Dnes Úterý - mlha 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Přes 150 zaměstnanců radnice Prahy 1 má covid, napsal opoziční zastupitel. Nesmysl, reagoval starosta
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: JP

Přes 150 zaměstnanců radnice Prahy 1 má covid, napsal opoziční zastupitel. Nesmysl, reagoval starosta

O rozruch se postaral opoziční zastupitel Prahy 1 Tomáš Vích (Piráti), když na svůj facebookový profil ve čtvrtek večer napsal, že na radnici onemocnělo covidem 157 zaměstnanců, což je skoro polovina celkového počtu. Vedení první městské části i úřadu se proti tomu ohradilo, na zastupitele dokonce bylo podáno trestné oznámení.  

„Covid na radnici Praha 1. Dnes jsem se dozvěděl, že zhruba 157 lidí, to je více než polovina zaměstnanců Městské části Praha 1, má aktuálně Covid. Pokud nebude příští týden zastupitelstvo online, nejspíš se omluvím. Mám rodiče 80+ a nechci nikoho nakazit. Hejmova radnice je v současnosti místo s největší koncentrací Covidu v Praze. Je to naprosté manažerské selhání a nezodpovědnost,“ napsal ve čtvrtek na Facebook Vích.

V diskusi pod příspěvkem vysvětlil, kde se k tomuto údaji o 157 nakažených dostal. „Toto je číslo, které koluje mezi zaměstnanci na úřadě, od kterých jej mám, a kteří z něj mají obavy. Nejspíš to není číslo počtu lidí, kteří jsou aktuálně v nemocnici nebo s horečkou doma, ale číslo, kolik lidí bylo covidem nějak za poslední dobu zasaženo,“ napsal. Na radnici Prahy 1 je aktuálně zaměstnáno 341 lidí.

Podle starosty Petra Hejmy (STAN) je v současné době nemocných nebo v karanténě zhruba třicet zaměstnanců, fungování radnice je pod kontrolou, agendy jsou plně zabezpečeny a občané mohou s úředníky bez obav komunikovat osobně, telefonicky i e-mailem. Ve většině případů podle něj nedošlo k nákaze koronavirem, který způsobobuje onemocnění covid 19, na pracovišti.

„Velmi mě mrzí, že zastupitel Vích zveřejnil taková nesmyslná čísla o počtu nemocných zaměstnanců a těch, kteří jsou v karanténě. V době, která rozhodně není lehká a kdy lidé velmi citlivě vnímají veškeré informace o koronavirové pandemii, tak bezpochyby mnohé občany značně znejistil,“ uvedl Hejma.

„Čekal bych spíš, že pan zastupitel aktivně nabídne pomoc znevýhodněným občanům, a ne to, že je vystraší. Zpráva vyvolala hysterii mezi zaměstnanci i občany. Zvláště od zastupitele se čeká, že nebude šířit nepravdy a tím poškozovat radnici,“ dodal.

Tajemník úřadu František Dvořák podle Hejmy podal za radnici na Víchu trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy a pomluvy. „Tak děkuji panu Hejmovi za jeho super manažerský tah, že místo aby zařídil zastupitelstvo online a dodal kompletní data a vysvětlil číslo 157, podal na mne trestní oznámení. Vnímám to jako zastrašování a pokus o cenzuru,“ napsal Vích.

„Hlavní informace, kterou jsem tím chtěl sdělit, je ta, že požaduji zastupitelstvo online. Mám rodinu, děti, rodiče, nepovažuji za normální se scházet fyzicky na zastupitelstvo. Jestli má zpráva způsobí, že bude zastupitelstvo online, splní svůj účel,“ sdělil také.


Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

Včera v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

Včera v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

Včera ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených

Včera v 11:17

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více, uvedla ČTK.

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let.

Včera v 11:03

Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního...

Očkování imobilních seniorů zahájila Praha 1

28. února 2021 ve 21:33

Nemocnice Na Františku, zřizovaná Prahou 1, už naočkovala více než dva tisíce lidi. Od pátku 26. února zahájil navíc její mobilní tým očkování imobilních pacientů starších osmdesáti let v jejich domácím prostředí.

Praha 13 zajistila dezinfekci pro bytová družstva a SVJ

27. února 2021 v 16:56

V návaznosti na zhoršující se epidemickou situaci a na přijatá opatření proti šíření koronaviru bude Praha 13 opět vydávat pro potřeby bytový družstev a SVJ dezinfekci.  

Školy i školky Prahy 2 jsou připraveny pomoci

27. února 2021 ve 14:49

Radnice Prahy 2 aktivovala sběrnou školu i školku, aby zajistila péči o děti pro zaměstnance klíčových profesí jako jsou lékaři, policisté, sociální pracovní a další.

Další články
Nahoru