dnes
Pondělí - jasno
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Předseda pražské ODS Portlík: Protestovat v politice je módní, my ale raději navrhneme řešení problémů
Tomáš Portlík se stal nedávno předsedou pražské ODS. Foto: archiv

Předseda pražské ODS Portlík: Protestovat v politice je módní, my ale raději navrhneme řešení problémů

Předsedou pražské ODS se minulý týden stal dosavadní 1. místopředseda Tomáš Portlík. Jaké jsou jeho priority ve funkci? Co musí ODS v metropoli udělat, aby příští rok uspěla v komunálních volbách? A na co se do voleb soustředí v Praze 9, kde je 1. zástupcem starosty? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.

Jaké jsou vaše priority ve funkci předsedy pražské ODS?
Chci se maximálně koncentrovat na nadcházející komunální a senátní volby. Praha stagnuje, přešlapuje na místě. Chybí investice do rozvoje města. Příklad zřícené lávky v Troji ukazuje, že město nezvládá ani opravy a rekonstrukci základní infrastruktury. Řeší se nesmysly jako je zastávka tramvaje uprostřed magistrály, ale nemáme stále dostavěné okruhy a lidé kvůli tomu ztrácejí desítky hodin ročně v kolonách. Takových příkladů je celá řada. ODS má sílu, invenci a zkušenosti, aby tento špatný trend zastavila. A máme také dost odborníků se zkušenostmi s výstavbou. Jako předseda strany v Praze chci rychle sestavit tým pro komunální volby a začít formulovat silný program.

Jste spokojen s tím, jak bylo zvoleno vedení pražské ODS?
Myslím, že regionální sněm zvolil do vedení profesionální tým, který dokáže ODS dobře připravit právě na komunální volby. To je pro mě to nejpodstatnější.


Komunální volby se budou konat už za necelý rok. Kdy ODS oznámí svého volebního lídra a kandidáta na primátora?
Zatím co na dobrém volebním výsledku v nadcházejících volbách se začíná pracovat den po skončení těch předchozích, tak na vyhlašování volebního lídra a kandidáta na primátora je ještě času více než dost. I pro pražskou ODS je teď důležité dobře zvládnout lednový kongres. Na debatu o sestavení kandidátky přijde logicky řada potom.  

Vy byste si na tuto funkci troufnul? Budete chtít kandidovat do pražského zastupitelstva i do zastupitelstva Prahy 9?
Osobně neřeším, jestli se na takovou funkci hodím, nebo zda bych si na ni troufl. Ale jako předseda chci udělat maximum, aby lídr kandidátky představoval to nejlepší, co nabízíme. Do pražského zastupitelstva kandidovat budu, protože si myslím, že je potřeba přestat „protestovat proti čemukoliv“ a začít konečně něco dělat! Praha 9 je pro mě jako pro Pražáka srdeční záležitost. Je to městská část, kde jsem vyrostl, a kde žiju celý svůj život a jsem rád, že se na jejím rozvoji mohu podílet. A chci v tom pokračovat.

Co musí ODS v metropoli udělat, aby příští rok uspěla ve volbách?
Politika se mění, nejen na celostátní úrovni, ale i ve městech a obcích. Dnes mají úspěch protestní strany, které bojují proti všemu, ne za něco. ODS by logicky mohla vést kampaň jako zdrcující kritiku všeho, co se za poslední roky nezlepšilo, nebo dokonce zhoršilo. Příkladem je pražská doprava, neschopnost dokončit územní plán, obrovský nárůst běžných výdajů a tak dále. Pražané to myslím vidí a nemusíme jim to stále dokola opakovat.
Proto se vydáme pozitivní cestou a nabídneme konkrétní řešení. Je hezké, že magistrát řeší solární lavičky a mluvící chodníky, ale když nemáte kde zaparkovat, nebo když kvůli absenci vnitřního či vnějšího okruhu strávíte v autě půl dne, tak je něco špatně.

Jaké jsou Vaše priority na radnici Prahy 9 na následující rok?
Praha 9 je díky velkému množství brownfieldů zřejmě nejdynamičtěji se rozvíjející městskou částí. To, že se staví nové projekty na místech zchátralých továrních areálů, obecně vítáme. Bohužel i zde rozvoj komplikuje absence páteřních komunikací a také územního plánu, který by řešil nejen dostatek parkování, ale i povinnosti investorů směrem k občanské vybavenosti. Tedy školy, školky a další potřebné instituce. Konkrétně bychom chtěli dokončit prodloužení Parku Přátelství, posunout se v jednáních o budoucnosti náměstí OSN, zahájit výstavbu nové základní školy v ulici U Elektry, dokončit dva nové pavilony základních škol při Špitálské a Novoborské a dále navyšovat kapacitu v mateřských školkách. Chceme ale také začít se stavbou kulaťáku na Klíčově, revitalizovat tramvajový pruh na Kolbenově ulici, dokončit nový pavilon na Poliklinice Prosek a začít s rekonstrukcí hostince U Brabců.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru