Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Premiéra Radima Vizváryho 2. října ve Švandově divadle

Radim Vizváry, uznávaný představitel českého mimického divadla, chystá po pěti letech premiéru nového sólového projektu: inscenace Mime on the Moon. Představení bude 2. října ve Švandově divadle na Smíchově. Své diváky zavede do světa lyrické pantomimy a imaginární reality, aby jim ukázal svět očima mima.

„Jednou z metafor Mime on the Moon je změněná perspektiva. Spočívá ve specifickém pohledu mima na svět a jeho realitu, a zároveň z mé pozice tvůrce je to jiná perspektiva pohledu na pantomimu jako žánr a techniku. To se prakticky odráží v tom, jak s ní pracuji a jaké nové způsoby fyzického vyjádření pro tuto inscenaci hledám,“ říká Radim Vizváry.

Jeho poslední sólovou inscenací bylo VIP v roce 2018. Na repertoáru stále zůstává i Sólo, které mu vyneslo cenu Thálie 2016, a také představení pro nejmenší děti Pejprbój. Zatímco v posledních letech se Radim Vizváry jako tvůrce věnoval především multižánrovým a multimediálním produkcím, nyní si dopřává návrat ke komornímu divadlu jednoho herce a k čisté pantomimě.

„V posledních letech jsem pantomimu propojoval s jinými uměleckými žánry a druhy, abych ji obohatil o nové vyjadřovací prostředky. To vše se samozřejmě propisuje i do mého těla a celého fyzického projevu jako určitý arzenál, ze kterého mohu vybírat. Rozhodl jsem se však vrátit ke kořenům, k čisté formě pantomimy. Nepřidávám žádné další pohybové techniky, multimédia nebo efekty. Vrátil jsem se k principu minimální scény a soustředil jsem se na výzkum minimalistického gesta, práci s detailem,“ vysvětluje, „a také jsem si při tvorbě sám pro sebe stanovoval nové výzvy.“

Mim a jeho svět

Inscenace Mime on the Moon je metaforou mima a jeho světa: protože mim žije ve své vlastní realitě, kde je cokoliv možné: „Když jsem na jevišti, ztvárňuji imaginární realitu, což je realita viděná očima duše mima, skutečnost jeho bytí a jeho opravdového já. I mim žijící v imaginárním světě musí ale mít spojení s realitou světa skutečného, aby se do něj mohl vrátit. Lyrická pantomima ztvárňuje vztah imaginární reality s realitou světa.“

Na rozdíl od Sóla nebude nový projekt složený z jednotlivých etud, ale sleduje jednotnou dramaturgickou linku. Měsíc představuje vnitřní svět člověka, jenž má pocit, že se nachází mimo společnost. Odkudsi z okraje, zpovzdálí pozoruje a prožívá okolní dění. Skrze samotu a skrze prostor poznává mim svět a dochází ke smyslu svého vlastního bytí. Vydají se s ním diváci na tuto poetickou cestu? Dokáží se ztotožnit s osamocenou postavou na scéně?

„Samota není ve skutečnosti depresivní. Člověk se dnes samoty obává a myslí si, že je špatná, ale tak to není, pokud ji přijmeme jako prostor pro sebe. Je to příležitost prozkoumat své nitro a hledat duchovní rozměr. Zní to banálně, ale v přítomném okamžiku není samota negativní,“ vysvětluje Radim Vizváry své pohnutky. Ostatně mim jako typ je vždy sám, na jevišti i tehdy, když je zobrazován jako objekt jiných uměleckých žánrů. Literatura, malířství nebo hudba vždy zachycují mima a podobně i klauna jako postavu, která stojí osamocena mimo dav. V různých obdobích tak mim sloužil i jako metafora a sebeidentifikace umělce a jeho vztahu ke společnosti.

Pantomima je živoucí umělecký žánr. Zaujme i přehlceného diváka?

Radim Vizváry zkoumá, jak zasadit klasickou pantomimu do současného vnímání diváka a zároveň i sebe jako tvůrce, hledá cesty, aby byla pantomima sdělná a současná. „Přeji si divákům ukázat, že čistá pantomima ještě existuje i funguje jako plnohodnotný jevištní tvar. Nikdy si ale nemohu být jistý, jak ji divák přijme, jestli dnes ještě unese lyriku beze slov. Protože je kolem nás množství podnětů a divák může být až otupělý, protože na něj útočí show a zábava na každém kroku. Dokážeme se napojit na společné vnímání? To je otázka, před kterou stojím vždy. Snažím se očistit techniku mimu od různých nánosů, které nabrala za desetiletí, a zároveň vnímám, jak důležitý je kontext a dramaturgie. Stejná technika nebo situace vyzní jinak v závislosti na prostředí, kostýmu a scéně, na tom, jaké jsou další části jevištního díla…“

Jako vždy pracuje i nyní Radim Vizváry s odkazem velikánů pantomimy, aby ho uchoval živý: inspiruje se například dílem Marcela Marceaua, od jehož narození letos uplynulo 100 let, nebo svého učitele a „pantomimického táty“ Borise Hybnera, který ho nasměroval k lyrické pantomimě. Konkrétní etudy byste ale v inscenaci hledali marně, Vizváry nejde cestou rekonstrukce, ale snaží se předávat vnitřní poselství, které je v pantomimě skryto. Hrát pantomimu stejným způsobem jako před padesáti nebo sto lety, by stejně postrádalo smysl. A to navzdory tomu, že stále hovoří o čistotě její techniky:

„Mám tělo člověka 21. století, které zapojuji jiným způsobem, a tak dostává pohyb odlišný výraz. V pohybu jsou jiné akcenty, jinak pracuji s dynamikou, důležitou složkou je také čas, jehož vnímání se mění. Jsou to subtilní, ale velmi důležité změny. Jsem přesvědčen, že lze pracovat s tradiční formou, s dědictvím umělců, z jejichž tvorby jsme vzešli, a přesto tvořit současné divadlo.“

Úcta k tradici i vizionářství

Radim Vizváry ve své tvorbě spojuje vizionářství současné dramaturgie s úctou k tradici a respektem k osobnostem, které poetický obor pantomimy formovaly v minulosti. Vlastní tvorbou i pedagogickou prací usiluje o rozvoj současné pantomimy v její čistotě a působivosti, ale zároveň ji aktualizuje rozvojem techniky a obohacuje o nové prostředky. 

„Každý umělecký druh se musí vyvíjet, jinak by zakrněl a zanikl. Je velmi málo živých druhů a žánrů umění, které zůstávají v přísně kodifikované podobě, snad jen určité druhy asijského divadla. Ale v našem civilizačním okruhu jsme vnitřně naladěni na pokrok. V umění je to stejné jako v životě. Vnímání vývoje a pokroku jako hlavní hybné síly se odráží i ve všech oblastech včetně divadla. Pantomima jako žánr se vyvíjí, protože se mění diváci. Je obrovský rozdíl mezi způsobem, jak divák vnímal divadlo před sto lety a jak je vnímá dnes, to vše musíme v tvorbě zohledňovat,“ vysvětluje.

Jádro tohoto poetického umění je tak stále stejné – dělat neviditelné viditelným, vyjádřit to, co nelze popsat slovy, a dotýkat se duše diváka. „Pantomima potřebuje diváka trpělivého a otevřeného, ochotného se zklidnit a soustředit a zároveň otevřít prostor své vlastní fantazie. Pak je odměněn a umělec spolu s ním,“ dodává Radim.

Na premiéru Mime on the Moon se můžete těšit 2. října ve Švandově divadle od 19:00 hodin. Vstupenky jsou v prodeji na webu divadla. Repríza je naplánována na 8. prosince.


Autor: red

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Další články
Nahoru