Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Jana Černochová
Jana Černochová se chce zaměřit více i na školství, na zvýšení prestiže kantorské profese. Ilustrační foto: archiv

Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Jana Černochová

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidují v Praze i některé starostky, na kandidátních listinách jsou i starostové. Server Pražský patriot se jich zeptal, jaké by byly jejich priority v případě zvolení a jaké problémy, které v městské části řeší, by chtěli přenést na parlamentní půdu. Každý dostal dvě stejné otázky. Do ankety se zapojila i Jana Černochová (ODS), starostka Prahy 2 a poslankyně. Na pražské kandidátní listině volební koalice SPOLU (ODS /TOP 09/KDU-ČSL) je na druhém místě. Postupně přineseme odpovědi lidí z vedení dalších městských částí, nejen starostek a starostů.

Pokud budete zvolena do Poslanecké sněmovny, jaké budou Vaše priority ve vztahu k Praze?

Problémem číslo 1 je v Praze doprava. To vnímáme intenzivně v poslední době všichni. Chybí velké dopravní stavby jako okruh nebo metro D. Dlouhodobě prosazujeme a chceme ve Sněmovně nadále prosazovat přímou finanční pomoc od státu na tyto stavby, protože Praha zkrátka nemá prostředky na to je platit jen ze svého, zvláště když jde o stavby celostátního významu.

Dále se chci zaměřit na oblast bydlení. Růst cen nemovitostí a nájmů je neúnosný zvláště pro mladé rodiny. Chceme jít opačně než současná vláda, která schválila paskvil v podobě nového stavebního zákona, který ještě více komplikuje stavební řízení.

My jej chceme naopak zjednodušit a stavebnictví deregulovat. Proto stavební zákon reformujeme. Chceme také usnadnit podmínky pro získání hypoték na první bydlení. Prosadíme snížení DPH u výstavby či rekonstrukce bytů z 15 na 10 procent.

A v neposlední řadě se chci zaměřit více i na školství, na zvýšení prestiže kantorské profese. Koalice SPOLU prosazuje, aby učitelé měli mzdu ve výši 130 procent průměrného platu. Školství musíme také debyrokratizovat, aby učitelé učili a nepapírovali.

Jaké problémy, které v městské části řešíte a dotýkají se jejích obyvatel, byste chtěla přenést k řešení na půdu Parlamentu?

Mohu zodpovědně říct, že pokud to je možné, k řešení problémů, s nimiž se setkávám v rámci komunální sféry a které se dotýkají občanů, využívám poslanecký mandát dlouhodobě.

Vždy jsem vnímala kombinaci starostenského a poslaneckého postu jako výhodu a opakovaně se mi to potvrdilo. Čili není to jen o nějakém plánu do budoucna, ale mohu jmenovat například oblast školství, kde jsem v kontaktu s našimi řediteli základních škol a s jejich konkrétními potřebami a problémy se obracím přímo na ministra školství.

To se osvědčilo hlavně v posledním roce, kdy ve školství vládl chaos, jaký nepamatuji. Má komunální zkušenost byla výhodou například i při projednávání odpadové legislativy, památkářského zákona, zákonů o obcích a krajích, přestupkového zákona a dalších.

Při každém hlasování jsem zohledňovala zkušenost z praxe a běžného života občanů, k němuž mám jako starostka blízko. A to bych chtěla dělat i nadále.


Autor: red
Další články
Nahoru