Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Předžalobní výzvu primátorovi zaslal předseda ANO v Praze. Chce odstranit příspěvek a zveřejnit omluvu
Pokud primátor Hřib neodstraní příspěvky do 4. července, advokát zastupitele Prokopa má od svého klienta zmocnění obrátit se na soud. Ilustrační foto: Freeimages.com

Předžalobní výzvu primátorovi zaslal předseda ANO v Praze. Chce odstranit příspěvek a zveřejnit omluvu

Pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) zaslal včera předseda ANO v Praze a zároveň předseda zastupitelského klubu opozičního hnutí Ondřej Prokop prostřednictvím svého advokáta Pavla Hráška předžalobní výzvu. V té žádá, aby primátor odstranil ze sociálních sítí příspěvek, ve kterém Hřib uvedl, že Prokop společně s pražským zastupitelem za ANO Radomírem Nepilem v minulosti dosadili do městské společnosti Operátor ICT Luďka Šteffela. Ten je jedním z obviněných v aktuální kauze kolem pražského dopravního podniku. Kromě odstranění příspěvku, který je podle Pokopa lživý, žádá předseda pražského ANO po primátorovi i zveřejnění omluvy.

„ANO má v kauze Dozimetr co vysvětlovat. Zastupitelé ANO Prokop a Nepil dosadili do městské společnosti Operátor ICT nyní obviněného manažera Šteffela. Záhy po mém nástupu jsme ho vyrazil. Pak radil za milion ministryni za ANO Dostálové na MMR s projekty za 1,6 miliardy korun,“ uvedl Hřib tuto sobotu na svém twitterovém účtu a také na facebookovém profilu. Příspěvek doplnil grafickým zobrazením.  

Podle Prokopa a Hráška jsou tvrzení obsažená v příspěvku nepravdivá a jakýkoli náznak spojování Prokopa s probíhající akcí Dozimetr zasahuje do jeho práv nad míru společensky únosnou.

Prokop a jeho zástupce se ohradili také proti Hřibově tvrzení, že primátor Šteffela „záhy po svém nástupu vyrazil“. Podle Hráška Hřib nikdy nebyl členem dozorčí rady společnosti Operátor ICT, která jediná rozhoduje o odvolání členů představenstva.

„Byl to naopak Prokop, za jehož přispění došlo k ukončení účasti Luďka Šteffela ve funkci člena představenstva společnosti Operátor ICT,“ uvedl advokát Hrášek. Podle něj spojování Prokopa s možnou kriminální činností může vést k zásahu do jeho osobnostních práv, zejména práva na ochranu vážnosti, cti a důstojnosti člověka.

Hrášek proto vyzval Hřiba k okamžitému odstranění zmíněného příspěvku za sociálních sítí a zároveň ho vyzval k uveřejnění omluvy na svém twitterovém účtu. Lhůtu dal primátorovi do 4. července. Pokud to do stanoveného termínu primátor neudělá, má Hrášek od Prokopa zmocnění obrátit se na soud s žalobou na ochranu osobnosti.

Hřib na svém facebookovém profilu dále uvedl, že „hnutí ANO dostávalo sponzorské dary od spolku, ve kterém figuroval vazebně stíhaný Zakaría Nemrah, ale také například bratr Andreje Babiše nebo Robert Pergl, který jezdí na dovču s kmotrem Tomášem Hrdličkou.“

„Nemrah nesponzoroval ANO. Ten člověk byl jen členem dozorčí rady nějaké firmy, která poslala ANO v roce 2016 dvě stě tisíc korun. Tomu člověku firma nepatřila, spojení s nim je čistě účelové a trapné. Navíc v roce 2016, pokud vím, není nejmenší podezření, že by páchal jakoukoli trestnou činnost,“ reagoval Prokop.


Autor: puc

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru