Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životPřednášky

Přednášky: Zázraky šlechtění

3. 11. 2022 - 1. 12. 2022
U příležitosti 200. výročí narození G. J. Mendela připravilo Národní zemědělské muzeum od 3. listopadu do 1. prosince deset přednášek na téma zemědělského šlechtění a nových poznatků z oblasti genetiky. O výsledky svých výzkumů a své znalosti se budou dělit šlechtitelé, plemenáři a vědci z výzkumných institucí i praxe.

Tématy přednášek budou koně, réva vinná, chmel, ovocné stromy či oblíbené okrasné květiny, jako jsou pivoňky či denivky. Seznámit se můžete nejen s historickými okolnostmi vzniku našich nejznámějších plemen a odrůd, významem agrobiodiverzity pro zachování lidstva či novinkami v genetickém výzkumu, ale i s etickými dilematy, která s sebou moderní šlechtitelské techniky či módní trendy přináší.

Přednášky se konají každý čtvrtek – a jedno úterý, od 3. listopadu do 1. prosince vždy od 17 a 18 hodin v Národním zemědělském muzeu Praha. Vstup je zdarma.

3.11. O kladrubských koních a koňských barvách
17:00 Historie a současnost šlechtění kladrubských koní. Přednášející Ing. Jiří Machek, Národní hřebčín Kladruby nad Labem
18:00 Zajímavě zbarvení sportovní koně. Přednášející Mgr. Anna Reinbergerová, Stáj Želkovice

10. 11. Epigenetika – za co mohou geny a za co zkušenosti rodičů? Jak vysoká je daň za roztomilost domácích mazlíčků?
17:00 Epigenetika – zmatení pojmů? Přednášející prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc., Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
18:00 Temné stránky roztomilosti. Přednášející doc. Ing. Helena Chaloupková, Česká zemědělská univerzita

24. 11. Proč mají moderní šlechtitelé ovoce rádi staré odrůdy ovocných stromů a k čemu je dobré mít genofondový sad. Co jsou to genetické nůžky a proč s nimi v Evropě nestříháme.
17:00 Využití genových zdrojů ovocných dřevin ve šlechtění a praxi. Přednášející prof. Dr. Ing. Boris Krška, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský, Holovousy, s. r. o.
18:00 Nové techniky šlechtění rostlin – dostanou v Evropě šanci? Přednášející Mgr. Tomáš Moravec, PhD., Ústav experimentální botaniky AV ČR.

29. 11. Jak bude rýnský ryzlink a plzeňské pivo chutnat za sto let? O úskalích, které šlechtitelům révy vinné a chmele přináší dnešní doba, a odrůdách, o kterých jste ještě neslyšeli.
17:00 Šlechtění révy na odolnost nejen k houbovým chorobám – PIWI odrůdy. Přednášející Ing. Radek Sotolář, Ph.D.,  Mendelova univerzita v Brně
18:00 Šlechtění chmele: Klony útočí aneb jak svět k poloranému červeňáku přišel… Přednášející Ing. Josef Patzak, Ph.D., Chmelařský institut, s. r. o.

1. 12. O kráse zářivých dam z Průhonického parku
17:00 Historie pivoněk. Přednášející RNDr. Pavel Sekerka, Botanický ústav AV ČR, v.v.i., Průhonice
18:00 Denivky, jak je neznáme – od botanických druhů k novinkám ve šlechtění. Přednášející Markéta Macháčková, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Průhonice


Autor: Alo

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

Dnes v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

Dnes v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

Včera ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

Včera v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

Včera v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

7. června 2023 v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

7. června 2023 v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Další články
Nahoru