Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Více než polovina odebraných vzorků zmrzlin ve středních Čechách u hygieniků neprošla
Zákulisí jedné z kontrolovaných provozoven prodávajících zmrzlinu. Foto: se souhlasem Krajské hygienické stanice Středočeského kraje

Více než polovina odebraných vzorků zmrzlin ve středních Čechách u hygieniků neprošla

Před začátkem letní sezóny se zaměstnanci odboru hygieny výživy KHS Středočeského kraje zaměřili na kontrolu kvality zmrzlin. Do konce května odebrali celkem 108 vzorků zmrzlin, jak točených, tak kopečkových a z nich bylo laboratoří vyhodnoceno 60 jako nevyhovujících. Informovala o tom mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nevyhovující vzorky zmrzlin obsahovaly enterobakterie, které mohou podle hygieniků citlivým jedincům způsobit závažné zažívací obtíže.

„Nejčastější příčinou nevyhovující kvality zmrzlin bývá špatná nebo nepravidelně prováděná sanitace zmrzlinového přístroje nebo, v případě zmrzliny kopečkové, nedostatečná čistota kleští používaných k nabírání zmrzliny,“ popsala mluvčí.

Kleště by se podle ní po každém nabrání zmrzliny měly opláchnout v čisté vodě a otřít. Důležité je také, aby obsluha ideálně nosila jednorázovou rukavici a brala jedlý kornoutek při vydávání porce zmrzliny ne do rukou, ale do ubrousku a peníze přijímala jinou rukou, než vydává zmrzlinu.

V případě nevyhovujících výsledků odběrů zmrzlin byla nařízena sanitace strojů pro výrobu točené zmrzliny, případně pozastavení výroby do předložení vyhovujícího laboratorního výsledku.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru