dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Přes kulomety a motorky až k autům. Na Letné si můžete prohlédnout unikátní vozy Jawa
Palubní deska Jawy. Foto: NTM

Přes kulomety a motorky až k autům. Na Letné si můžete prohlédnout unikátní vozy Jawa

V Národním technickém muzeu byla otevřena výstava Automobily Jawa. Značka Jawa je v povědomí široké veřejnosti spojena s motocykly. Dnes již téměř zapomenuta je skutečnost, že v letech 1934 až 1947 se pod touto značkou vyráběly i osobní automobily. Návštěvníci muzea budou mít mimořádnou příležitost vidět šest automobilů Jawa v expozici Dopravy, kde budou vystaveny díky úzké spolupráci s Auto Jawa klubem.

U zrodu automobilů Jawa stál František Janeček, obdivuhodný selfmademan, který v poměrně krátké době téměř z ničeho vybudoval významný průmyslový podnik s oficiálním názvem Zbrojovka, Ing. František Janeček, Praha-Nusle. Ve své továrně, původně zaměřené na výrobu granátů a kulometů, zahájil v roce 1929 licenční výrobu německých motocyklů Wanderer.

Nesly značku Jawa, která vznikla z počátečních písmen firem Janeček a Wanderer. Výrobu licenčních motocyklů brzo nahradily motocykly vlastní konstrukce a v průběhu třicátých let značka Jawa postupně získala zásadní podíl na domácím motocyklovém trhu.

Povzbuzen úspěchem svých motocyklů se František Janeček rozhodl rozšířit výrobní program i o osobní automobily. Na jaře 1934 uvedl na trh automobil Jawa 700, který byl licenční kopií malého německého vozu DKW Meisterklasse s dvouválcovým dvoudobým motorem a pohonem předních kol. Do roku 1937 bylo těchto automobilů vyrobeno kolem tisíce kusů.

Výstava automobilů Jawa v Národním technickém muzeu

Svůj pražský podnik Janeček postupně rozšiřoval i o nově budované provozy v Týnci nad Sázavou a také v Kvasinách, kde se vyráběly automobilové karoserie. V podnikání mu výrazně pomáhal jeho syn a společník František Karel Janeček.

Na podzim 1937 byl na trh uveden nový automobil Jawa Minor, opět malý osobní vůz s dvouválcovým dvoudobým motorem a pohonem předních kol. Tentokrát však již šlo o vlastní konstrukci, na které se podíleli zejména konstruktér Rudolf Vykoukal a karosář Zdeněk Kejval. Jawa Minor byl zdařilý automobil, s válečnou přestávkou se ho do roku 1947 vyrobilo kolem dva a půl tisíce kusů.

Nadějnou historii kvalitních malých levných automobilů Jawa bohužel ukončil poválečný hospodářsko-politický vývoj Československa, zestátnění podniku a přechod na direktivní státem řízené plánované hospodářství. Po roce 1947 byla historie značky Jawa spojena již jen s výrobou motocyklů.

Automobily Jawa 700 budou na výstavě v Národním technickém muzeu zastoupeny otevřeným čtyřsedadlovým polokabrioletem z roku 1935 a uzavřeným čtyřsedadlovým tudorem z roku 1936. Vůz Jawa Minor se návštěvníkům výstavy představí hned ve třech karosářských verzích, jako uzavřený čtyřsedadlový tudor z roku 1938, jako otevřený dvousedadlový roadster ze stejného roku a jako čtyřsedadlový kabriolet z roku 1939.

Tyto sériové automobily pak doplní sportovní kupé Jawa 750, postavené v roce 1935 ve třech kusech pro závod 1000 mil československých. Výstavu můžete navštívit až do 19. dubna 2014.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru