i něco...

Nomad Beer Festival: Létající pivovary přistanou v Holešovicích

8. září 2023 v 07:10

Již potřetí se bude konat Nomad Beer Festival, akce věnovaná létajícím pivovarům. Proběhne 8. a 9. září v Pražské tržnici v Holešovicích. Chybět nebudou ani rozmanité pokrmy hodící se ke zlatavému moku nebo tombola.

Praha 4: Festival Podolí

6. září 2023 v 08:32

Festival Podolí se koná v neděli 10. září na Nedvědově náměstí od 13 hodin.

Ladronkafest 2023

5. září 2023 v 06:45

Praha 6 zve na již 21. ročník tradičního festivalu volného času a zábavy v sobotu 9. září od 11 do 21 hodin. Břevnovská pláň se promění v místo plné zábavy pro všechny věkové kategorie.

Festivaly Strawberry Fields a Stop Zevling ovládnou Černý Most

4. září 2023 v 17:26

Hudba v podání interpretů z Česka i zahraničí, sportovní utkání, BMX závody, netradiční volnočasové aktivity, ale také bohatý doprovodný program pro celé rodiny – to vše se uskuteční na festivalech Strawberry Fields a Stop Zevling, které společně ovládnou 16. září dění na Černém Mostě. Součástí...

Park Podviní ožije všemi barvami

1. září 2023 v 10:27

Již tuto sobotu 2. září proběhne v pražském parku Podviní 19. pokračování oblíbeného multikulturního festivalu Barevná devítka. Na hudební výlet do celém ho světa se vydejte s kapelou Musica Balkanika, do horké Afriky vás vezme Bijou Camara a latinskou Ameriku navštívíte s hudbou skupiny Pragason...

Festival Mistři řemesel

28. srpna 2023 v 06:48

Setkání uměleckých řemeslníků a tvůrců, jarmark rukodělných výrobků a živá muzika v sobotu 9. září od 14 do 20 hodin. Inspirovat se můžete v kulturním centru Kaštan v Praze 6.

Další články
Nahoru