dnes
Sobota - jasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Předvolební štěkání? STAN chce řešit posudek možné žaloby na Pavla Béma kvůli Opencard
Exprimátor Pavel Bém (vlevo). Foto: archiv MHMP

Předvolební štěkání? STAN chce řešit posudek možné žaloby na Pavla Béma kvůli Opencard

Pražský STAN chce na zasedání pražských radní projednat posudek možné žaloby na exprimátora Pavla Béma (ODS) kvůli kartě Opencard. STAN se nelíbí, že posudek vypracovala Advokátní kancelář Čalfa, Bartošík a partneři, jejímž partnerem je bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. ČTK to sdělil mluvčí STAN Karel Kreml.

Výběr kanceláře kritizují i opoziční Piráti. ODS a TOP 09 tvrdí, že radní Jana Plamínková (STAN) musela o výběru vědět. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) považuje výběr za transparentní.

O možnosti podat žalobu směřující k vymáhání škody po Bémovi či bývalých radních jednalo nynější vedení města složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) loni v listopadu. Letos v červnu rozhodlo, že ji nepodá, podle právních analýz by prý neměla šanci uspět.

Starostům vadí právě přítomnost Rampuly v advokátní kanceláři. Ten byl v minulosti odvolán z postu šéfa Vrchního státního zastupitelství, kdy jej tehdejší ministr Jiří Pospíšil (tehdy ODS) odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. Rampula se později na čas do funkce vrátil.

„S obrovským překvapením jsem zjistila, že v právní kanceláři Čalfa, Bartošík a partneři je nyní partnerem Vlastimil Rampula. O této skutečnosti nebyla rada, které byl sporný právní posudek předložen, informována. Podle mého názoru je tím zpochybněna důvěryhodnost tohoto právního posudku," uvedla Plamínková. Kdy předloží na jednání rady materiál zabývající se zmíněným posudkem, neuvedla.

Podle předsedy opozičního klubu Pirátů Jakuba Michálka zmíněná kancelář zakázku neměla dostat. „Kromě Rampuly je napojená ještě na (Petra) Hulinského (vlivný člen ČSSD). Není tak záruka, že by to vyřešila nestranně," řekl. Také Michálek chce vyzvat Krnáčovou, aby celou záležitost radní znovu projednali.

Primátorka ČTK sdělila, že výběr kanceláře nebyl politickým zadáním a vybrali ji úředníci. „Vzhledem k tomu, že jsme si nechali vypracovat dva znalecké posudky, které se vzájemně doplňovaly, a přesto se v těch zásadních věcech shodovaly, tak je zřejmé, že i tento posudek byl zpracován objektivně a relevantně," uvedla Krnáčová.

Předseda pražské ODS Filip Humplík kritizuje Plamínkovou. „Hnutí STAN je součástí pražské koalice Adriany Krnáčové. Je neuvěřitelné, že teď kritizují něco, co jako účastníci na pražské vládě sami posvětili. Pokud se jednalo o transparentní a férové výběrové řízení, není na výběru této advokátní kanceláře co komentovat," uvedl.

Podobně se vyjádřil také předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. „Plamínková se tváří jako disidentka, která s tím nemá nic společného. Proč? Protože je před volbami," řekl. Případnou žalobu na Béma se podle jeho slov snaží městská rada zahrát do autu. „Rozpadla by se jim koalice, protože kromě Béma by to vzalo i Hulinského, a to sociální demokraté nepřipustí," řekl.


Starosta Prahy 3 Bellu: Vítkov by měl být jedním z nejmodernějších parků metropole

26. července 2018 ve 23:52

„Vítkov je srdcem trojky, co se zeleně týče. Park první kategorie. Hlavní město by mělo ve spolupráci s Prahou 3 pracovat na tom, aby to byl jeden z nejmodernějších parků,“ uvedl starosta třetí městské části Alexander Bellu (ODS), který stojí v čele Koalice pro Prahu 3. Ta kandiduje v říjnových...

Další články
Nahoru