Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 17°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Renáta Zajíčková
Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková kandiduje do Poslanecké sněmovny. Foto: archiv

Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Renáta Zajíčková

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidují v Praze i některé starostky, na kandidátních listinách jsou i starostové. Server Pražský patriot se jich zeptal, jaké by byly jejich priority v případě zvolení a jaké problémy, které v městské části řeší, by chtěli přenést na parlamentní půdu. Každý dostal dvě stejné otázky. Do ankety se zapojila i starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Na pražské kandidátní listině volební koalice SPOLU (ODS /TOP 09/KDU-ČSL) je na osmém místě. Postupně přineseme odpovědi lidí z vedení dalších městských částí, nejen starostek a starostů.

Pokud budete zvolena do Poslanecké sněmovny, jaké budou Vaše priority ve vztahu k Praze?
Za nejdůležitější považuji posílení rozpočtu obcí a měst, aby mohly investovat do infrastruktury, životního prostředí, školství. Praha potřebuje dostavbu silničního okruhu, vlakové spojení s letištěm a napojení na evropskou vysokorychlostní síť. Musíme se vrátit zpátky na trasu z Vídně do Berlína. Do roku 2050 tu přibude 400 tisíc lidí a my budeme potřebovat nové a kvalitní školy. Tím ale nemyslím jen stavět budovy. Musíme investovat hlavně do lidí, budovat pro Pražany všech generací komplexní a moderní systém vzdělávání.

Jaké problémy, které v městské části řešíte a dotýkají se jejích obyvatel, byste chtěla přenést k řešení na půdu Parlamentu?
Praha 5 bojuje s velkým nárůstem drogově závislých a lidí bez domova. Veřejný prostor a pocit bezpečí našich obyvatel tím prokazatelně trpí. Legislativními úpravami chci omezit užívání drog v ulicích a na veřejných místech. Důležité je řešit špatnou dostupnost bydlení, což se rozhodně netýká jen mladých rodin. Tady je třeba zmínit nový stavební zákon, který není dobrý. Řešit problém zdlouhavého stavebního řízení vznikem nového super úřadu je neuvěřitelně nákladný nesmysl. Měli bychom spíš snižovat byrokracii a řešit to, co ve stavebním řízení opravdu překáží a stavební řízení prodlužuje. Zároveň ale musíme udržet na uzdě investory a nezastavět každý volný zelený metr. Naopak. Prahu je nutné oživit novými stromy a zelenými střechami. Společně s podporou elektromobility tak můžeme zlepšit vzduch, který v Praze dýcháme.


Autor: puc

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru