Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Renáta Zajíčková
Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková kandiduje do Poslanecké sněmovny. Foto: archiv

Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Renáta Zajíčková

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidují v Praze i některé starostky, na kandidátních listinách jsou i starostové. Server Pražský patriot se jich zeptal, jaké by byly jejich priority v případě zvolení a jaké problémy, které v městské části řeší, by chtěli přenést na parlamentní půdu. Každý dostal dvě stejné otázky. Do ankety se zapojila i starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Na pražské kandidátní listině volební koalice SPOLU (ODS /TOP 09/KDU-ČSL) je na osmém místě. Postupně přineseme odpovědi lidí z vedení dalších městských částí, nejen starostek a starostů.

Pokud budete zvolena do Poslanecké sněmovny, jaké budou Vaše priority ve vztahu k Praze?
Za nejdůležitější považuji posílení rozpočtu obcí a měst, aby mohly investovat do infrastruktury, životního prostředí, školství. Praha potřebuje dostavbu silničního okruhu, vlakové spojení s letištěm a napojení na evropskou vysokorychlostní síť. Musíme se vrátit zpátky na trasu z Vídně do Berlína. Do roku 2050 tu přibude 400 tisíc lidí a my budeme potřebovat nové a kvalitní školy. Tím ale nemyslím jen stavět budovy. Musíme investovat hlavně do lidí, budovat pro Pražany všech generací komplexní a moderní systém vzdělávání.

Jaké problémy, které v městské části řešíte a dotýkají se jejích obyvatel, byste chtěla přenést k řešení na půdu Parlamentu?
Praha 5 bojuje s velkým nárůstem drogově závislých a lidí bez domova. Veřejný prostor a pocit bezpečí našich obyvatel tím prokazatelně trpí. Legislativními úpravami chci omezit užívání drog v ulicích a na veřejných místech. Důležité je řešit špatnou dostupnost bydlení, což se rozhodně netýká jen mladých rodin. Tady je třeba zmínit nový stavební zákon, který není dobrý. Řešit problém zdlouhavého stavebního řízení vznikem nového super úřadu je neuvěřitelně nákladný nesmysl. Měli bychom spíš snižovat byrokracii a řešit to, co ve stavebním řízení opravdu překáží a stavební řízení prodlužuje. Zároveň ale musíme udržet na uzdě investory a nezastavět každý volný zelený metr. Naopak. Prahu je nutné oživit novými stromy a zelenými střechami. Společně s podporou elektromobility tak můžeme zlepšit vzduch, který v Praze dýcháme.


Autor: puc

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru