dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Přes Botič vede nová lávka pro pěší a cyklisty, Praha 10 připravuje v okolí vybudování promenády
Nová lávka přes Botič. Foto: TSK

Přes Botič vede nová lávka pro pěší a cyklisty, Praha 10 připravuje v okolí vybudování promenády

Chodcům a cyklistům v Praze 10 se otevřela nová lávka přes Botič. Lávka, umístěná asi 100 metrů od už existujícího mostu ve Vršovické ulici, stála zhruba sedm milionů korun a postavila ji firma Strabag. Stavba trvala čtvrt roku.  

Délka mostku je 24 metrů, s proměnnou šířkou od tří do pěti metrů. Na západní straně navazuje na křižovatku ulic K Botiči s ulicí Ukrajinskou a na východní straně přechází do ulice Přípotoční. Po obou stranách mostu je osazeno ocelové zábradlí ve výšce 1,3 metru, umožňující bezpečnou jízdu cyklistů.  

„Lávka přes Botič je určena pro pěší provoz a jízdu cyklistů. Jejím zprovoznění dojde k propojení parku s okolím a zároveň umožní bezpečnější přístup dětí ke škole,“ uvedl náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). 

Úprav se dočkal i terén v okolí nového mostu. Svahy pod mostem a v jeho bezprostřední blízkosti jsou zpevněny kamennou dlažbou uloženou do betonu. Na západní straně mostu jsou nově vybudována kontejnerová stání na komunální odpad.

Přístupové komunikace k mostku jsou provedeny v zámkové dlažbě, uložené do štěrkového lože. Zámková dlažba je v určených místech opatřena varovnými naváděcími prvky pro nevidomé a slabozraké.


„K úspěšné realizaci projektu velmi napomohla dobře fungující komunikace zhotovitele s investorem stavby a také operativní přístup pracovníků městské části Praha 10 při řešení vzniklých realizačních problémů,“ uvedla Technická správa komunikací v Praze v tiskové zprávě.

„Doufáme, že nově otevřená lávka bude dlouhá léta bezvadně fungovat ke spokojenosti chodců a cyklistů,“ uvedl za Strabag hlavní stavbyvedoucí Josef Nejedlík. 

Radnice Prahy 10 v okolí lávky připravuje podél Botiče vybudování promenády. Navrhl ji jeden z obyvatel Prahy 10 v druhém ročníku participativního rozpočtu Moje stopa. Ten umožňuje lidem navrhovat vlastní nápady ke zlepšení veřejného prostoru, o kterých pak obyvatelé hlasují na internetu, a nejúspěšnější zaplatí městská část z veřejných peněz. Začátek úprav se předpokládá na jaře příštího roku. Předpokládané náklady budou 969 950 korun.

V Praze se nachází více než 30 lávek přes Vltavu a další lávky a mosty přes menší vodní toky.


Další články
Nahoru