dnes
Čtvrtek - zatazeno
20°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
19°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Přeměna Macharova náměstí na Ořechovce podle vítězného návrhu soutěže se neuskuteční
Vítězný návrh na proměnu Macharova náměstí nakonec realizován nebude. Vizualizce: archiv P6

Přeměna Macharova náměstí na Ořechovce podle vítězného návrhu soutěže se neuskuteční

Loni na jaře Praha 6 vyhlásila vítěze architektonické soutěže na rekonstrukci prostoru Macharova náměstí. Proti vítěznému návrhu se postavili lidé z okolní zástavby, petici podepsalo zhruba pět stovek lidí. Vedení radnice na včerejším setkání s občany oznámilo, že od záměru změnit prostranství dle vítězného návrhu ustupuje. S jistými úpravami se přesto počítá.

V listopadu 2017 schválili radní šesté městské části podmínky soutěže, jejímž předmětem byl návrh rekonstrukce prostoru Macharova náměstí ve Střešovicích. Soutěžící měli dle zadání respektovat stávající urbanistické koncepce, navrhnout regeneraci tenisového areálu včetně nového objektu zázemí a povrchu hřišť, navrhnout úpravy zeleně, povrchů a doplnění prostoru o prvky drobné architektury a uměleckých děl i nového mobiliáře.

Sešlo se celkem devět soutěžních návrhů a odborná porota z nich před rokem vybrala vítězný návrh od architektů Jakuba a Jana Trávníčka a Jakuba Sládka. „Porota vysoce oceňuje kompozici veřejného prostranství, navazujícího na centrální objekt kina Ořechovka, kterému dává vyniknout. Rozdělení herních ploch umožňuje vysokou variabilitu pro akce i jiného než sportovního charakteru. Chytře využívá svažitosti terénu k zapuštění nového objektu zázemí. Návrh má potenciál vytvořit z Macharova náměstí skutečné centrum čtvrti Ořechovky,“ uvedla porota v odůvodnění svého rozhodnutí.

Navržená centrální víceúčelová plocha mohla sloužit například pro konání trhů či v zimě umístění kluziště. Touto podobou by náměstí přitáhlo větší zájem „přespolních“, což byl pravděpodobně jeden z důvodů, proč se místní obyvatelé s vítězným návrhem neztotožnili a začali proti němu podepisovat petici. Ta má doposud zhruba 500 signatářů.

jakub-starek-orechovka

Jakub Stárek (vlevo) při setkání s občany

Nové vedení radnice se proto aktuálně rozhodlo vítězný návrh nerealizovat. Radnice uspořádala včera na Ořechovce setkání, kde místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který ve vedení městské části odpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor a smart city, zhruba osmi desítkám místních obyvatel tuto novinku oznámil a zároveň jim slíbil, že na Macharově náměstí nebude vybudováno něco, co si nepřejí.

Včerejší setkání podle Stárka ukázalo, že i když si občané většinově přejí zachovat historický ráz náměstí, s určitými úpravami souhlasí. I proto se nebude stahovat žádost o změnu územního plánu, která byla s ohledem na původní plány na úpravy náměstí podána.

Dojde například k demolici opuštěné dřevěné stavby, která dříve sloužila jako ubytovna. Na místě vyroste nové zázemí pro místní tenisové kurty. Obyvatelé si také žádají zlepšit údržbu náměstí.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Dnes v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

Včera v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Včera v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Včera v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru