Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 29°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská Praha

Přepravu seniorů bude v Praze 4 zajišťovat Taxík Maxík

Praha 4 se zapojí do projektu Nadace Charty 77 nazvaného Taxík Maxík, jehož smyslem je zajistit bezpečnou a finančně dostupnou dopravu seniorů a osob se zdravotním postižením k lékaři, na úřady nebo na poštu. Závazný zájem o zapojení Prahy 4 do tohoto projektu schválili na svém zasedání ve středu 22. května radní.

„Po této službě zaznamenáváme v Praze 4 dlouhodobě velkou poptávku a příkladem dobré praxe je její zavedení v jiných městských částech hlavního města a obcích České republiky,“ uvedl radní pro oblast zdravotní a sociální Radek Lacko (ANO). „Po důkladné analýze různých služeb přepravy seniorů jsme vybrali ověřený filantropický model Nadace Charty 77 realizovaný ve spolupráci s lékárnami Dr. Max, který úspěšně funguje již deset let.“

Do projektu Nadace Charty 77 je aktuálně zapojeno 27 obcí, devět krajů a taxíky Maxíky průměrně převezou 16 000 klientů za rok. V Praze provozují automobil v rámci projektu čtyři městské části, Praha 4 tedy bude pátou. Ukazatelem úspěšnosti a potřebnosti je i fakt, že nikdo ze zájemců z projektu nevystoupil a neukončil provozování služby, naopak pořizují si druhé vozidlo nebo pokračují po osmileté první fázi v revitalizaci vozidla.

Služby poskytované v rámci projektu Taxík Maxík představují zvýhodněné přepravní služby určené výhradně pro přepravu seniorů a osob se zdravotním postižením za sociálními a zdravotními účely a nejsou tudíž běžnou komerční taxislužbou. V první fázi budou prioritně sloužit pro klienty Ústavu sociálních služeb v Praze 4.

Nadace Charty 77 uzavírá s provozovatelem služby dvě smlouvy: první je darovací (na vozidlo) a druhá stanoví podmínky jeho provozování. Pravidla tzn. cílovou skupinu, výši platby, způsob sjednávání služby si nastavuje každý provozovatel sám. Rovněž na rozhodnutí městské části nebo obce je, zda si určí jiného provozovatele, například příspěvkovou organizaci, neziskovou organizaci, či službu provozuje sama. V Praze 4 bude tuto službu zajišťovat Ústav sociálních služeb v Praze 4, který je příspěvkovou organizací MČ Praha 4.


Autor: Cen

Dům se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici bude moci mít noční službu

19. června 2024 v 09:41

V domě se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici v Praze 4 bude moci fungovat noční terénní pečovatelská služba. V bytovém domě žijí lidé se zdravotním postižením a díky přispění hlavního města budou moci mít kvalitnější péči. Pražští radní v pondělí odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků...

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Poslední přednáška Senior akademie v Praze 9

7. června 2024 v 08:58

Praha 9 od ledna pořádá Senior akademii, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených. Přednášky probíhají na vysočanské radnici, a v červnu se koná poslední.

Pro seniory: Knihovna online v červnu

6. června 2024 v 09:02

Knihovna online poradí seniorům v Praze 15 každý červnový pátek, jak využívat elektronických služeb. Vstup je zdarma.

Praha 10 pro seniory: Rehabilitační cvičení zdarma

3. června 2024 v 07:21

Rehabilitační cvičení pro seniory má za cíl zmírnit či odstranit zdravotní potíže spojené se seniorským věkem. Cvičení je zaměřeno na správné držení těla, protahuje, uvolňuje a zapojuje střed těla. Vyzkoušíte si všestranné cvičení s prvky pilates a jógy.

Kultura pro seniory Prahy 1

29. května 2024 ve 12:24

Ve středu 22. května si v sále Malostranské besedy pro seniory Prahy 1 připravila Marie Formáčková vyprávění o Lucerně, které hudebně doprovodila Jana Rychterová.

Pro seniory: Dechovka v Malostranské besedě

27. května 2024 v 06:34

Malostranskou besedou se v rámci oblíbeného cyklu Prahy 1 Setkání s kulturou rozezní ve středu 5. června od 15 hodin Dechovka v podání Plechovanky.

Fresh Senior Festival ve Ville Pellé chystá bohatý program

26. května 2024 v 07:32

V pondělí 3. června se uskuteční dvanáctý ročník Fresh Senior Festivalu, akci bude hostit Villa Pellé v pražské Bubenči. Letos se organizátoři rozhodli připojit k oslavám Roku české hudby, jež se konají u příležitosti 200 let od narození Bedřicha Smetany. Jako motto festivalu proto zvolili název...

Kontaktní místo pro bydlení Prahy 9 pomáhá nejen seniorům

25. května 2024 v 07:16

Na jaře roku otevřela Praha 9 na úřadě Kontaktní místo pro bydlení. Jeho cílem je nabídnout občanům bezplatné poradenství v oblasti prevence ztráty bydlení a pomoci jim také při řešení souvisejících problémů.

Walking fotbal pro seniory

20. května 2024 v 08:10

Tréning pro seniory na hřišti SK Slavia ve středu 29. května.

Michelský dvůr zve k návštěvě

19. května 2024 ve 21:21

Nezisková organizace Sue Ryder, která již 26 let pomáhá seniorům a jejich blízkým, srdečně zve na návštěvu Michelského dvora ve čtvrtek 23. května. Tradiční Den otevřených dveří nabídne od 9:30 do 18 hodin bohatý program.    

Praha 4: Bazárek v Centru aktivního stáří

19. května 2024 v 06:25

Výměna oblečení a dalších věcí ve čtvrtek 30. května od 14 hodin.

Diplomy rozdány. V Praze 13 skončila Senior akademie

14. května 2024 v 10:14

V úterý 7. května proběhlo v obřadní síni na radnici na Slunečním náměstí slavnostní ukončení Senior akademie – série několika přednášek pro seniory ze třináctky na různá témata.  

Další články
Nahoru