Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Více než polovina odebraných vzorků zmrzlin ve středních Čechách u hygieniků neprošla
Zákulisí jedné z kontrolovaných provozoven prodávajících zmrzlinu. Foto: se souhlasem Krajské hygienické stanice Středočeského kraje

Více než polovina odebraných vzorků zmrzlin ve středních Čechách u hygieniků neprošla

Před začátkem letní sezóny se zaměstnanci odboru hygieny výživy KHS Středočeského kraje zaměřili na kontrolu kvality zmrzlin. Do konce května odebrali celkem 108 vzorků zmrzlin, jak točených, tak kopečkových a z nich bylo laboratoří vyhodnoceno 60 jako nevyhovujících. Informovala o tom mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nevyhovující vzorky zmrzlin obsahovaly enterobakterie, které mohou podle hygieniků citlivým jedincům způsobit závažné zažívací obtíže.

„Nejčastější příčinou nevyhovující kvality zmrzlin bývá špatná nebo nepravidelně prováděná sanitace zmrzlinového přístroje nebo, v případě zmrzliny kopečkové, nedostatečná čistota kleští používaných k nabírání zmrzliny,“ popsala mluvčí.

Kleště by se podle ní po každém nabrání zmrzliny měly opláchnout v čisté vodě a otřít. Důležité je také, aby obsluha ideálně nosila jednorázovou rukavici a brala jedlý kornoutek při vydávání porce zmrzliny ne do rukou, ale do ubrousku a peníze přijímala jinou rukou, než vydává zmrzlinu.

V případě nevyhovujících výsledků odběrů zmrzlin byla nařízena sanitace strojů pro výrobu točené zmrzliny, případně pozastavení výroby do předložení vyhovujícího laboratorního výsledku.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru