Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přejmenovaná ulice Ukrajinských hrdinů v Praze 6 byla osazena novými tabulemi
Ulice Ukrajinských hrdinů. Foto. MHMP

Přejmenovaná ulice Ukrajinských hrdinů v Praze 6 byla osazena novými tabulemi

Část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6, kterou pražský magistrát přejmenoval na Ukrajinských hrdinů, je ode dneška osazena uličními tabulemi s novým názvem. Odhalili je zástupci města a Prahy 6 spolu s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem a zástupci ambasád dalších zemí. Přejmenování koncem března schválilo pražské zastupitelstvo na návrh Prahy 6. Ruské velvyslanectví by kvůli tomu mohlo mít v budoucnu problémy s doručováním pošty.

Oficiálního pojmenování a vlastní místopisné cedule se dočkal také přilehlý a dosud bezejmenný most, který spojuje Prahu 6 se sousední Prahou 7. Ten nese název „Skakunův most“ k uctění památky ukrajinského ženisty Vitalije Skakuna, jenž v bojích na Ukrajině obětoval vlastní život, aby zpomalil postup ruských invazních jednotek.

Komunikace s názvy na počest ukrajinských válečných hrdinů se nacházejí bezprostředně před velvyslanectvím Ruské federace – země, která Ukrajinu vojensky napadla. „Na ruské ambasádě pracují diplomaté, kteří otevřeně hájí ruskou agresi vůči Ukrajině. Proto právě zde musíme dát jednoznačně najevo, že nesouhlasíme s tím, čeho se Rusko dopouští, a naopak plně podporujeme naše ukrajinské přátele. Novým názvem ulice i mostu vzdáváme hold všem Ukrajincům, kteří statečně brání svou zemi a tváří v tvář agresorovi bojují také za naši svobodu a naše společné hodnoty,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Válka Ruska proti Ukrajině je válkou proti civilizovanému světu. Proto celý svět vzhlíží k ukrajinským hrdinům, kteří brání společné hodnoty. Tato inciativa je důležitá i pro českou mládež, aby věděla, co je dobro a zlo, kdo jsou hrdinové vzdorující nacistickému Rusku – zemi, která páchá obrovské válečné zločiny,“ uvádí Jevhen Perebyjnis, ukrajinský velvyslanec v České republice.

Nové pojmenování obou komunikací vzešlo z rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6. Skakunův most a ulice Ukrajinských hrdinů geograficky i tematicky navazují na náměstí Borise Němcova, které před dvěma lety získalo svůj název podle zastřeleného ruského opozičního politika.

„Nové pojmenování se týká úseku původní Korunovační ulice výhradně na území Prahy 6. V této části nejsou žádné adresy našich občanů s trvalým pobytem, přejmenování tak nevyžaduje výměnu dokladů,“ říká k praktické stránce věci zastupitel Prahy 6 Libor Bezděk (STAN), který změnu názvu inicioval.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo nové názvy komunikací letos 28. února. Návrh městské části pak podpořil i radní a zastupitelé Praha. Změna již byla zanesena do katastrální mapy.

Dnešního odhalení se zúčastnili také zástupci ambasád Litvy, Lotyšska, Estonska, Slovenska a Polska. Ruská ambasáda bude muset používat nové pojmenování ulice, případně jako adresu uvádět přilehlé náměstí Borise Němcova již dříve pojmenované podle zavražděného ruského opozičního politika.

V opačném případě by časem mohla mít problémy s doručováním pošty. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík dříve ČTK sdělil, že prozatím budou doručovány i zásilky označené původní adresou, půjde však pouze o přechodné období, jehož délka není striktně daná. Pošta tak podle něj postupuje proto, aby nepřidělávala problémy odesilatelům, kteří nemusí o změně vědět.


Autor: red

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Včera v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru