Dnes Středa - zatazeno -1°C
Zítra Čtvrtek - snih -1°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie
Ilustrační foto: Brian Hoskins / Freeimages.com

Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie

Letos by se měly na půdě Parlamentu svést finální bitvy o zákonech umožňujících eutanazii a zavádějících obecné referendum. Pokud by norma o referendu, která má řadu příznivců i odpůrců, nakonec začala platit, podle poslankyně ANO Věry Procházkové by v krajním případě mohlo prvním tématem, o kterém by se ve všelidovém hlasování rozhodovalo, být právě uzákonění eutanázie.

„Šlo by o krajní řešení, pokud by politici nenašli shodu a kdyby se projednávání neúměrně protahovalo. Ale dokázala bych si představit právě toto téma lidem předložit k posouzení. Myslím, že v referendu by eutanazii většina hlasujících podpořila. A v takovém případě by pak mohlo být přijetí zákona rychlejší,“ řekla na úterním setkání s novináři ve Sněmovně poslankyně, která dlouhodobě tuto normu prosazuje.

Podle současného návrhu zákona o obecném referendu by rozhodnutí přijaté v referendu bylo pro Vládu a Parlament závazné po dobu volebního období Poslanecké sněmovny, v němž by se hlasování konalo. Nejméně ale tři roky. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musel by být přijat v obou komorách ústavní většinou. Tu představuje ve Sněmovně 120 poslanců z 200 a v Senátu tři pětiny přítomných senátorů.

Procházková pracuje na přípravě zákona o eutanazii rok. Na plénum ho chtěla poslancům předložit loni na podzim, ale aby zvýšila šanci na jeho přijetí, rozhodla se po tlaku politiků i odborníků mimo Parlament do zákona přidat paragrafy týkající se paliativní péče.

Anketa

Jste pro uzákonění eutanazie?

84.4%
(84.4%)
15.6%
(15.6%)
„Inspirovali jsme se Lucemburskem, paragrafy máme už projednané v pracovní skupině tvořené politiky napříč stranami. Návrh ještě čeká projednání v legislativní radě vlády, kde ho posoudí odborníci z Ministerstva spravedlnosti. Věřím, že potom se stane poslaneckým návrhem. To by snad mohlo být letos v březnu,“ uvedla Procházková. Zatímco podle dosavadních průzkumů veřejného mínění obyvatelé Česka schvalují eutanazii, například Česká lékařská komora je proti.

V České republice by se podle poslankyně v případě přijetí návrhu měla možnost využít eutanazii týkat pouze dospělých, duševně zdravých a plně svéprávných občanů, s nevyléčitelnou nemocí nebo s nemocí v terminálním stadiu. Z této možnosti by byly jednoznačně vyloučeny děti. Stále se však diskutuje o rozšíření zákona na cizince trvale žijící v Česku.

A jak by podstoupení eutanazie probíhalo v praxi? V případě splnění všech zákonných podmínek pacient vyplní a podepíše žádost o eutanazii před svědky. Ošetřující lékař následně důkladně pacientovi vysvětlí situaci, seznámí ho s podrobnou diagnózou, možnostmi léčby, s možnostmi paliativní léčby, ošetřovatelskými postupy. Lékař musí s pacientem diskutovat a nabízet eutanazii až jako poslední řešení. Lékař poté zkonzultuje stav pacienta s dalšími specialisty a psychiatrem.

Lékař by podle návrhu zákona mohl eutanazii odmítnout provést, protože nejde o povinnost, ale možnost. Pokud nakonec lékař provede eutanazii, musí si být jist, že šlo o pacientovo čistě osobní rozhodnutí a že zde nehrál roli jakýkoliv nátlak druhých osob.

„Zároveň chceme udržet blízký vztah mezi pacientem a lékařem, proto by kontrolní mechanismus eutanazie probíhal až zpětně a anonymně. Plnou kontrolu nad prováděním eutanazie by přitom měl stát a její provedení by bylo hrazeno ze zdravotního pojištění, čímž chceme zamezit zneužití tohoto institutu, k němuž dochází například ve Švýcarsku,“ dodala poslankyně Věra Procházková.


Praha 9: Podzemní kontejnery v Makedonské jsou opraveny

Dnes v 15:26

Podzemní kontejnery na papír a plasty v Makedonské ulici jsou opraveny, ještě budou označeny samolepkami.

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Další články
Nahoru