Dnes Sobota - polojasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie
Ilustrační foto: Brian Hoskins / Freeimages.com

Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie

Letos by se měly na půdě Parlamentu svést finální bitvy o zákonech umožňujících eutanazii a zavádějících obecné referendum. Pokud by norma o referendu, která má řadu příznivců i odpůrců, nakonec začala platit, podle poslankyně ANO Věry Procházkové by v krajním případě mohlo prvním tématem, o kterém by se ve všelidovém hlasování rozhodovalo, být právě uzákonění eutanázie.

„Šlo by o krajní řešení, pokud by politici nenašli shodu a kdyby se projednávání neúměrně protahovalo. Ale dokázala bych si představit právě toto téma lidem předložit k posouzení. Myslím, že v referendu by eutanazii většina hlasujících podpořila. A v takovém případě by pak mohlo být přijetí zákona rychlejší,“ řekla na úterním setkání s novináři ve Sněmovně poslankyně, která dlouhodobě tuto normu prosazuje.

Podle současného návrhu zákona o obecném referendu by rozhodnutí přijaté v referendu bylo pro Vládu a Parlament závazné po dobu volebního období Poslanecké sněmovny, v němž by se hlasování konalo. Nejméně ale tři roky. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musel by být přijat v obou komorách ústavní většinou. Tu představuje ve Sněmovně 120 poslanců z 200 a v Senátu tři pětiny přítomných senátorů.

Procházková pracuje na přípravě zákona o eutanazii rok. Na plénum ho chtěla poslancům předložit loni na podzim, ale aby zvýšila šanci na jeho přijetí, rozhodla se po tlaku politiků i odborníků mimo Parlament do zákona přidat paragrafy týkající se paliativní péče.

Anketa

Jste pro uzákonění eutanazie?

84.4%
(84.4%)
15.6%
(15.6%)
„Inspirovali jsme se Lucemburskem, paragrafy máme už projednané v pracovní skupině tvořené politiky napříč stranami. Návrh ještě čeká projednání v legislativní radě vlády, kde ho posoudí odborníci z Ministerstva spravedlnosti. Věřím, že potom se stane poslaneckým návrhem. To by snad mohlo být letos v březnu,“ uvedla Procházková. Zatímco podle dosavadních průzkumů veřejného mínění obyvatelé Česka schvalují eutanazii, například Česká lékařská komora je proti.

V České republice by se podle poslankyně v případě přijetí návrhu měla možnost využít eutanazii týkat pouze dospělých, duševně zdravých a plně svéprávných občanů, s nevyléčitelnou nemocí nebo s nemocí v terminálním stadiu. Z této možnosti by byly jednoznačně vyloučeny děti. Stále se však diskutuje o rozšíření zákona na cizince trvale žijící v Česku.

A jak by podstoupení eutanazie probíhalo v praxi? V případě splnění všech zákonných podmínek pacient vyplní a podepíše žádost o eutanazii před svědky. Ošetřující lékař následně důkladně pacientovi vysvětlí situaci, seznámí ho s podrobnou diagnózou, možnostmi léčby, s možnostmi paliativní léčby, ošetřovatelskými postupy. Lékař musí s pacientem diskutovat a nabízet eutanazii až jako poslední řešení. Lékař poté zkonzultuje stav pacienta s dalšími specialisty a psychiatrem.

Lékař by podle návrhu zákona mohl eutanazii odmítnout provést, protože nejde o povinnost, ale možnost. Pokud nakonec lékař provede eutanazii, musí si být jist, že šlo o pacientovo čistě osobní rozhodnutí a že zde nehrál roli jakýkoliv nátlak druhých osob.

„Zároveň chceme udržet blízký vztah mezi pacientem a lékařem, proto by kontrolní mechanismus eutanazie probíhal až zpětně a anonymně. Plnou kontrolu nad prováděním eutanazie by přitom měl stát a její provedení by bylo hrazeno ze zdravotního pojištění, čímž chceme zamezit zneužití tohoto institutu, k němuž dochází například ve Švýcarsku,“ dodala poslankyně Věra Procházková.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru