dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Přepadnou vás doma, ale můžete být pachatel. Vzniká návrh, který by dal větší možnost obrany
Ilustrační foto: sxc.hu

Přepadnou vás doma, ale můžete být pachatel. Vzniká návrh, který by dal větší možnost obrany

Jste doma, napadnou vás a vy se bráníte, seč vám síly stačí. Může se však stát, že pokud ublížíte útočníkovi, budete souzeni vy… V parlamentu možná vznikne legislativní úprava, která by to mohla změnit. Vyplynulo to z dnešního semináře v sídle Poslanecké sněmovny v Praze 1.

Můj dům, můj hrad. Tímto heslem se podle svých slov řídí předseda sněmovního výboru pro obranu David Kádner (VV, zvolen za Úsvit), který chce otevřít téma úpravy nutné sebeobrany. „Nutná obrana nyní nerozděluje, jestli jste venku, nebo doma,“ uvedl pro server Pražský patriot po dnešním sněmovním semináři.

„Chceme prosadit takovou nástavbu, že když si budete doma dělat kafe a někdo vás přepadne, tak abyste se nemusela bát, že budete stíhaná, když vezmete, co máte první po ruce – třeba vázu, a praštíte někoho po hlavě,“ dodal.

Souzeni jsou lidé bránící domovy a životy

Anketa

Jste pro zvýšení možnosti obrany, když vás někdo ohrožuje doma?

98.9%
(98.9%)
0.8%
(0.8%)
0.3%
(0.3%)
„Chceme rozvinout i diskusi mezi lidmi. Chceme, aby se politici tématu nebáli a šlo to napříč politickým spektrem,“ sdělil. Konkrétní návrh teprve vznikne. Na jeho podobě Kádner spolupracuje například se spolkem na obranu nezávislé justice v ČR Šalamoun.

Předseda spolku John Bok uvedl, že se v soudních síních setkává s absurditou, že jsou odsuzováni lidé, kteří byli napadeni, a proto bránili své domovy a životy. Útočníci se naopak stávají oběťmi, což je podle něj postavené na hlavu.

Může být útočník obětí?

Podle místopředsedkyně výboru pro bezpečnost Zuzky Bebarové Rujbrové (KSČM) je ale „obtížné najít přesnou hranici, která by zaručila beztrestnost někomu, kdo se pouze brání, a zároveň postihovala toho, kdo se nebrání přiměřeně a útok už opětuje“. Podle stávající legislativní úpravy se o nutnou obranu nejedná tehdy, pokud byla zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Na semináři zazněly různé náměty. Kádnerovi se nejvíce zamlouvá ten, podle kterého by se ustanovení nevztahovalo na obranu vedenou proti lidem, jež vniknou obětem do obydlí. Podle Boka by měla být obrana považována za přiměřenou vždy – násilník podle něj nemůže být nikdy obětí. Tato radikálnější varianta by ale mohla být podle některých názorů zneužitelná.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru