Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Přeměna Malostranského náměstí začne na jaře
Z horní části Malostranského náměstí zmizí parkoviště. Na té spodní už pár let není. Foto: h_laca / Wikimedia commons - CC BY 3.0

Přeměna Malostranského náměstí začne na jaře

Plánované úpravy pražského Malostranského náměstí provede pro pražský magistrát za 84,4 milionu korun bez DPH společnost Gardenline. Zadání zakázky dnes schválili pražští radní. Cena je o zhruba deset milionů korun vyšší než předpokládaná, což je podle magistrátu dáno aktuální situací na trhu práce. Projekt má stavební povolení a s přeměnou by se mělo začít na jaře příštího roku.

Po úpravách má z horní části náměstí zmizet parkoviště, rozšířit se mají chodníky, a naopak zúžit jízdní pruhy pro automobily.

Cílem úprav je podle schváleného dokumentu navrátit náměstí původní účel místa k setkávání. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy.

Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.

Malostranské náměstí patří mezi nejnavštěvovanější místa Prahy, jeho současný stav je však neutěšený. Proto v roce 2014 vyhlásil Institut plánování a městského rozvoje hl. m. Prahy ve spolupráci s magistrátem urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení tohoto náměstí. Vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského se nyní blíží ke své realizaci. 

„Se stavebními pracemi se začne na jaře příštího roku, a to na horní části náměstí, tedy mezi Lichtenštejnským palácem a kostelem sv. Mikuláše. V místech výkopů bude prováděn také záchranný archeologický průzkum. Díky rekonstrukci dojde k uvolnění celého náměstí, které se tak přiblíží svému původnímu smyslu a účelu, tedy místem k setkávání,“ uvedl první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).

Práce v dolní (východní) části náměstí, tedy v části podél tramvajové trati a mezi Grömlingovským palácem, Malostranskou besedou a Šternberským palácem, budou realizovány v roce 2023.

Náměstí po rekonstrukci nabídne Pražanům i turistům jak klidné posezení, tak prostor pro trhy a další kulturně-společenské aktivity.

Spolek Radecký Praha s podporou radnice Prahy 1 usiluje o to, aby se na náměstí vrátila jezdecká socha rakousko-uherského maršála Radeckého, která tam stála mezi lety 1858 a 1919. Podle Hlaváčka s tím vedení města nyní nepočítá, ale místo pro sochu na zrekonstruovaném náměstí bude.


Autor: Jan Puci

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru