Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přes 200 přestupků kvůli pyrotechnice řešili na silvestra strážníci, zaběhli se čtyři psi
Někteří psi, kteří se zaběhli, už jsou zpět u svých majitelů. Foto: Karel Netolický

Přes 200 přestupků kvůli pyrotechnice řešili na silvestra strážníci, zaběhli se čtyři psi

Pražští strážníci se na silvestra zabývali 235 přestupky spojenými se zábavní pyrotechnikou, což je meziročně o 120 méně. Klesl rovněž počet oznámení obyvatel na linku 156, na kterou zavolalo kvůli pyrotechnice 98 lidí. Na bezpečnost dohlíželo v centru města 320 strážníků. Informovala o tom mluvčí městské policie Irena Seifertová.

„Během silvestrovských oslav jsme v metropoli řešili 235 přestupků v souvislosti s porušením pyrotechnické vyhlášky. Za přestupky strážníci uložili 24 pokut v celkové výši 13 tisíc korun,“ uvedla Seifertová. Od roku 2020 je v metropoli v platnosti vyhláška, která zakazuje používání pyrotechniky na vybraných místech, a regulováno je i pořádání ohňostrojů.

Velkému množství odpalů pak uniformované hlídky podle Seifertové předešly svoji fyzickou přítomností na místě. V centru také strážníci preventivně rozdávali informační letáky cizincům, kteří měli připravenou pyrotechniku.

„Na tísňovou linky 156 jsme přijali 98 hovorů v souvislosti s pyrotechnikou. Značná část z nich se týkala stížností na odpalování v místech, kde to není zakázáno,“ popsala mluvčí. Zakázáno je odpalování například v městské památkové rezervaci nebo u vodních toků.

Vedle kontroly pyrotechnické vyhlášky museli strážníci podle Seifertové použít donucovací prostředky proti opilému 27letému muži ve Vrchlického sadech, který se účastnil potyčky a odmítal spolupracovat. Pro silnou opilost, kdy nadýchal 2,4 promile, byl následně převezen do nemocnice. 

Strážníci také zadrželi dva mladé řidiče pod vlivem alkoholu. Třiadvacetiletá žena uvízla autem v kolejišti tramvajového tunelu, nadýchala přes 1,6 promile. 

Dvaadvacetiletý muž, který nadýchal přes 1,8 promile, jel dvanáctou městskou částí velkou rychlostí, nezvládl řízení a následně havaroval. Naštěstí nezranil ani sebe, ani spolucestující. 

Specializovaná hlídka Astra 150 převezla do protialkoholní záchytné stanice šest mužů. Trojský útulek přijal čtyři zaběhnuté nezraněné psy, pravděpodobně je vyděsily zvuky odpálené pyrotechniky. Dva jsou už doma u svých majitelů. „Na noční službu 31. prosince jsme měli ve službě 320 strážníků,“ dodala mluvčí.

Během silvestrovské noci měla napilno i Policie ČR. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové policisté v hlavním městě přijali na tísňovou linku bezmála tisíc volání. Nejčastěji se jednalo o oznámení použití pyrotechniky v místě, kde to zakazuje vyhláška, dále byly oznamovány drobné požáry košů a kontejnerů, policisté v průběhu noci řešili několik potyček, jak v centru města, tak v domácnostech mezi příbuznými a známými.

„I přestože se policisté po celou noc v Praze nezastavili, v porovnání s předchozími roky se jednalo o jeden z klidnějších silvestrů,“ uvedla Kropáčová.

Silvestrovské oslavy v Praze byly klidnější než před rokem i podle záchranářů a hasičů. Zdravotnickým záchranářům ubylo podle jejich mluvčí Jany Poštové proti loňsku událostí zhruba o desetinu. Z centra odvezli do nemocnic 13 lidí, sedm úrazů bylo pyrotechnikou. Od ní bylo také 46 požárů, loni 55. Vyplývá to z informací hasičů na sociální síti X.


Autor: Karel Netolický

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru