Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Přelomený strom na Žižkově poškodil židovský hřbitov s cennými náhrobky
Přelomený strom poničil náhrobky na židovském hřbitově. Foto(3x): HZS Praha

Přelomený strom na Žižkově poškodil židovský hřbitov s cennými náhrobky

Větrem přelomený strom poškodil náhrobky na Starém židovském hřbitově na Žižkově. Pro kulturní památku je to v její historii už několikátá rána, jednou z nich byla například výstavba vysílače v těsném sousedství.

zidovsky-hrbitov-vichr-2 Silný vichr napáchal v Praze během pondělí a úterý řadu škod, které měly v mnoha případech na svědomí vyvrácené a přelomené stromy. Jeden vzrostlý listnáč poškodil v pondělí odpoledne náhrobky na Starém židovském hřbitově na Žižkově. „Následky odstraňovali dobrovolní hasiči z Dolních Měcholup,” uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Kmen několik náhrobků vyvrátil, přesné škody se teprve budou zjišťovat. Prioritou totiž bylo zjistit, zda nehrozí pád dalších stromů. Jak serveru Pražský patriot potvrdila mluvčí Židovské obce v Praze Dita Šnajdrová, specializovaná firma od pondělí pracuje na odstranění škol a bezpečnostní prohlídce ostatních dřevin. Až pak se ukáže přesný rozsah škod. Hřbitov je podle mluvčí až do odvolání pro veřejnost uzavřen.

Nejdříve rozšiřování, pak výrazné zmenšování

Starý židovský hřbitov na Žižkově byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště. Během epidemie, která trvala necelý rok, zde byly pohřbeny tři tisíce lidí z pražského ghetta. Velký počet osob zde byl pohřben během 18. století. Ať už kvůli další morové epidemii, nebo v důsledku válek. Židovské město v Praze také postihl ničivý požár, při kterém bylo hodně obětí na životech. Pohřbeny byly na Žižkově.

Když bylo císařem Josefem II. v roce 1787 zakázáno pohřbívání na starých hřbitovech uvnitř měst, žižkovské pohřebiště se stalo ústředním hřbitovem v Praze. Ten byl proto opakovaně rozšířen. Když zde bylo v roce 1884 ukončeno pohřbívání, areál byl dvakrát větší, než starý josefovský hřbitov. Od začátku se existence se hřbitov rozrostl na pětinásobek!

zidovsky-hrbitov-vichr-4 Celkem bylo na žižkovském hřbitově pohřbeno téměř 40 000 lidí, mezi nimi řada významných rabínů a učenců. Mohutné a reprezentativní náhrobky označují hroby prvních židovských podnikatelů. Na hřbitově jsou náhrobky jak barokní, tak empírové i zdobené v duchu historizujících slohů.

Na počátku 60. let minulého století došlo k zboření většiny zdí hřbitova. Náhrobky byly povaleny a zavezeny zeminou. Zhruba tři čtvrtiny hřbitova byly přeměny na veřejný park. Zachována byla jen nejstarší část hřbitova.

K dalšímu zmenšení došlo v druhé polovině osmdesátých let, kdy probíhala výstavba vysílače. Na přelomu tisíciletí byl areál hřbitova rekonstruován, v roce 2001 byl zpřístupněn veřejnosti.

Další židovské hřbitovy v Praze

Výčet pražských hřbitovů v metropoli musí začít nejznámějším z nich – již zmíněným Starým židovským hřbitovem na Josefově mezi ulicemi Široká, U Starého hřbitova a 17. listopadu. Jdou zde dochované náhrobky mnoha významných osobností. Je tu i renesanční tumba rabiho Löwa.

Nový židovský hřbitov na Olšanech se rozprostírá na nároží ulic Jana Želivského a Izraelské. V rodinné hrobce je pohřben Franz Kafka nebo Jiří Orten.

Nový židovský hřbitov na Smíchově je samostatnou částí komunálního hřbitova na Malvazinkách, tedy hřbitova, kde je pohřben Karel Gott. Židovský hřbitov byl založený na začátku 20. století, pohřbívalo se na něm do roku 1990. Hřbitov má samostatný vchod z Peroutkovy ulice.

Starý židovský hřbitov na Smíchově je v zalesněné stráni nad Radlickou ulicí. Židovský hřbitov je také na severním okraji Uhříněvsi. Nový židovský hřbitov se nachází v na rozhraní Střížkova a Kobylis při Davídkově ulici mezi ulicemi Střelničná a Na malém klínu.

Až do roku 1892 se pohřbívalo na dnes již zaniklém židovském hřibově nedaleko dnešního Libeňského mostu.


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru