Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Více než polovina odebraných vzorků zmrzlin ve středních Čechách u hygieniků neprošla
Zákulisí jedné z kontrolovaných provozoven prodávajících zmrzlinu. Foto: se souhlasem Krajské hygienické stanice Středočeského kraje

Více než polovina odebraných vzorků zmrzlin ve středních Čechách u hygieniků neprošla

Před začátkem letní sezóny se zaměstnanci odboru hygieny výživy KHS Středočeského kraje zaměřili na kontrolu kvality zmrzlin. Do konce května odebrali celkem 108 vzorků zmrzlin, jak točených, tak kopečkových a z nich bylo laboratoří vyhodnoceno 60 jako nevyhovujících. Informovala o tom mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nevyhovující vzorky zmrzlin obsahovaly enterobakterie, které mohou podle hygieniků citlivým jedincům způsobit závažné zažívací obtíže.

„Nejčastější příčinou nevyhovující kvality zmrzlin bývá špatná nebo nepravidelně prováděná sanitace zmrzlinového přístroje nebo, v případě zmrzliny kopečkové, nedostatečná čistota kleští používaných k nabírání zmrzliny,“ popsala mluvčí.

Kleště by se podle ní po každém nabrání zmrzliny měly opláchnout v čisté vodě a otřít. Důležité je také, aby obsluha ideálně nosila jednorázovou rukavici a brala jedlý kornoutek při vydávání porce zmrzliny ne do rukou, ale do ubrousku a peníze přijímala jinou rukou, než vydává zmrzlinu.

V případě nevyhovujících výsledků odběrů zmrzlin byla nařízena sanitace strojů pro výrobu točené zmrzliny, případně pozastavení výroby do předložení vyhovujícího laboratorního výsledku.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru