Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Přehlídka mladého umění Pokoje 2023 ve třech patrech Hrzánského paláce

11. 11. 2023 - 19. 11. 2023
Barokní palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice půjde ke konci roku do rekonstrukce, letošní přehlídka Pokoje 2023 tak nabídne poslední šanci palác spatřit v jeho současné podobě. A navíc po strop plný mladého umění. Již 12. ročník Pokojů představí tvorbu studentů vizuálních oborů ze 13 vysokých škol celé republiky a k tomu práce studentstva ze Slovenska, Maďarska či Polska. Již zavedená site-specific výstavní přehlídka se letos uskuteční od 11. do 19. listopadu a nabídne opět i hodnotný doprovodný program, reflektující současná společenská témata. 

„Studentům jsme letos nedali jednotné téma k pojednání, Pokoje 2023 tak jsou svobodným prostorem pro prezentaci uvažování současné generace studentů a studentek uměleckých oborů. V letošních projektech se ovšem i tak dají vypozorovat určité tematické linky, vícekrát se například objevuje téma různých podob budoucnosti, nebo práce, které si pohrávají s motivem domova či sentimentu po bezstarostném dětství,” říká Rebeka Pojarová, ředitelka letošní přehlídky, která zároveň působí v týmu Festivalu m3 Umění v prostoru.

Po loňském úspěšném ročníku, který si pohrával s tématem “okrajů”, se letos do otevřené výzvy přihlásilo 47 projektů. Pořadatelé vybrali návrhy zastupující třináct vysokých škol, dalších šest pokojů pak připadne studentům a studentkám ze Slovenska, Maďarska a Polska – z Academy of Fine Arts ve Varšavě, Hungarian Academy of Fine Arts a Akademie umeni v Banskej Bystrici. Volně utvořené skupinky studentů a studentek napříč ateliéry dostanou k tvorbě vždy celý jeden pokoj, originálně pojatých místností a dalších zákoutí paláce bude letos k vidění přes tři desítky.

Do přehlídky jsou zapojené ateliéry jak čistě uměleckých, tak škol designového a technického zaměření, rozptyl ateliérů se tak pohybuje od architektury, přes performativní umění až po nová média, textilní tvorbu či fotografii. Celkem se na výstavním projektu budou podílet zhruba dvě stovky studentů a studentek.

Doprovodný program přehlídky cílí jak na širokou, tak i odbornou veřejnost a bude i letos pokrývat pestrou paletu aktuálních témat a problematik. Zastřešujícím tématem doprovodného programu je DIALOG. Účast zatím přislíbili mimo jiné Marie Foltýnová z programu GHMP Umění pro město, malíř a čerstvě spoluvedoucí ateliéru malby na pražské AVU Julius Reichel, čerstvá ombudsmanka pražské umprum Tereza Nešetřil Vejřík nebo scénografka Natálie Rainišová.

Jak samotné Pokoje, tak doprovodný program má ambici přibližovat témata současné generace mladých umělkyň a umělců, tvůrců a tvůrkyň co nejširší veřejnosti a zároveň umění prezentovat v neotřelém negalerijním prostředí. Minulé ročníky přehlídky se uskutečnily například v prázdných domech v Cihelné ulici na Malé Straně nebo v prostorách Kampusu Hybernská, v roce 2020 následoval ročník poznamenaný pandemií Covidu 19, tzv. Stay home edition, následně Pokoje oživily historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky. V paláci Hrzánů z Harasova se přehlídka uskuteční letos podruhé a naposledy.  


Autor: Alo

Láska se nedělí. Láska se násobí. Výstava na radnici

Dnes v 08:59

Praha 4 hostí expozici, jejímž cílem je podpořit a propagovat náhradní rodičovství a nalézt co nejširší spektrum nových pěstounů. Výstava nazvaná „Láska se nedělí. Láska se násobí.“ je součástí stejnojmenné kampaně hlavního města a veřejnosti představí sedm různých příběhů lidí, kteří jsou již...

Ruce plné talentu. Předvánoční prodejní výstava klientů Domova Petra

Dnes v 08:02

Domov Petra Mačkov se nachází v krásném koutě jižních Čech, v okrese Strakonice, 3 km od města Blatná. Byl uveden do provozu v roce 1999. Od roku 2003 je zřizován Jihočeským krajem v Českých Budějovicích.

Projekt plný radosti v divadle DISK

9. prosince 2023 v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Další články
Nahoru