dnes
Pondělí - jasno
9°C
zítra
Úterý - oblacno
7°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Přeměna Macharova náměstí na Ořechovce podle vítězného návrhu soutěže se neuskuteční
Vítězný návrh na proměnu Macharova náměstí nakonec realizován nebude. Vizualizce: archiv P6

Přeměna Macharova náměstí na Ořechovce podle vítězného návrhu soutěže se neuskuteční

Loni na jaře Praha 6 vyhlásila vítěze architektonické soutěže na rekonstrukci prostoru Macharova náměstí. Proti vítěznému návrhu se postavili lidé z okolní zástavby, petici podepsalo zhruba pět stovek lidí. Vedení radnice na včerejším setkání s občany oznámilo, že od záměru změnit prostranství dle vítězného návrhu ustupuje. S jistými úpravami se přesto počítá.

V listopadu 2017 schválili radní šesté městské části podmínky soutěže, jejímž předmětem byl návrh rekonstrukce prostoru Macharova náměstí ve Střešovicích. Soutěžící měli dle zadání respektovat stávající urbanistické koncepce, navrhnout regeneraci tenisového areálu včetně nového objektu zázemí a povrchu hřišť, navrhnout úpravy zeleně, povrchů a doplnění prostoru o prvky drobné architektury a uměleckých děl i nového mobiliáře.

Sešlo se celkem devět soutěžních návrhů a odborná porota z nich před rokem vybrala vítězný návrh od architektů Jakuba a Jana Trávníčka a Jakuba Sládka. „Porota vysoce oceňuje kompozici veřejného prostranství, navazujícího na centrální objekt kina Ořechovka, kterému dává vyniknout. Rozdělení herních ploch umožňuje vysokou variabilitu pro akce i jiného než sportovního charakteru. Chytře využívá svažitosti terénu k zapuštění nového objektu zázemí. Návrh má potenciál vytvořit z Macharova náměstí skutečné centrum čtvrti Ořechovky,“ uvedla porota v odůvodnění svého rozhodnutí.

Navržená centrální víceúčelová plocha mohla sloužit například pro konání trhů či v zimě umístění kluziště. Touto podobou by náměstí přitáhlo větší zájem „přespolních“, což byl pravděpodobně jeden z důvodů, proč se místní obyvatelé s vítězným návrhem neztotožnili a začali proti němu podepisovat petici. Ta má doposud zhruba 500 signatářů.

jakub-starek-orechovka

Jakub Stárek (vlevo) při setkání s občany

Nové vedení radnice se proto aktuálně rozhodlo vítězný návrh nerealizovat. Radnice uspořádala včera na Ořechovce setkání, kde místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který ve vedení městské části odpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor a smart city, zhruba osmi desítkám místních obyvatel tuto novinku oznámil a zároveň jim slíbil, že na Macharově náměstí nebude vybudováno něco, co si nepřejí.

Včerejší setkání podle Stárka ukázalo, že i když si občané většinově přejí zachovat historický ráz náměstí, s určitými úpravami souhlasí. I proto se nebude stahovat žádost o změnu územního plánu, která byla s ohledem na původní plány na úpravy náměstí podána.

Dojde například k demolici opuštěné dřevěné stavby, která dříve sloužila jako ubytovna. Na místě vyroste nové zázemí pro místní tenisové kurty. Obyvatelé si také žádají zlepšit údržbu náměstí.


Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

Dnes v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru