dnes
Úterý - zatazeno
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
28°C
Přes 60 tisíc včel bude na střeše chovat vysočanský hotel
Na střechu vysočanského Clarionu dorazilo 60 tisíc včel z Pardubic. Foto: cpihotels.com

Přes 60 tisíc včel bude na střeše chovat vysočanský hotel

Pražský Clarion Congress Hotel Prague přivítal na začátku letní turistické sezony neobvyklé hosty. Na střeše sedmipatrového hotelu byly slavnostně umístěny čtyři úly, ve kterých našlo domov více než 60 tisíc včel.

„O projektu chování včel a využití medu pro vlastní účely jsme přemýšleli několik let. Vzhledem k současné situaci včelstev v Praze bylo obtížné získat potřebná povolení od Státní veterinární správy,“ uvedl ředitel hotelu Miroslav Bukva.

Umístění úlů předcházela řada přípravných fází, pro potřeby chovu musela být zřízena servisní místnost a byl zpevněn povrch střechy. Prvním krokem k přivítání nových včelích hostů byl příkrm cukrem a soudek s vodou a korkovými zátkami, aby se včely mohly pohodlně napít a nemusely vodu hledat. Vedení hotelu myslelo i na veškerá bezpečnostní opatření.

„Vybírali jsme speciální druh včelího plemene Sklenar, který má minimální rojivost a je klidný. Je tedy ideální do městské zástavby. Úly jsou navíc natočeny přímo na zelené plochy na stranu budovy, kde nejsou otevíratelná okna. Včelám nic nebrání zalétnout si přímo pro sladinu do nedalekého parku,“ uvedl Vladimír Sieber z Clarion Congress Hotelu Prague. Doletová vzdálenost včel je obvykle 3 kilometry, v okolí vysočanského hotelu a blízkém okolí je pro včelstva dostatek zelených ploch.

„Výnosnost a kvalita medu ve městě je překvapivě dobrá, odpadají zde komplikace s koktejlem  pesticidů, se kterým se můžeme setkat na některých jednodruhových loukách. V Praze je i pěkná pestrost rostlin. První výnosy medu očekáváme již v červnu“, dodal Vladimír Sieber, který se chovu včel věnuje i ve svém volném čase. Medu by při současném rozvoji včelstev mohlo být až 40 kilogramů.

Plány s využitím medu má především v gastronomii restaurace Benada. „Do budoucna bychom rádi obohatili vlastním medem snídaně pro naše hotelové hosty, případně jako dárek pro naše obchodní partnery“, podotkl ředitel hotelu Miroslav Bukva.

Clarion Congress Hotel Prague se přidal k dalším institucím, které chovají na střeše včely, vlastní včelstva jsou umístěny například na střeše Národního divadla a hotelu Intercontinental.


První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

Včera ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru