Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Premiér Fiala přijel do IKEM

Při příležitosti výročí 40 let od první transplantace panktreatu v IKEM navštívil předseda vlády Petr Fiala (ODS)ve čtvrtek 22. června Kliniku transplantační chirurgie a Kliniku kardiovaskulární chirurgie. Během prohlídky se seznámil s léčbou konkrétních pacientů. S ředitelem Michalem Stiborkem pak řešil další rozvoj nemocnice.  

IKEM je nedílnou součástí české lékařské vědy již přes 50 let. Patří mezi největší specializovaná pracoviště nejen u nás, ale i ve světě. Celkově provádí asi dvě třetiny všech orgánových transplantací v Česku a v posledních letech patří mezi tři největší transplantační centra v Evropě.

„Toto je skutečné centrum excelence a je příkladem pro řadu dalších pracovišť. Provádějí tu unikátní transplantace v množství, které je opravdu úctyhodné. To dokazuje i fakt, že v roce 2021, při pandemii koronaviru, kdy byli zdravotníci vystaveni obrovské zátěži, rušila se řada operačních zákroků, tak tady v IKEMU lékaři provedli 542 orgánových transplantací, což je vůbec nejvíce v historii tohoto institutu. Za to patří lékařům a zdravotnickému personálu obrovské poděkování,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

V nemocnici navštívil premiér Kliniku transplantační chirurgie a Kliniku kardiovaskulární chirurgie.

„Přednostové obou klinik Jiří Froněk a Ivan Netuka mě seznámili s transplantačními programy, ukázali mi nové technologie a postupy. Měl jsem možnost mluvit i s pacienty a musím říci, že tady se doslova každodenně zachraňují životy a dává se lidem naděje,“ řekl premiér Fiala.

Předseda vlády se také sešel s ředitelem Michalem Stiborkem, se kterým hovořil o budoucnosti nemocnice.

„Považuji za důležité, aby došlo k určité vnitřní stabilizaci, aby se IKEM nespokojoval jen s těmi úžasnými úspěchy, kterých dosahuje dnes, ale aby myslel i na budoucnost. Věřím, že se bude IKEM dál úspěšně rozvíjet. Je to špičkové pracoviště, které je důležité nejen pro výzkum a vědu, ale je především důležité pro občany České republiky, protože tady skutečně zachraňují životy,“ konstatoval premiér Fiala.

V nemocnici aktuálně probíhá například dostavba dvou pavilonů za více jak miliardu korun. Stát podpořil tento projekt částkou téměř 604 milionů korun. V pavilonech bude pro pacienty k dispozici 83 lůžek a prostory pro urgentní a intenzivní medicínu. Moderní pracoviště by se mělo slavnostně otevřít už v dubnu 2024.


Autor: red

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru