Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letní PrahaPražská kultura

Přehlídka německy mluvených filmů míří na plátna letních kin

30. 6. 2021 - 7. 9. 2021
Pod značkou Das Sommerkino nabídnou letní kina od 30. června do 7. září v Praze, Brně a Hradci Králové úspěšné filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska. Sedmý ročník festivalu Das Sommerkino v průběhu léta láká na patnáct snímků, které slavily úspěch na minulých ročnících sesterského festivalu Das Filmfest a získaly řadu mezinárodních prestižních ocenění. 

Filmy, které diváci v kinech uvidí, nabídnou pohledy vážné i humorné na zapeklitosti lidských vztahů i vliv historických souvislostí na lidské životy. Ať již ve zpracování legendárních tvůrců nedávné či vzdálenější historie, tak v nejnovější filmové produkci německojazyčných tvůrců.

Ikonické filmy Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) Wima Wenderse a Lola běží o život (Lola rennt) Toma Tykwera jsou právě těmi legendami, které se nikdy neokoukají a stojí za to je vidět znovu a na velkém plátně.

Přehlídka připomene éru před pádem i těsně po pádu železné opony ve filmu Good Bye Lenin s Danielem Brühlem v hlavní roli. Tehdejší atmosféru skvěle vystihuje i rodinný animovaný film Fany a pes (Fritzi – Eine Wendewundergeschichte).

Z novějších děl jmenujme například emotivní a vysoce ceněnou sondu do problematiky pěstounské péče Oskar a Lili (Ein bisschen bleiben wir noch) nebo komedii Procitnutí Mottiho Wolkenbrucha (Wolkenbruchs wunderliche Reise in die Arme einer Schickse), jenž se s pověstným židovským humorem dívá na konflikt, který způsobí láska spořádaného synka z ortodoxní rodiny k nežidovské spolužačce.

Aktuální zprávu o současném německojazyčném filmu dále nabídne Léto v Kreuzbergu (Cocoon), příběh čtrnáctileté puberťačky, která během prázdninového poflakování se Berlínem poznává první lásku, nebo komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka na téma milostného trojúhelníku Klikaři (Glück gehabt) či nekompromisní pohled na muzikantský svět ve filmu Zkouška (Das Vorspiel).

Ke stálicím německojazyčného filmu patří také turbulentní komedie Soul Kitchen o majiteli řecké restaurace v Hamburku, stejně jako legendární Wendersovo roadmovie Paříž, Texas (Paris, Texas) o přání otce najít a dát opět dohromady vlastní rodinu. Zaujme i Zeď (Die Wand), psychologický snímek podle knižního bestselleru Marlen Haushoferové, nebo příběh netradičního milostného trojúhelníku ve filmu 3 (Drei). Vtipnou a stále aktuálnější kritiku konzumu nabídne ceněná komedie Bez věcí nad věcí (100 Dinge).

Další sondu do historie 20. století nabídne Noční vlak do Lisabonu (Nachtzug nach Lissabon) podle slavného románu Pascala Merciera, který otevírá temnou kapitolu vlády portugalského diktátora Salazara, ale zároveň ukazuje, že nikdy není pozdě změnit od základu svůj život.

Přehlídku stejně jako hlavní podzimní festival Das Filmfest spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví v Praze. V hlavním městě filmy v rámci přehlídky Das Sommerkino uvedou letní kino CAMPu, letní kino Evergreen v Centru současného umění DOX, Autokino ledárny a Klubovna.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky, pokud není uvedeno jinak.

Program a další informace jsou k dispozici na www.dassommerkino.cz a  www.facebook.com/dasfilmfest.


Autor: TZ, red

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

Včera v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Další články
Nahoru