Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přejmenuje se Koněvova ulice na Hartigovu? Praha 3 to zvažuje, chce znát názor veřejnosti
Ulice Koněvova měří zhruba tři kilometry. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 3

Přejmenuje se Koněvova ulice na Hartigovu? Praha 3 to zvažuje, chce znát názor veřejnosti

Vedení Prahy 3 schválilo záměr přejmenovat jednu z hlavních žižkovských tepen. Místo sovětského velitele by mohla nést jméno Karla Hartiga, prvního starosty obce Žižkova. Dopad a důsledky nového názvu Koněvovy ulice chce nyní radnice prověřit s občany, kteří zde žijí nebo podnikají. Informoval o tom mluvčí městské části Pavel Trojan.

Na základě žádosti Klubu přátel Žižkova a ve světle aktuálních událostí chce vedení Prahy 3 znovu zahájit diskusi o přejmenování Koněvovy ulice. Ta je pojmenována po Ivanu Stěpanoviči Koněvovi, který je sice znám jako osvoboditel Prahy po druhé světové válce, zároveň však podle historiků na podzim 1956 řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a rovněž na jaře 1968 vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu prováděli zpravodajský průzkum před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy.

Tato rozporuplnost vede podle vedení městské části opakovaně k nastolení otázky vhodnosti ponechání stávajícího pojmenování jedné z páteřních ulic nejen Žižkova, ale celé Prahy 3.

„Historie i současné dění ukazuje na rizikovost pojmenovávání ulic po osobnostech vojenského a politického života komplikovaného 20. století. Na druhou stranu má Praha 3 velký dluh vůči osobnosti, která se bezpochyby pozitivně zapsala do historie Žižkova, a tou je Karel Hartig, stavitel, první starosta obce Žižkova, vlastenec a všestranně činorodý člověk, stopy jehož působení nacházíme na Žižkově dodnes,“ vysvětluje radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček (STAN).

Souhlas s navrženým pojmenováním vyslovila i širší rodina Karla Hartiga. „Jsme přímými potomky rodiny Stome, která vlastnila statek Pražačka a rozsáhlé pozemky v okolí a do které se Karel Hartig v roce 1865 přiženil. Nejsme si vědomi, že by žili přímí potomci Karla Hartiga, proto si dovolujeme tento souhlas vyslovit my, členové jeho širší rodiny,“ uvedl jménem všech žijících členů rodiny Ivo Stome.

Vedení radnice si podle Křečka uvědomuje, že by případné přejmenování ulice mohlo být problematické pro obyvatele a podniky sídlící na Koněvově ulici.

Anketa

Souhlasili byste s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu?

33.4%
(33.4%)
66.6%
(66.6%)
„Jedná se o nejdelší ulici v Praze 3 a jednu z největších v rámci celé Prahy, která je významně obydlena fyzickými osobami a zároveň je sídlem řady firem a právnických osob, pro které může přejmenování znamenat mnoho komplikací. Proto chceme zahájit rozsáhlou informační kampaň a hledat co nejschůdnější a pro občany maximálně komfortní způsob řešení,“ podotkl radní.

Dříve než bude návrh předložen zastupitelům Prahy 3 a následně místopisné komisi a pražským radním (ti na základě doporučení komise rozhodují o místopisných názvech, pozn. aut.) k finálnímu rozhodnutí, chce radnice prověřit názor obyvatel žijících v Koněvově ulici, například formou dotazníkového šetření či jiným vhodným způsobem vyjádřit svůj postoj k přejmenování ulice.

Současně má být zpracován harmonogram celého procesu a informační kampaň o změnách, které by se občanů a právnických osob na Koněvově ulici v případě přejmenování dotkly.

„Přejmenování Koněvovy ulice se na Praze 3 diskutuje už několik desetiletí a stále se na nás obrací řada občanů s touto žádostí. Je na čase, abychom se k této otázce postavili čelem a s vědomím všech důsledků s tím spojených,“ uzavřel radní Křeček.

Z Prahy už zmizela jedna velká připomínka Koněva. Jeho pomník stál čtyřicet let na náměstí Interbrigády v Bubenči. Po roce 2015 se vedly intenzivní spory o jeho dalším osudu, v roce 2019 Praha 6 rozhodla o odstranění pomníku. V dubnu 2022 byla socha odvezena do depozitáře a zbytky pomníku odstraněny.

V reakci na invazi Ruska na Ukrajinu už v Praze k jednomu přejmenování došlo. Koncem března pražští zastupitelé chválili, že část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 bude přejmenována na Ukrajinských hrdinů. Dle katastrální mapy k tomu už došlo, nové cedule budou instalovány do konce dubna. Přejmenování původně navrhlo zastupitelstvo šesté městské části.


Autor: Jan Puci

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Včera v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

Další články
Nahoru