Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Předseda pražské organizace STAN Petr Hlubuček se chce na magistrátu zasadit o další rozvoj MHD
PolitikaVolby 2018Komerční sdělení
Starosta MČ Praha – Lysolaje Petr Hlubuček kandiduje do pražského zastupitelstva. Foto: archiv STAN

Předseda pražské organizace STAN Petr Hlubuček se chce na magistrátu zasadit o další rozvoj MHD

Jak se dají legálně získat finance na velké projekty, které Praha potřebuje? Je Praha město pro mladý, nebo pro starý? Vyřeší problém stárnoucí populace v hlavním městě výstavba domů s pečovatelskou službou? Čemu se chce v případě zvolení věnovat v pražském zastupitelstvu? Na tyto a další otázky odpovídal Petr Hlubuček, starosta MČ Praha – Lysolaje a zároveň předseda pražské organizace STAN. V komunálních volbách bude za pár dní nejen obhajovat svou pozici v lysolajském zastupitelstvu, ale pokusí se také dostat na magistrát, protože je číslem 5 na kandidátce koalice Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla) ve volbách do pražského zastupitelstva.

Pojmenujte jeden hlavní problém, který by Praha nebo městská část, kde žijete, měla řešit prioritně. A jak?
Myslím, že odpověď je v umírněném rozvoji.

Stále se skloňuje slovo korupce v souvislosti se současným vedením pražského magistrátu. Myslíte, že je to skutečný a vážný problém? Máte konkrétní příklad z vašeho okolí?
Spíše jde o lobbistické tlaky jednotlivých oborových skupin…finanční, developerské, stavební, projektové, smart technologie apod. Politici ovládáni lobbisty jsou stále častějším jevem.

A jak se dá zabránit, aby se tato „nákaza“ nešířila dál a nebujela i po komunálních volbách?
Jednoznačně transparentností – a to je také jedna z našich priorit pro nadcházející období.

Jak se dají legálně získat finance na velké projekty, které Praha potřebuje? Dostavba sítě metra, pražského obchvatu, propojení letiště s centrem, parkovací místa pro rezidenty i návštěvníky?
Ze státního rozpočtu v rámci sdílených daní, z EU fondů, úvěrem, dohodou se státem na částečné úhradě některých dopravních staveb, stavby železnice jdou z rozpočtu SŽDC, okruh pak z rozpočtu Ministerstva dopravy, resp. ŘSD. Je možné zapojit do projektů i soukromé investory.

Když budu trochu parafrázovat známý název filmu – je Praha město pro mladý, nebo pro starý? Co každé z těchto skupin obyvatel slíbíte?
Praha je centrem kultury, vzdělanosti, inovací a širokého spektra možností. Vidíme Prahu budoucnosti jako kosmopolitní, liberální a dynamicky se rozvíjející město 21. století, které se bude rozvíjet jak po urbanistické a architektonické stránce, tak po té občanské a společenské. Zároveň podporujeme zklidnění rezidenčních čtvrtí, aktivní a zdravý život seniorů do vysokého věku i zajištění dostupné zdravotní a sociální péče potřebným.

Vyřeší problém stárnoucí populace v hlavním městě výstavba domů s pečovatelskou službou? Do jakých aktivit určených seniorům by měly městské části investovat především?
Výstavbu seniorských domů, domů s pečovatelskou službou i Alzheimer center je třeba doplnit komplexní péčí o terénní pracovníky, pomoc soběstačným seniorům, denní stacionáře, organizování aktivit seniorů, právní a sociální poradna, mnohdy pomoc při řešení bytové či tíživé finanční situace, boj se samotou seniorů.

Jakou kulturní, sportovní, společenskou či jinou akci považujete v historii Prahy za opravdu nezapomenutelnou? Co byste rád aktuálně dopřál Pražanům Vy?
Každoročním největším kulturním svátkem Prahy je pro mě Pražské jaro a sportovním zážitkem pak Pražský maraton. Kultura a sport jsou dvě věci, které naše životy významně obohacují, u každého je to velmi individuální, proto je potřeba nabídnout občanům širokou škálu kultury od kinosálů, divadel, muzeí, výstav, koncertů až po živou kulturu v ulicích. U sportu je pak potřeba rozvíjet pohyb u dětí a mládeže a nabídnout pestré možnosti sportovního vyžití budováním vnitřních i venkovních sportovišť a podpory sportovních klubů i individuálních sportovních volnočasových aktivit Pražanů.

Čemu se budete v pražském zastupitelstvu věnovat, co chcete změnit a jak?
Na úrovni Prahy bych se rád věnoval dopravě, především rozvoji MHD. Dále jsou pak důležitá témata, jako je územní rozvoj, podpora podnikáni, cestovní ruch a vztah hlavního města k jednotlivým městským částem. Jsou věci, které mě dlouhodobě zajímají a věnuji se jim nejenom jako starosta městské části Praha-Lysolaje, ale zároveň jako předseda Svazu městských částí hlavního města Prahy.

Bezprostředně po sametové revoluci různí prognostici hlásali, že bude trvat desítky let, než se naučíme žít v demokracii. Už to umíme?
Stále se máme o demokracii co učit, a především bychom k ní měli více vychovávat novou generaci, které dnes chybí i důležitá národní hrdost. Mnohdy si vysvětlujeme demokracii jako systém, kde si každý může dělat, co chce, tak to ale není. Svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého. Oproti předešlému režimu ten současný klade větší důraz na jedinečnost každého z nás a na možnost rozhodovat o svém životě sám za sebe. Mnozí z nás to však neumí a potřebují k životu tu pomyslnou ohrádku, v které se mohou bezpečně pohybovat, pak už je jen krůček od právního státu, který stojí na ústavě a zákonech, k tomu autoritářskému populistickému, který nám nabízí dnes pánové Babiš nebo Okamura.

Politici podle veřejných průzkumů nepatří mezi nejoblíbenější osobnosti. Mění politika charakter lidí? Nebojíte se toho?
Starostové mají tu výhodu, že začínají jako komunální politici. Všichni sousedé vědí, jakým jezdím autem, kam jedu na dovolenou, jak se starám o svůj dům nebo kdy chodím do práce. To je nejlepší kontrola občanů. Kdybych v této funkci něco špatného provedl, moji voliči, v tomto případě moji sousedé, by to vnímali jako zradu a určitě bych se musel odsud odstěhovat. Lysolaje a Prahu vnímám jako svůj domov a moji sousedé a rodina mi neustále nastavují zrcadlo, nebojím se tak, že by mě měla komunální politika po osmi letech ve funkci starosty ještě nějak změnit. Mám i velkou výhodu v tom, že ačkoliv jsem vůdčí typ, dokážu naslouchat okolí a revidovat svoje vize tak, aby výsledek naší společné práce byl vždy co nejlepší.


Autor: red

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru