Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letní PrahaPražská kultura

Přehlídka německy mluvených filmů míří na plátna letních kin

30. 6. 2021 - 7. 9. 2021
Pod značkou Das Sommerkino nabídnou letní kina od 30. června do 7. září v Praze, Brně a Hradci Králové úspěšné filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska. Sedmý ročník festivalu Das Sommerkino v průběhu léta láká na patnáct snímků, které slavily úspěch na minulých ročnících sesterského festivalu Das Filmfest a získaly řadu mezinárodních prestižních ocenění. 

Filmy, které diváci v kinech uvidí, nabídnou pohledy vážné i humorné na zapeklitosti lidských vztahů i vliv historických souvislostí na lidské životy. Ať již ve zpracování legendárních tvůrců nedávné či vzdálenější historie, tak v nejnovější filmové produkci německojazyčných tvůrců.

Ikonické filmy Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) Wima Wenderse a Lola běží o život (Lola rennt) Toma Tykwera jsou právě těmi legendami, které se nikdy neokoukají a stojí za to je vidět znovu a na velkém plátně.

Přehlídka připomene éru před pádem i těsně po pádu železné opony ve filmu Good Bye Lenin s Danielem Brühlem v hlavní roli. Tehdejší atmosféru skvěle vystihuje i rodinný animovaný film Fany a pes (Fritzi – Eine Wendewundergeschichte).

Z novějších děl jmenujme například emotivní a vysoce ceněnou sondu do problematiky pěstounské péče Oskar a Lili (Ein bisschen bleiben wir noch) nebo komedii Procitnutí Mottiho Wolkenbrucha (Wolkenbruchs wunderliche Reise in die Arme einer Schickse), jenž se s pověstným židovským humorem dívá na konflikt, který způsobí láska spořádaného synka z ortodoxní rodiny k nežidovské spolužačce.

Aktuální zprávu o současném německojazyčném filmu dále nabídne Léto v Kreuzbergu (Cocoon), příběh čtrnáctileté puberťačky, která během prázdninového poflakování se Berlínem poznává první lásku, nebo komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka na téma milostného trojúhelníku Klikaři (Glück gehabt) či nekompromisní pohled na muzikantský svět ve filmu Zkouška (Das Vorspiel).

Ke stálicím německojazyčného filmu patří také turbulentní komedie Soul Kitchen o majiteli řecké restaurace v Hamburku, stejně jako legendární Wendersovo roadmovie Paříž, Texas (Paris, Texas) o přání otce najít a dát opět dohromady vlastní rodinu. Zaujme i Zeď (Die Wand), psychologický snímek podle knižního bestselleru Marlen Haushoferové, nebo příběh netradičního milostného trojúhelníku ve filmu 3 (Drei). Vtipnou a stále aktuálnější kritiku konzumu nabídne ceněná komedie Bez věcí nad věcí (100 Dinge).

Další sondu do historie 20. století nabídne Noční vlak do Lisabonu (Nachtzug nach Lissabon) podle slavného románu Pascala Merciera, který otevírá temnou kapitolu vlády portugalského diktátora Salazara, ale zároveň ukazuje, že nikdy není pozdě změnit od základu svůj život.

Přehlídku stejně jako hlavní podzimní festival Das Filmfest spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví v Praze. V hlavním městě filmy v rámci přehlídky Das Sommerkino uvedou letní kino CAMPu, letní kino Evergreen v Centru současného umění DOX, Autokino ledárny a Klubovna.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky, pokud není uvedeno jinak.

Program a další informace jsou k dispozici na www.dassommerkino.cz a  www.facebook.com/dasfilmfest.


Autor: TZ, red

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Začínají Vysočanská nokturna v parku Zahrádky

12. května 2022 v 10:12

Od dnešního dne po celý červen, červenec, srpen a září se můžete vždy ve čtvrtek od 18 hodin zaposlouchat do hudby starých i současných mistrů ve vysočanském parku.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

NATURE FUTURE - Mladá evropská fotografie

6. května 2022 v 09:46

V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague a se společností Veolia představují výstavu NATURE FUTURE – mladá evropská...

Praha 11 zve děti na pohádku

6. května 2022 v 07:03

V neděli 8. května je od 15 na Chodovské tvrzi připraveno loutkové divadlo pro děti Idunčino kvítí.

Májový koncert v kostele sv. Ducha

5. května 2022 v 07:57

Na další koncert z cyklu Kostelní slavnosti zve Praha 1.

Do Muzea slivovice za hudbou

5. května 2022 v 07:47

V pátek 6. května startují v Muzeu slivovice pravidelné hudební pátky. Pojedou v rytmu swingu, světových šansonů minulého století, na řadu přijde i cimbál a staropražská muzika.

O vítězství v soutěži Filmové nadace bojuje stovka scenáristů

4. května 2022 v 11:15

Celkem 95 scénářů od 99 žadatelů se uchází o podporu v aktuálním kole scenáristické soutěže Filmové nadace. Autoři se tematicky zaměřili především na dramata všeho druhu (34). Následovaly díla ostatních žánrů (23), komedie (17), pohádky, rodinné filmy, fantasy a sci-fi (14) a thrillery a...

Koncert Vnitřní svět(lo) na Barrandově

4. května 2022 v 10:33

Pod záštitou místostarosty Prahy 5 Lukáše Herolda zve radnice na koncert Vnitřní svět(lo) v kostele Krista Spasitele na Barrandově.

Další články
Nahoru