dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Přes léto čekají pražské školy opravy za více než půl miliardy korun
Ilustrační foto: archiv

Přes léto čekají pražské školy opravy za více než půl miliardy korun

O letních prázdninách čekají školy, které zřizuje hlavní město, rekonstrukce za 551,1 milionu korun s DPH. Z toho už 280 milionů magistrát na opravy školám poslal. Mezi naplánovanými projekty jsou rekonstrukce oken, fasád a střech i opravy tělocvičen a bazénu. ČTK to sdělila radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Většina rekonstrukcí v pražských školách začne v letních měsících a bude pokračovat i na podzim, ovšem za plného provozu škol.

„Rekonstrukce ve školách jsou naplánovány tak, aby až na výjimečné případy nijak nenarušily konec aktuálního školního roku a začátek toho příštího a nebyla tak rušena výuka," řekla Ropková. Školní rok ukončí už 22. června na Gymnáziu Litoměřická na Praze 9, kde i na podzim začne vyučování o týden později. Důvodem je rekonstrukce rozvodů celkem za 22,8 milionů korun s DPH. Provoz Středního odborného učiliště Ohradní v Praze 4 částečně omezí nástavba dílen za 10,9 milionu.

Nejvíce peněz Praha zaplatí za rekonstrukci bazénu ve Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze 10, kde se náklady vyšplhaly na 34,7 milionu korun. Za 31,8 milionu korun bude zateplena Střední škola Jarov a za 26,6 milionu čeká rekonstrukce střechy a fasády budovy Pražské konzervatoře. Částku 22,7 milionu korun hlavní město investuje také do nástavby a úprav přízemí objektu Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 10.

V hlavním městě je podle magistrátního webu zhruba stovka středních škol, téměř tři stovky základních škol a více než 260 mateřských škol. Hlavní město zřizuje střední a vyšší odborné školy, zatímco městské části mateřské a základní.

Podle zákona může ředitel školy v období školního roku vyhlásit pro žáky maximálně pět volných dnů ze závažných, zejména organizačních a technických důvodů. „Dále může ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v jednotlivých případech hodných zvláštního zřetele stanovit odlišnosti v organizaci školního roku," řekla ČTK Adéla Klimešová z tiskového oddělení úřadu.

Na tuto možnost nicméně není právní nárok a lze ji použít pouze ve výjimečných případech, jakými byly například povodně v roce 2005 nebo všesokolský slet v roce 2006. Využít se podle Klimešové může i při zdržení prázdninové rekonstrukce školy.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Včera ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru