Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Premiér Fiala přijel do IKEM

Při příležitosti výročí 40 let od první transplantace panktreatu v IKEM navštívil předseda vlády Petr Fiala (ODS)ve čtvrtek 22. června Kliniku transplantační chirurgie a Kliniku kardiovaskulární chirurgie. Během prohlídky se seznámil s léčbou konkrétních pacientů. S ředitelem Michalem Stiborkem pak řešil další rozvoj nemocnice.  

IKEM je nedílnou součástí české lékařské vědy již přes 50 let. Patří mezi největší specializovaná pracoviště nejen u nás, ale i ve světě. Celkově provádí asi dvě třetiny všech orgánových transplantací v Česku a v posledních letech patří mezi tři největší transplantační centra v Evropě.

„Toto je skutečné centrum excelence a je příkladem pro řadu dalších pracovišť. Provádějí tu unikátní transplantace v množství, které je opravdu úctyhodné. To dokazuje i fakt, že v roce 2021, při pandemii koronaviru, kdy byli zdravotníci vystaveni obrovské zátěži, rušila se řada operačních zákroků, tak tady v IKEMU lékaři provedli 542 orgánových transplantací, což je vůbec nejvíce v historii tohoto institutu. Za to patří lékařům a zdravotnickému personálu obrovské poděkování,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

V nemocnici navštívil premiér Kliniku transplantační chirurgie a Kliniku kardiovaskulární chirurgie.

„Přednostové obou klinik Jiří Froněk a Ivan Netuka mě seznámili s transplantačními programy, ukázali mi nové technologie a postupy. Měl jsem možnost mluvit i s pacienty a musím říci, že tady se doslova každodenně zachraňují životy a dává se lidem naděje,“ řekl premiér Fiala.

Předseda vlády se také sešel s ředitelem Michalem Stiborkem, se kterým hovořil o budoucnosti nemocnice.

„Považuji za důležité, aby došlo k určité vnitřní stabilizaci, aby se IKEM nespokojoval jen s těmi úžasnými úspěchy, kterých dosahuje dnes, ale aby myslel i na budoucnost. Věřím, že se bude IKEM dál úspěšně rozvíjet. Je to špičkové pracoviště, které je důležité nejen pro výzkum a vědu, ale je především důležité pro občany České republiky, protože tady skutečně zachraňují životy,“ konstatoval premiér Fiala.

V nemocnici aktuálně probíhá například dostavba dvou pavilonů za více jak miliardu korun. Stát podpořil tento projekt částkou téměř 604 milionů korun. V pavilonech bude pro pacienty k dispozici 83 lůžek a prostory pro urgentní a intenzivní medicínu. Moderní pracoviště by se mělo slavnostně otevřít už v dubnu 2024.


Autor: red

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru