Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přejmenovat část Korunovační na Ukrajinských hrdinů navrhne pražským zastupitelům TOP 09
Silničáři obarvili na začátku března zábradlí mostu v Korunovační ulici, který stojí na dohled od budovy ruského velvyslanectví v Bubenči, do žluté a modré. Foto: Adam Scheinherr

Přejmenovat část Korunovační na Ukrajinských hrdinů navrhne pražským zastupitelům TOP 09

Pražská TOP 09 navrhne příští týden na jednání městských zastupitelů přejmenovat na podporu Ukrajiny část Korunovační ulice na území Prahy 6 na Ukrajinských hrdinů. ČTK to řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Městští zastupitelé se sejdou příští týden ve čtvrtek 24. března. Přejmenovat ulici navrhli na svém únorovém jednání zastupitelé Prahy 6. O názvech ulic a veřejných prostranství rozhoduje magistrátní místopisná komise a následně vedení města. Návrh podpoří koaliční Praha Sobě a rovněž Piráti. Opoziční ANO se záměrem v navrhované podobě nesouhlasí a ODS se jím dosud nezabývala.

„Myslím, že požadavek městské části je zcela na místě, a proto budu tento záměr navrhovat k zařazení do programu příštího jednání zastupitelstva hlavního města," řekl Chabr. Koaliční Praha Sobě návrh podle svého lídra a starosty Prahy 7 Jana Čižinského podpoří.

„Neuvěřitelnou odvahu ukrajinských bojovníků, kteří už skoro měsíc brání svoji vlast před bezprecedentní agresí ruského diktátora Vladimira Putina, je na místě náležitě ocenit. Proto nápad vítám a podporuji," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zároveň upozornil na správný postup pojmenování ulic a prostranství, kdy jej nejprve musí projednat a schválit místopisná komise a následně městská rada. „Komisi již byl návrh na přejmenování části Korunovační ulice předán, takže proces běží," uvedl.

Návrh přejmenovat část Korunovační ulice navrhl na jednání zastupitelů Prahy 6 v únoru zastupitel Libor Bezděk (STAN). S přejmenováním ulice současně navrhl pojmenovat most přes železnici po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Oba návrhy zastupitelé Prahy 6 tehdy přijali.

Předseda zastupitelů opozičního ANO Ondřej Prokop souhlasí, aby některá z ulic nesla název podporující Ukrajinu, ale nesouhlasí s uvedeným záměrem, který považuje za „rychlokvašku".

Podle něj je třeba hledat místo a název vyjadřující vztah metropole k Ukrajině i za 100 či 500 let. „Co se týče přejmenovávání ulic, měla by tomu předcházet společenská diskuse, která bude reflektovat historický vývoj a dlouhodobou perspektivu," uvedl.

Zastupitelé opoziční ODS se podobnou otázkou podle mluvčí pražské ODS Lenky Mottlové dosud nezabývali. Zastupitelé podle ní nyní řeší na svých městských částech pomoc a ubytování pro ukrajinské uprchlíky, materiální pomoc nebo místa ve školách pro ukrajinské děti.

„Zastupitelé ODS se této otázce (přejmenování) budou věnovat při jednání zastupitelstva," uvedla mluvčí.

Do Prahy již několik týdnů přijíždějí desetitisíce ukrajinských uprchlíků. Centrum pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo ve čtvrtek 2220 lidí. Bylo to o 545 méně než ve středu a zároveň nejnižší počet v tomto týdnu.

Od začátku fungování bylo v centru, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, odbaveno 43.830 lidí prchajících před ruskou invazí.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru