Dnes Středa - mlha 3°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -1°C
Středa 24. 2. 2021
Svátek má Matěj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie
Ilustrační foto: Brian Hoskins / Freeimages.com

Premiérové hlasování veřejnosti v obecném referendu by se mohlo týkat eutanazie

Letos by se měly na půdě Parlamentu svést finální bitvy o zákonech umožňujících eutanazii a zavádějících obecné referendum. Pokud by norma o referendu, která má řadu příznivců i odpůrců, nakonec začala platit, podle poslankyně ANO Věry Procházkové by v krajním případě mohlo prvním tématem, o kterém by se ve všelidovém hlasování rozhodovalo, být právě uzákonění eutanázie.

„Šlo by o krajní řešení, pokud by politici nenašli shodu a kdyby se projednávání neúměrně protahovalo. Ale dokázala bych si představit právě toto téma lidem předložit k posouzení. Myslím, že v referendu by eutanazii většina hlasujících podpořila. A v takovém případě by pak mohlo být přijetí zákona rychlejší,“ řekla na úterním setkání s novináři ve Sněmovně poslankyně, která dlouhodobě tuto normu prosazuje.

Podle současného návrhu zákona o obecném referendu by rozhodnutí přijaté v referendu bylo pro Vládu a Parlament závazné po dobu volebního období Poslanecké sněmovny, v němž by se hlasování konalo. Nejméně ale tři roky. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musel by být přijat v obou komorách ústavní většinou. Tu představuje ve Sněmovně 120 poslanců z 200 a v Senátu tři pětiny přítomných senátorů.

Procházková pracuje na přípravě zákona o eutanazii rok. Na plénum ho chtěla poslancům předložit loni na podzim, ale aby zvýšila šanci na jeho přijetí, rozhodla se po tlaku politiků i odborníků mimo Parlament do zákona přidat paragrafy týkající se paliativní péče.

Anketa

Jste pro uzákonění eutanazie?

84.4%
(84.4%)
15.6%
(15.6%)
„Inspirovali jsme se Lucemburskem, paragrafy máme už projednané v pracovní skupině tvořené politiky napříč stranami. Návrh ještě čeká projednání v legislativní radě vlády, kde ho posoudí odborníci z Ministerstva spravedlnosti. Věřím, že potom se stane poslaneckým návrhem. To by snad mohlo být letos v březnu,“ uvedla Procházková. Zatímco podle dosavadních průzkumů veřejného mínění obyvatelé Česka schvalují eutanazii, například Česká lékařská komora je proti.

V České republice by se podle poslankyně v případě přijetí návrhu měla možnost využít eutanazii týkat pouze dospělých, duševně zdravých a plně svéprávných občanů, s nevyléčitelnou nemocí nebo s nemocí v terminálním stadiu. Z této možnosti by byly jednoznačně vyloučeny děti. Stále se však diskutuje o rozšíření zákona na cizince trvale žijící v Česku.

A jak by podstoupení eutanazie probíhalo v praxi? V případě splnění všech zákonných podmínek pacient vyplní a podepíše žádost o eutanazii před svědky. Ošetřující lékař následně důkladně pacientovi vysvětlí situaci, seznámí ho s podrobnou diagnózou, možnostmi léčby, s možnostmi paliativní léčby, ošetřovatelskými postupy. Lékař musí s pacientem diskutovat a nabízet eutanazii až jako poslední řešení. Lékař poté zkonzultuje stav pacienta s dalšími specialisty a psychiatrem.

Lékař by podle návrhu zákona mohl eutanazii odmítnout provést, protože nejde o povinnost, ale možnost. Pokud nakonec lékař provede eutanazii, musí si být jist, že šlo o pacientovo čistě osobní rozhodnutí a že zde nehrál roli jakýkoliv nátlak druhých osob.

„Zároveň chceme udržet blízký vztah mezi pacientem a lékařem, proto by kontrolní mechanismus eutanazie probíhal až zpětně a anonymně. Plnou kontrolu nad prováděním eutanazie by přitom měl stát a její provedení by bylo hrazeno ze zdravotního pojištění, čímž chceme zamezit zneužití tohoto institutu, k němuž dochází například ve Švýcarsku,“ dodala poslankyně Věra Procházková.


Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

Včera ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

Včera v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Další články
Nahoru