Dnes Úterý - oblacno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Jana Černochová
Jana Černochová se chce zaměřit více i na školství, na zvýšení prestiže kantorské profese. Ilustrační foto: archiv

Předvolební anketa mezi starostkami a starosty, odpovídá Jana Černochová

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidují v Praze i některé starostky, na kandidátních listinách jsou i starostové. Server Pražský patriot se jich zeptal, jaké by byly jejich priority v případě zvolení a jaké problémy, které v městské části řeší, by chtěli přenést na parlamentní půdu. Každý dostal dvě stejné otázky. Do ankety se zapojila i Jana Černochová (ODS), starostka Prahy 2 a poslankyně. Na pražské kandidátní listině volební koalice SPOLU (ODS /TOP 09/KDU-ČSL) je na druhém místě. Postupně přineseme odpovědi lidí z vedení dalších městských částí, nejen starostek a starostů.

Pokud budete zvolena do Poslanecké sněmovny, jaké budou Vaše priority ve vztahu k Praze?

Problémem číslo 1 je v Praze doprava. To vnímáme intenzivně v poslední době všichni. Chybí velké dopravní stavby jako okruh nebo metro D. Dlouhodobě prosazujeme a chceme ve Sněmovně nadále prosazovat přímou finanční pomoc od státu na tyto stavby, protože Praha zkrátka nemá prostředky na to je platit jen ze svého, zvláště když jde o stavby celostátního významu.

Dále se chci zaměřit na oblast bydlení. Růst cen nemovitostí a nájmů je neúnosný zvláště pro mladé rodiny. Chceme jít opačně než současná vláda, která schválila paskvil v podobě nového stavebního zákona, který ještě více komplikuje stavební řízení.

My jej chceme naopak zjednodušit a stavebnictví deregulovat. Proto stavební zákon reformujeme. Chceme také usnadnit podmínky pro získání hypoték na první bydlení. Prosadíme snížení DPH u výstavby či rekonstrukce bytů z 15 na 10 procent.

A v neposlední řadě se chci zaměřit více i na školství, na zvýšení prestiže kantorské profese. Koalice SPOLU prosazuje, aby učitelé měli mzdu ve výši 130 procent průměrného platu. Školství musíme také debyrokratizovat, aby učitelé učili a nepapírovali.

Jaké problémy, které v městské části řešíte a dotýkají se jejích obyvatel, byste chtěla přenést k řešení na půdu Parlamentu?

Mohu zodpovědně říct, že pokud to je možné, k řešení problémů, s nimiž se setkávám v rámci komunální sféry a které se dotýkají občanů, využívám poslanecký mandát dlouhodobě.

Vždy jsem vnímala kombinaci starostenského a poslaneckého postu jako výhodu a opakovaně se mi to potvrdilo. Čili není to jen o nějakém plánu do budoucna, ale mohu jmenovat například oblast školství, kde jsem v kontaktu s našimi řediteli základních škol a s jejich konkrétními potřebami a problémy se obracím přímo na ministra školství.

To se osvědčilo hlavně v posledním roce, kdy ve školství vládl chaos, jaký nepamatuji. Má komunální zkušenost byla výhodou například i při projednávání odpadové legislativy, památkářského zákona, zákonů o obcích a krajích, přestupkového zákona a dalších.

Při každém hlasování jsem zohledňovala zkušenost z praxe a běžného života občanů, k němuž mám jako starostka blízko. A to bych chtěla dělat i nadále.


Autor: red

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru