Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Přejmenuje se Koněvova ulice na Hartigovu? Praha 3 to zvažuje, chce znát názor veřejnosti
Ulice Koněvova měří zhruba tři kilometry. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Přejmenuje se Koněvova ulice na Hartigovu? Praha 3 to zvažuje, chce znát názor veřejnosti

Vedení Prahy 3 schválilo záměr přejmenovat jednu z hlavních žižkovských tepen. Místo sovětského velitele by mohla nést jméno Karla Hartiga, prvního starosty obce Žižkova. Dopad a důsledky nového názvu Koněvovy ulice chce nyní radnice prověřit s občany, kteří zde žijí nebo podnikají. Informoval o tom mluvčí městské části Pavel Trojan.

Na základě žádosti Klubu přátel Žižkova a ve světle aktuálních událostí chce vedení Prahy 3 znovu zahájit diskusi o přejmenování Koněvovy ulice. Ta je pojmenována po Ivanu Stěpanoviči Koněvovi, který je sice znám jako osvoboditel Prahy po druhé světové válce, zároveň však podle historiků na podzim 1956 řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a rovněž na jaře 1968 vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu prováděli zpravodajský průzkum před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy.

Tato rozporuplnost vede podle vedení městské části opakovaně k nastolení otázky vhodnosti ponechání stávajícího pojmenování jedné z páteřních ulic nejen Žižkova, ale celé Prahy 3.

„Historie i současné dění ukazuje na rizikovost pojmenovávání ulic po osobnostech vojenského a politického života komplikovaného 20. století. Na druhou stranu má Praha 3 velký dluh vůči osobnosti, která se bezpochyby pozitivně zapsala do historie Žižkova, a tou je Karel Hartig, stavitel, první starosta obce Žižkova, vlastenec a všestranně činorodý člověk, stopy jehož působení nacházíme na Žižkově dodnes,“ vysvětluje radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček (STAN).

Souhlas s navrženým pojmenováním vyslovila i širší rodina Karla Hartiga. „Jsme přímými potomky rodiny Stome, která vlastnila statek Pražačka a rozsáhlé pozemky v okolí a do které se Karel Hartig v roce 1865 přiženil. Nejsme si vědomi, že by žili přímí potomci Karla Hartiga, proto si dovolujeme tento souhlas vyslovit my, členové jeho širší rodiny,“ uvedl jménem všech žijících členů rodiny Ivo Stome.

Vedení radnice si podle Křečka uvědomuje, že by případné přejmenování ulice mohlo být problematické pro obyvatele a podniky sídlící na Koněvově ulici.

Anketa

Souhlasili byste s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

30.3%
(30.3%)
69.7%
(69.7%)
„Jedná se o nejdelší ulici v Praze 3 a jednu z největších v rámci celé Prahy, která je významně obydlena fyzickými osobami a zároveň je sídlem řady firem a právnických osob, pro které může přejmenování znamenat mnoho komplikací. Proto chceme zahájit rozsáhlou informační kampaň a hledat co nejschůdnější a pro občany maximálně komfortní způsob řešení,“ podotkl radní.

Dříve než bude návrh předložen zastupitelům Prahy 3 a následně místopisné komisi a pražským radním (ti na základě doporučení komise rozhodují o místopisných názvech, pozn. aut.) k finálnímu rozhodnutí, chce radnice prověřit názor obyvatel žijících v Koněvově ulici, například formou dotazníkového šetření či jiným vhodným způsobem vyjádřit svůj postoj k přejmenování ulice.

Současně má být zpracován harmonogram celého procesu a informační kampaň o změnách, které by se občanů a právnických osob na Koněvově ulici v případě přejmenování dotkly.

„Přejmenování Koněvovy ulice se na Praze 3 diskutuje už několik desetiletí a stále se na nás obrací řada občanů s touto žádostí. Je na čase, abychom se k této otázce postavili čelem a s vědomím všech důsledků s tím spojených,“ uzavřel radní Křeček.

Z Prahy už zmizela jedna velká připomínka Koněva. Jeho pomník stál čtyřicet let na náměstí Interbrigády v Bubenči. Po roce 2015 se vedly intenzivní spory o jeho dalším osudu, v roce 2019 Praha 6 rozhodla o odstranění pomníku. V dubnu 2022 byla socha odvezena do depozitáře a zbytky pomníku odstraněny.

V reakci na invazi Ruska na Ukrajinu už v Praze k jednomu přejmenování došlo. Koncem března pražští zastupitelé chválili, že část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 bude přejmenována na Ukrajinských hrdinů. Dle katastrální mapy k tomu už došlo, nové cedule budou instalovány do konce dubna. Přejmenování původně navrhlo zastupitelstvo šesté městské části.


Autor: Jan Puci

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Včera v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Další články
Nahoru