dnes
Úterý - skorojasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Přes 60 tisíc včel bude na střeše chovat vysočanský hotel
Na střechu vysočanského Clarionu dorazilo 60 tisíc včel z Pardubic. Foto: cpihotels.com

Přes 60 tisíc včel bude na střeše chovat vysočanský hotel

Pražský Clarion Congress Hotel Prague přivítal na začátku letní turistické sezony neobvyklé hosty. Na střeše sedmipatrového hotelu byly slavnostně umístěny čtyři úly, ve kterých našlo domov více než 60 tisíc včel.

„O projektu chování včel a využití medu pro vlastní účely jsme přemýšleli několik let. Vzhledem k současné situaci včelstev v Praze bylo obtížné získat potřebná povolení od Státní veterinární správy,“ uvedl ředitel hotelu Miroslav Bukva.

Umístění úlů předcházela řada přípravných fází, pro potřeby chovu musela být zřízena servisní místnost a byl zpevněn povrch střechy. Prvním krokem k přivítání nových včelích hostů byl příkrm cukrem a soudek s vodou a korkovými zátkami, aby se včely mohly pohodlně napít a nemusely vodu hledat. Vedení hotelu myslelo i na veškerá bezpečnostní opatření.

„Vybírali jsme speciální druh včelího plemene Sklenar, který má minimální rojivost a je klidný. Je tedy ideální do městské zástavby. Úly jsou navíc natočeny přímo na zelené plochy na stranu budovy, kde nejsou otevíratelná okna. Včelám nic nebrání zalétnout si přímo pro sladinu do nedalekého parku,“ uvedl Vladimír Sieber z Clarion Congress Hotelu Prague. Doletová vzdálenost včel je obvykle 3 kilometry, v okolí vysočanského hotelu a blízkém okolí je pro včelstva dostatek zelených ploch.

„Výnosnost a kvalita medu ve městě je překvapivě dobrá, odpadají zde komplikace s koktejlem  pesticidů, se kterým se můžeme setkat na některých jednodruhových loukách. V Praze je i pěkná pestrost rostlin. První výnosy medu očekáváme již v červnu“, dodal Vladimír Sieber, který se chovu včel věnuje i ve svém volném čase. Medu by při současném rozvoji včelstev mohlo být až 40 kilogramů.

Plány s využitím medu má především v gastronomii restaurace Benada. „Do budoucna bychom rádi obohatili vlastním medem snídaně pro naše hotelové hosty, případně jako dárek pro naše obchodní partnery“, podotkl ředitel hotelu Miroslav Bukva.

Clarion Congress Hotel Prague se přidal k dalším institucím, které chovají na střeše včely, vlastní včelstva jsou umístěny například na střeše Národního divadla a hotelu Intercontinental.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru