Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přes padesát pražských přechodů bude nově přisvětleno
Jeden z přisvětlených přechodů. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Přes padesát pražských přechodů bude nově přisvětleno

Technologie hlavního města Prahy (THMP) dokončily výstavbu prvních přisvětlení přechodů z celkem 53, které jsou letos plánovány v rámci dodávky pro odbor dopravy hlavního města Prahy. Nových přisvětlení se postupně dočká celkem patnáct městských částí. První instalace byly dokončeny v Ústřední a Archimédově ulici v Praze 15. Informovala o tom mluvčí Simona Kopová. Na celý projekt metropole vynaloží prostředky ve výši zhruba 29 milionů korun.

„Pro bezpečný pohyb v provozu je zásadní vidět, a hlavně být viděn. Přisvětlením přechodů zlepšujeme podmínky jak chodců, tak řidičů, kteří díky tomu mohou přecházející zahlédnout dříve, a vyhnou se tak zbytečné kolizi,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle pražského radního pro oblast technické infrastruktury Michala Hrozy (TOP 09) přírůstky zaznamená většina pražských městských částí. „Přisvětlení přibude mimo jiné u vstupu do Letenských sadů, poblíž ČVUT, u náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na dalších frekventovaných ulicích, kde navíc jezdí i tramvaje – řeč je o Francouzské, Seifertově nebo Střešovické. Do budoucna počítáme s dalšími kritickými místy po celé Praze,“ uvedl Hroza.

Samotná instalace přisvětlení v jedné lokalitě trvá zhruba 3 až 4 týdny, předcházejí jí však časově náročné fáze projektování, inženýringu a zajištění dodávky a prací. „Projekční práce provádíme pro každý přechod samostatně. Projektanti při světelně-technických výpočtech ověřují, zda je přisvětlení pro danou lokalitu vhodné a zohledňují celou řadu aspektů – možný střet sítí, ideální adaptaci zraku řidiče na změnu světelných podmínek na komunikaci nebo také vzdálenost obytných domů, které by mohly být zasaženy rušivým světlem, což není žádoucí. Výpočet musí být zároveň v souladu s platnou normou, která je přísnější než pro běžné veřejné osvětlení,“ vysvětlil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Nově instalovaná svítidla mají ploché sklo a směrovou optiku, která je šetrnější k noční obloze, a LED zdroje s teplotou světla zajišťující optimální podání barev důležité pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu, zejména chodců. THMP kromě výstavby nových zajišťuje i servis a údržbu více než 1 300 stávajících přisvětlení přechodů na území hlavního města. Přisvětlení se v Praze zapínají hodinu před rozsvícením veřejného osvětlení a zhasínají o hodinu později. 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení včetně veřejných a věžních hodin, zajištění světelné vánoční výzdoby a vánočních stromů. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy a provozuje nonstop dispečink pro řízení servisních zásahů a hlášení poruch všech technologií. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.


Autor: Karel Netolický

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru