Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Přes 150 zaměstnanců radnice Prahy 1 má covid, napsal opoziční zastupitel. Nesmysl, reagoval starosta
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: JP

Přes 150 zaměstnanců radnice Prahy 1 má covid, napsal opoziční zastupitel. Nesmysl, reagoval starosta

O rozruch se postaral opoziční zastupitel Prahy 1 Tomáš Vích (Piráti), když na svůj facebookový profil ve čtvrtek večer napsal, že na radnici onemocnělo covidem 157 zaměstnanců, což je skoro polovina celkového počtu. Vedení první městské části i úřadu se proti tomu ohradilo, na zastupitele dokonce bylo podáno trestné oznámení.  

„Covid na radnici Praha 1. Dnes jsem se dozvěděl, že zhruba 157 lidí, to je více než polovina zaměstnanců Městské části Praha 1, má aktuálně Covid. Pokud nebude příští týden zastupitelstvo online, nejspíš se omluvím. Mám rodiče 80+ a nechci nikoho nakazit. Hejmova radnice je v současnosti místo s největší koncentrací Covidu v Praze. Je to naprosté manažerské selhání a nezodpovědnost,“ napsal ve čtvrtek na Facebook Vích.

V diskusi pod příspěvkem vysvětlil, kde se k tomuto údaji o 157 nakažených dostal. „Toto je číslo, které koluje mezi zaměstnanci na úřadě, od kterých jej mám, a kteří z něj mají obavy. Nejspíš to není číslo počtu lidí, kteří jsou aktuálně v nemocnici nebo s horečkou doma, ale číslo, kolik lidí bylo covidem nějak za poslední dobu zasaženo,“ napsal. Na radnici Prahy 1 je aktuálně zaměstnáno 341 lidí.

Podle starosty Petra Hejmy (STAN) je v současné době nemocných nebo v karanténě zhruba třicet zaměstnanců, fungování radnice je pod kontrolou, agendy jsou plně zabezpečeny a občané mohou s úředníky bez obav komunikovat osobně, telefonicky i e-mailem. Ve většině případů podle něj nedošlo k nákaze koronavirem, který způsobobuje onemocnění covid 19, na pracovišti.

„Velmi mě mrzí, že zastupitel Vích zveřejnil taková nesmyslná čísla o počtu nemocných zaměstnanců a těch, kteří jsou v karanténě. V době, která rozhodně není lehká a kdy lidé velmi citlivě vnímají veškeré informace o koronavirové pandemii, tak bezpochyby mnohé občany značně znejistil,“ uvedl Hejma.

„Čekal bych spíš, že pan zastupitel aktivně nabídne pomoc znevýhodněným občanům, a ne to, že je vystraší. Zpráva vyvolala hysterii mezi zaměstnanci i občany. Zvláště od zastupitele se čeká, že nebude šířit nepravdy a tím poškozovat radnici,“ dodal.

Tajemník úřadu František Dvořák podle Hejmy podal za radnici na Víchu trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy a pomluvy. „Tak děkuji panu Hejmovi za jeho super manažerský tah, že místo aby zařídil zastupitelstvo online a dodal kompletní data a vysvětlil číslo 157, podal na mne trestní oznámení. Vnímám to jako zastrašování a pokus o cenzuru,“ napsal Vích.

„Hlavní informace, kterou jsem tím chtěl sdělit, je ta, že požaduji zastupitelstvo online. Mám rodinu, děti, rodiče, nepovažuji za normální se scházet fyzicky na zastupitelstvo. Jestli má zpráva způsobí, že bude zastupitelstvo online, splní svůj účel,“ sdělil také.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Další články
Nahoru