Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Přejmenovat část Korunovační na Ukrajinských hrdinů navrhne pražským zastupitelům TOP 09
Silničáři obarvili na začátku března zábradlí mostu v Korunovační ulici, který stojí na dohled od budovy ruského velvyslanectví v Bubenči, do žluté a modré. Foto: Adam Scheinherr

Přejmenovat část Korunovační na Ukrajinských hrdinů navrhne pražským zastupitelům TOP 09

Pražská TOP 09 navrhne příští týden na jednání městských zastupitelů přejmenovat na podporu Ukrajiny část Korunovační ulice na území Prahy 6 na Ukrajinských hrdinů. ČTK to řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Městští zastupitelé se sejdou příští týden ve čtvrtek 24. března. Přejmenovat ulici navrhli na svém únorovém jednání zastupitelé Prahy 6. O názvech ulic a veřejných prostranství rozhoduje magistrátní místopisná komise a následně vedení města. Návrh podpoří koaliční Praha Sobě a rovněž Piráti. Opoziční ANO se záměrem v navrhované podobě nesouhlasí a ODS se jím dosud nezabývala.

„Myslím, že požadavek městské části je zcela na místě, a proto budu tento záměr navrhovat k zařazení do programu příštího jednání zastupitelstva hlavního města," řekl Chabr. Koaliční Praha Sobě návrh podle svého lídra a starosty Prahy 7 Jana Čižinského podpoří.

„Neuvěřitelnou odvahu ukrajinských bojovníků, kteří už skoro měsíc brání svoji vlast před bezprecedentní agresí ruského diktátora Vladimira Putina, je na místě náležitě ocenit. Proto nápad vítám a podporuji," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zároveň upozornil na správný postup pojmenování ulic a prostranství, kdy jej nejprve musí projednat a schválit místopisná komise a následně městská rada. „Komisi již byl návrh na přejmenování části Korunovační ulice předán, takže proces běží," uvedl.

Návrh přejmenovat část Korunovační ulice navrhl na jednání zastupitelů Prahy 6 v únoru zastupitel Libor Bezděk (STAN). S přejmenováním ulice současně navrhl pojmenovat most přes železnici po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Oba návrhy zastupitelé Prahy 6 tehdy přijali.

Předseda zastupitelů opozičního ANO Ondřej Prokop souhlasí, aby některá z ulic nesla název podporující Ukrajinu, ale nesouhlasí s uvedeným záměrem, který považuje za „rychlokvašku".

Podle něj je třeba hledat místo a název vyjadřující vztah metropole k Ukrajině i za 100 či 500 let. „Co se týče přejmenovávání ulic, měla by tomu předcházet společenská diskuse, která bude reflektovat historický vývoj a dlouhodobou perspektivu," uvedl.

Zastupitelé opoziční ODS se podobnou otázkou podle mluvčí pražské ODS Lenky Mottlové dosud nezabývali. Zastupitelé podle ní nyní řeší na svých městských částech pomoc a ubytování pro ukrajinské uprchlíky, materiální pomoc nebo místa ve školách pro ukrajinské děti.

„Zastupitelé ODS se této otázce (přejmenování) budou věnovat při jednání zastupitelstva," uvedla mluvčí.

Do Prahy již několik týdnů přijíždějí desetitisíce ukrajinských uprchlíků. Centrum pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo ve čtvrtek 2220 lidí. Bylo to o 545 méně než ve středu a zároveň nejnižší počet v tomto týdnu.

Od začátku fungování bylo v centru, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, odbaveno 43.830 lidí prchajících před ruskou invazí.


Autor: ČTK

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

Dnes ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru