Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přeměna Malostranského náměstí začne na jaře
Z horní části Malostranského náměstí zmizí parkoviště. Na té spodní už pár let není. Foto: h_laca / Wikimedia commons - CC BY 3.0

Přeměna Malostranského náměstí začne na jaře

Plánované úpravy pražského Malostranského náměstí provede pro pražský magistrát za 84,4 milionu korun bez DPH společnost Gardenline. Zadání zakázky dnes schválili pražští radní. Cena je o zhruba deset milionů korun vyšší než předpokládaná, což je podle magistrátu dáno aktuální situací na trhu práce. Projekt má stavební povolení a s přeměnou by se mělo začít na jaře příštího roku.

Po úpravách má z horní části náměstí zmizet parkoviště, rozšířit se mají chodníky, a naopak zúžit jízdní pruhy pro automobily.

Cílem úprav je podle schváleného dokumentu navrátit náměstí původní účel místa k setkávání. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy.

Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.

Malostranské náměstí patří mezi nejnavštěvovanější místa Prahy, jeho současný stav je však neutěšený. Proto v roce 2014 vyhlásil Institut plánování a městského rozvoje hl. m. Prahy ve spolupráci s magistrátem urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení tohoto náměstí. Vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského se nyní blíží ke své realizaci. 

„Se stavebními pracemi se začne na jaře příštího roku, a to na horní části náměstí, tedy mezi Lichtenštejnským palácem a kostelem sv. Mikuláše. V místech výkopů bude prováděn také záchranný archeologický průzkum. Díky rekonstrukci dojde k uvolnění celého náměstí, které se tak přiblíží svému původnímu smyslu a účelu, tedy místem k setkávání,“ uvedl první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).

Práce v dolní (východní) části náměstí, tedy v části podél tramvajové trati a mezi Grömlingovským palácem, Malostranskou besedou a Šternberským palácem, budou realizovány v roce 2023.

Náměstí po rekonstrukci nabídne Pražanům i turistům jak klidné posezení, tak prostor pro trhy a další kulturně-společenské aktivity.

Spolek Radecký Praha s podporou radnice Prahy 1 usiluje o to, aby se na náměstí vrátila jezdecká socha rakousko-uherského maršála Radeckého, která tam stála mezi lety 1858 a 1919. Podle Hlaváčka s tím vedení města nyní nepočítá, ale místo pro sochu na zrekonstruovaném náměstí bude.


Autor: Jan Puci

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru