Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Předsedou komise IT Prahy 8 se stal bývalý radní Slobodník
Libeňská radnice Prahy 8. Foto: JP

Předsedou komise IT Prahy 8 se stal bývalý radní Slobodník

Novým placeným předsedou komise pro IT radnice Prahy 8 se stal zastupitel a bývalý radní Josef Slobodník (bezp., dříve ODS). Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části. Důvodem zvolení je podle předkladatele návrhu, místostarosty Jiřího Vítka (Patrioti) narůstající množství práce v IT. Slobodník loni figuroval v kauze zveřejněné serverem Seznamzpravy.cz o nákupu dezinfekce pro Prahu 8. Vinu odmítl a dosud nebyl obviněn ani nestanul před soudem.  

„Důvodem návrhu je velký nárůst práce v oblasti IT, kdy například víte, jakým způsobem nyní ve velké míře komunikujeme. Chystáme ale i IT projekty jako mobilní rozhlas, city visor či podávání grantů pomocí internetového formuláře. Praha 8 také čelí kybernetickým útokům. Tak je třeba dosadit člověka, který tomu rozumí a ponese politickou odpovědností," řekl Vítek. 

Volbu kritizovali opoziční zastupitelé Ondřej Buršík (8žije) a Jan Hamal Dvořák (Piráti). Komise se prý schází málo, radní ji nevyužívají a nejasné jsou kompetence předsedy. „Nerozumím, proč by to měla být pozice uvolněného předsedy, dávalo by mi smysl vypsání soutěže na někoho kompetentního," řekl Hamal Dvořák. 

Slobodník byl radním pro IT. Z funkce loni odstoupil a vystoupil i z ODS. Server Seznamzpravy.cz tehdy zveřejnil reportáž o jeho zapojení do kauzy údajného úplatku za dezinfekci veřejných prostor v Praze 8. Podle reportáže měl obchodník společnosti Huawei Juraj Pavol mluvit se zástupcem firmy Xylogen o zakázce na dezinfekci veřejných prostor. 

V rozhovoru mělo padnout, jakou provizi dostane on a jakou právě Slobodník. Ten jakoukoliv spojitost odmítl.

Slobodníka za kauzu kritizovali loni někteří tehdejší spolustraníci a zejména opozice. Piráti z Prahy 8, kteří na něj podali trestní oznámení, se mu na svém facebookovém profilu omluvili za mediální nepříjemnosti, které články a trestní oznámení způsobily. 

„Věříme v brzké vyřešení celé kauzy," napsali. Zároveň uvedli, že situace zřejmě není tak jednoduchá, jak se původně domnívali. 

Dlouhodobě se jej naopak zastává starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). „V takzvané kauze nebyl obviněn, je v celé věci nevinen. Podporuji, aby byl zvolen předsedou komise pro IT. Byl lynčován médii a ztratil rok života," řekl včera na jednání zastupitelů Gros.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru