Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Přejmenovaná ulice Ukrajinských hrdinů v Praze 6 byla osazena novými tabulemi
Ulice Ukrajinských hrdinů. Foto. MHMP

Přejmenovaná ulice Ukrajinských hrdinů v Praze 6 byla osazena novými tabulemi

Část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6, kterou pražský magistrát přejmenoval na Ukrajinských hrdinů, je ode dneška osazena uličními tabulemi s novým názvem. Odhalili je zástupci města a Prahy 6 spolu s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem a zástupci ambasád dalších zemí. Přejmenování koncem března schválilo pražské zastupitelstvo na návrh Prahy 6. Ruské velvyslanectví by kvůli tomu mohlo mít v budoucnu problémy s doručováním pošty.

Oficiálního pojmenování a vlastní místopisné cedule se dočkal také přilehlý a dosud bezejmenný most, který spojuje Prahu 6 se sousední Prahou 7. Ten nese název „Skakunův most“ k uctění památky ukrajinského ženisty Vitalije Skakuna, jenž v bojích na Ukrajině obětoval vlastní život, aby zpomalil postup ruských invazních jednotek.

Komunikace s názvy na počest ukrajinských válečných hrdinů se nacházejí bezprostředně před velvyslanectvím Ruské federace – země, která Ukrajinu vojensky napadla. „Na ruské ambasádě pracují diplomaté, kteří otevřeně hájí ruskou agresi vůči Ukrajině. Proto právě zde musíme dát jednoznačně najevo, že nesouhlasíme s tím, čeho se Rusko dopouští, a naopak plně podporujeme naše ukrajinské přátele. Novým názvem ulice i mostu vzdáváme hold všem Ukrajincům, kteří statečně brání svou zemi a tváří v tvář agresorovi bojují také za naši svobodu a naše společné hodnoty,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Válka Ruska proti Ukrajině je válkou proti civilizovanému světu. Proto celý svět vzhlíží k ukrajinským hrdinům, kteří brání společné hodnoty. Tato inciativa je důležitá i pro českou mládež, aby věděla, co je dobro a zlo, kdo jsou hrdinové vzdorující nacistickému Rusku – zemi, která páchá obrovské válečné zločiny,“ uvádí Jevhen Perebyjnis, ukrajinský velvyslanec v České republice.

Nové pojmenování obou komunikací vzešlo z rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6. Skakunův most a ulice Ukrajinských hrdinů geograficky i tematicky navazují na náměstí Borise Němcova, které před dvěma lety získalo svůj název podle zastřeleného ruského opozičního politika.

„Nové pojmenování se týká úseku původní Korunovační ulice výhradně na území Prahy 6. V této části nejsou žádné adresy našich občanů s trvalým pobytem, přejmenování tak nevyžaduje výměnu dokladů,“ říká k praktické stránce věci zastupitel Prahy 6 Libor Bezděk (STAN), který změnu názvu inicioval.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo nové názvy komunikací letos 28. února. Návrh městské části pak podpořil i radní a zastupitelé Praha. Změna již byla zanesena do katastrální mapy.

Dnešního odhalení se zúčastnili také zástupci ambasád Litvy, Lotyšska, Estonska, Slovenska a Polska. Ruská ambasáda bude muset používat nové pojmenování ulice, případně jako adresu uvádět přilehlé náměstí Borise Němcova již dříve pojmenované podle zavražděného ruského opozičního politika.

V opačném případě by časem mohla mít problémy s doručováním pošty. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík dříve ČTK sdělil, že prozatím budou doručovány i zásilky označené původní adresou, půjde však pouze o přechodné období, jehož délka není striktně daná. Pošta tak podle něj postupuje proto, aby nepřidělávala problémy odesilatelům, kteří nemusí o změně vědět.


Autor: red

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru