Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Přes 150 zaměstnanců radnice Prahy 1 má covid, napsal opoziční zastupitel. Nesmysl, reagoval starosta
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: JP

Přes 150 zaměstnanců radnice Prahy 1 má covid, napsal opoziční zastupitel. Nesmysl, reagoval starosta

O rozruch se postaral opoziční zastupitel Prahy 1 Tomáš Vích (Piráti), když na svůj facebookový profil ve čtvrtek večer napsal, že na radnici onemocnělo covidem 157 zaměstnanců, což je skoro polovina celkového počtu. Vedení první městské části i úřadu se proti tomu ohradilo, na zastupitele dokonce bylo podáno trestné oznámení.  

„Covid na radnici Praha 1. Dnes jsem se dozvěděl, že zhruba 157 lidí, to je více než polovina zaměstnanců Městské části Praha 1, má aktuálně Covid. Pokud nebude příští týden zastupitelstvo online, nejspíš se omluvím. Mám rodiče 80+ a nechci nikoho nakazit. Hejmova radnice je v současnosti místo s největší koncentrací Covidu v Praze. Je to naprosté manažerské selhání a nezodpovědnost,“ napsal ve čtvrtek na Facebook Vích.

V diskusi pod příspěvkem vysvětlil, kde se k tomuto údaji o 157 nakažených dostal. „Toto je číslo, které koluje mezi zaměstnanci na úřadě, od kterých jej mám, a kteří z něj mají obavy. Nejspíš to není číslo počtu lidí, kteří jsou aktuálně v nemocnici nebo s horečkou doma, ale číslo, kolik lidí bylo covidem nějak za poslední dobu zasaženo,“ napsal. Na radnici Prahy 1 je aktuálně zaměstnáno 341 lidí.

Podle starosty Petra Hejmy (STAN) je v současné době nemocných nebo v karanténě zhruba třicet zaměstnanců, fungování radnice je pod kontrolou, agendy jsou plně zabezpečeny a občané mohou s úředníky bez obav komunikovat osobně, telefonicky i e-mailem. Ve většině případů podle něj nedošlo k nákaze koronavirem, který způsobobuje onemocnění covid 19, na pracovišti.

„Velmi mě mrzí, že zastupitel Vích zveřejnil taková nesmyslná čísla o počtu nemocných zaměstnanců a těch, kteří jsou v karanténě. V době, která rozhodně není lehká a kdy lidé velmi citlivě vnímají veškeré informace o koronavirové pandemii, tak bezpochyby mnohé občany značně znejistil,“ uvedl Hejma.

„Čekal bych spíš, že pan zastupitel aktivně nabídne pomoc znevýhodněným občanům, a ne to, že je vystraší. Zpráva vyvolala hysterii mezi zaměstnanci i občany. Zvláště od zastupitele se čeká, že nebude šířit nepravdy a tím poškozovat radnici,“ dodal.

Tajemník úřadu František Dvořák podle Hejmy podal za radnici na Víchu trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy a pomluvy. „Tak děkuji panu Hejmovi za jeho super manažerský tah, že místo aby zařídil zastupitelstvo online a dodal kompletní data a vysvětlil číslo 157, podal na mne trestní oznámení. Vnímám to jako zastrašování a pokus o cenzuru,“ napsal Vích.

„Hlavní informace, kterou jsem tím chtěl sdělit, je ta, že požaduji zastupitelstvo online. Mám rodinu, děti, rodiče, nepovažuji za normální se scházet fyzicky na zastupitelstvo. Jestli má zpráva způsobí, že bude zastupitelstvo online, splní svůj účel,“ sdělil také.


Linky pomoci slouží pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru

Včera ve 12:20

Obyvatelům hlavního města připravil pražský magistrát přehled kontaktů, na které se mohou v případě problémů či nedostatku informací obracet. Naleznou zde například linky pro seniory, linky důvěry, linky pro rodiče nebo kontakty na organizace jako Bílý kruh bezpečí a Člověk...

Praha 11 zřídila u polikliniky Šustova druhé odběrové místo na testování covid-19

Včera v 07:29

Od 3. prosince fungují v Praze 11 dvě odběrová místa na testování covid-19. Vedle odběrového místa v areálu multifunkční haly Jedenáctka VS, které lze navštívit i v režimu drive-in, mohou nově zájemci o testování využít také druhé místo u polikliniky Šustova. Městská část Praha 11 jej zřídila ve...

U hasičů v Praze je jen jeden nakažený příslušník sboru

Včera v 06:35

Počet zaměstnanců pražského hasičského sboru s nemocí covid-19 klesl na minimum. Pozitivně testovaný je už jen jeden příslušník sboru.

V úterý přibylo v Praze 404 případů covidu

2. prosince 2020 ve 13:20

V průběhu úterý přibylo v hlavním městě 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší...

Další články
Nahoru