dnes
Středa - oblacno
6°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
7°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
7°C
Přelomený strom na Žižkově poškodil židovský hřbitov s cennými náhrobky
Přelomený strom poničil náhrobky na židovském hřbitově. Foto(3x): HZS Praha

Přelomený strom na Žižkově poškodil židovský hřbitov s cennými náhrobky

Větrem přelomený strom poškodil náhrobky na Starém židovském hřbitově na Žižkově. Pro kulturní památku je to v její historii už několikátá rána, jednou z nich byla například výstavba vysílače v těsném sousedství.

zidovsky-hrbitov-vichr-2 Silný vichr napáchal v Praze během pondělí a úterý řadu škod, které měly v mnoha případech na svědomí vyvrácené a přelomené stromy. Jeden vzrostlý listnáč poškodil v pondělí odpoledne náhrobky na Starém židovském hřbitově na Žižkově. „Následky odstraňovali dobrovolní hasiči z Dolních Měcholup,” uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Kmen několik náhrobků vyvrátil, přesné škody se teprve budou zjišťovat. Prioritou totiž bylo zjistit, zda nehrozí pád dalších stromů. Jak serveru Pražský patriot potvrdila mluvčí Židovské obce v Praze Dita Šnajdrová, specializovaná firma od pondělí pracuje na odstranění škol a bezpečnostní prohlídce ostatních dřevin. Až pak se ukáže přesný rozsah škod. Hřbitov je podle mluvčí až do odvolání pro veřejnost uzavřen.

Nejdříve rozšiřování, pak výrazné zmenšování

Starý židovský hřbitov na Žižkově byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště. Během epidemie, která trvala necelý rok, zde byly pohřbeny tři tisíce lidí z pražského ghetta. Velký počet osob zde byl pohřben během 18. století. Ať už kvůli další morové epidemii, nebo v důsledku válek. Židovské město v Praze také postihl ničivý požár, při kterém bylo hodně obětí na životech. Pohřbeny byly na Žižkově.

Když bylo císařem Josefem II. v roce 1787 zakázáno pohřbívání na starých hřbitovech uvnitř měst, žižkovské pohřebiště se stalo ústředním hřbitovem v Praze. Ten byl proto opakovaně rozšířen. Když zde bylo v roce 1884 ukončeno pohřbívání, areál byl dvakrát větší, než starý josefovský hřbitov. Od začátku se existence se hřbitov rozrostl na pětinásobek!

zidovsky-hrbitov-vichr-4 Celkem bylo na žižkovském hřbitově pohřbeno téměř 40 000 lidí, mezi nimi řada významných rabínů a učenců. Mohutné a reprezentativní náhrobky označují hroby prvních židovských podnikatelů. Na hřbitově jsou náhrobky jak barokní, tak empírové i zdobené v duchu historizujících slohů.

Na počátku 60. let minulého století došlo k zboření většiny zdí hřbitova. Náhrobky byly povaleny a zavezeny zeminou. Zhruba tři čtvrtiny hřbitova byly přeměny na veřejný park. Zachována byla jen nejstarší část hřbitova.

K dalšímu zmenšení došlo v druhé polovině osmdesátých let, kdy probíhala výstavba vysílače. Na přelomu tisíciletí byl areál hřbitova rekonstruován, v roce 2001 byl zpřístupněn veřejnosti.

Další židovské hřbitovy v Praze

Výčet pražských hřbitovů v metropoli musí začít nejznámějším z nich – již zmíněným Starým židovským hřbitovem na Josefově mezi ulicemi Široká, U Starého hřbitova a 17. listopadu. Jdou zde dochované náhrobky mnoha významných osobností. Je tu i renesanční tumba rabiho Löwa.

Nový židovský hřbitov na Olšanech se rozprostírá na nároží ulic Jana Želivského a Izraelské. V rodinné hrobce je pohřben Franz Kafka nebo Jiří Orten.

Nový židovský hřbitov na Smíchově je samostatnou částí komunálního hřbitova na Malvazinkách, tedy hřbitova, kde je pohřben Karel Gott. Židovský hřbitov byl založený na začátku 20. století, pohřbívalo se na něm do roku 1990. Hřbitov má samostatný vchod z Peroutkovy ulice.

Starý židovský hřbitov na Smíchově je v zalesněné stráni nad Radlickou ulicí. Židovský hřbitov je také na severním okraji Uhříněvsi. Nový židovský hřbitov se nachází v na rozhraní Střížkova a Kobylis při Davídkově ulici mezi ulicemi Střelničná a Na malém klínu.

Až do roku 1892 se pohřbívalo na dnes již zaniklém židovském hřibově nedaleko dnešního Libeňského mostu.


ODS: Předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil

Dnes v 17:36

Novým předsedou horní komory Parlamentu ČR byl zvolen Miloš Vystrčil. V tajné volbě získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů.  

ODS: Novým předsedou senátorského klubu byl zvolen Martin Červíček

Dnes v 17:01

Senátorský klub ODS na středečním jednání zvolil novým předsedou senátora Martina Červíčka. Post prvního místopředsedy klubu bude zastávat Zdeněk Nytra.

Praha 11: Jednání Komise pro životní prostředí

17. února 2020 v 09:58

Jednání Komise pro životní prostředí RMČ Prahy 11 pro životní prostředí je veřejné a koná se v pondělí 24. února od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova (č. dv. 119), Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha 15: Změna ve vyplácení dávek sociální péče

16. února 2020 ve 21:22

Praha 15 informuje, že Úřad práce je z ÚMČ Praha 15, Boloňská ulice 478/1 přestěhován na Úřad práce Praha 10, Vršovická 1429/68, Praha 10 Vršovice.

Další články
Nahoru