dnes
Pondělí - polojasno
24°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
20°C
Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie
Ilustrační foto: Brian Hoskins / Freeimages.com

Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie

Letos by se měly na půdě Parlamentu svést finální bitvy o zákonech umožňujících eutanazii a zavádějících obecné referendum. Pokud by norma o referendu, která má řadu příznivců i odpůrců, nakonec začala platit, podle poslankyně ANO Věry Procházkové by v krajním případě mohlo prvním tématem, o kterém by se ve všelidovém hlasování rozhodovalo, být právě uzákonění eutanázie.

„Šlo by o krajní řešení, pokud by politici nenašli shodu a kdyby se projednávání neúměrně protahovalo. Ale dokázala bych si představit právě toto téma lidem předložit k posouzení. Myslím, že v referendu by eutanazii většina hlasujících podpořila. A v takovém případě by pak mohlo být přijetí zákona rychlejší,“ řekla na úterním setkání s novináři ve Sněmovně poslankyně, která dlouhodobě tuto normu prosazuje.

Podle současného návrhu zákona o obecném referendu by rozhodnutí přijaté v referendu bylo pro Vládu a Parlament závazné po dobu volebního období Poslanecké sněmovny, v němž by se hlasování konalo. Nejméně ale tři roky. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musel by být přijat v obou komorách ústavní většinou. Tu představuje ve Sněmovně 120 poslanců z 200 a v Senátu tři pětiny přítomných senátorů.

Procházková pracuje na přípravě zákona o eutanazii rok. Na plénum ho chtěla poslancům předložit loni na podzim, ale aby zvýšila šanci na jeho přijetí, rozhodla se po tlaku politiků i odborníků mimo Parlament do zákona přidat paragrafy týkající se paliativní péče.

Anketa

Jste pro uzákonění eutanazie?

83.3%
(83.3%)
16.7%
(16.7%)
„Inspirovali jsme se Lucemburskem, paragrafy máme už projednané v pracovní skupině tvořené politiky napříč stranami. Návrh ještě čeká projednání v legislativní radě vlády, kde ho posoudí odborníci z Ministerstva spravedlnosti. Věřím, že potom se stane poslaneckým návrhem. To by snad mohlo být letos v březnu,“ uvedla Procházková. Zatímco podle dosavadních průzkumů veřejného mínění obyvatelé Česka schvalují eutanazii, například Česká lékařská komora je proti.

V České republice by se podle poslankyně v případě přijetí návrhu měla možnost využít eutanazii týkat pouze dospělých, duševně zdravých a plně svéprávných občanů, s nevyléčitelnou nemocí nebo s nemocí v terminálním stadiu. Z této možnosti by byly jednoznačně vyloučeny děti. Stále se však diskutuje o rozšíření zákona na cizince trvale žijící v Česku.

A jak by podstoupení eutanazie probíhalo v praxi? V případě splnění všech zákonných podmínek pacient vyplní a podepíše žádost o eutanazii před svědky. Ošetřující lékař následně důkladně pacientovi vysvětlí situaci, seznámí ho s podrobnou diagnózou, možnostmi léčby, s možnostmi paliativní léčby, ošetřovatelskými postupy. Lékař musí s pacientem diskutovat a nabízet eutanazii až jako poslední řešení. Lékař poté zkonzultuje stav pacienta s dalšími specialisty a psychiatrem.

Lékař by podle návrhu zákona mohl eutanazii odmítnout provést, protože nejde o povinnost, ale možnost. Pokud nakonec lékař provede eutanazii, musí si být jist, že šlo o pacientovo čistě osobní rozhodnutí a že zde nehrál roli jakýkoliv nátlak druhých osob.

„Zároveň chceme udržet blízký vztah mezi pacientem a lékařem, proto by kontrolní mechanismus eutanazie probíhal až zpětně a anonymně. Plnou kontrolu nad prováděním eutanazie by přitom měl stát a její provedení by bylo hrazeno ze zdravotního pojištění, čímž chceme zamezit zneužití tohoto institutu, k němuž dochází například ve Švýcarsku,“ dodala poslankyně Věra Procházková.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru