dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražský život

Přednáška: Objevte tajemství vesmíru

Přednáška, která přiblíží vědu široké veřejnosti, se koná v Městské knihovně  v úterý 22. září od 18 hodin.  Dozvíte se o jednom z nejzáhadnějších objektů ve vesmíru, jak vznikl vesmír a proč mají buňky DNA.

Černé díry
Jedním z nejzáhadnějších objektů ve vesmíru je bezpochyby černá díra. Tento objekt, ve kterém je koncentrováno obrovské množství hmoty, je zdrojem extrémně silné gravitace, která již nelze dobře popsat pomocí standardní newtonovské fyziky a musí být použita Eisteinova obecná teorie relativity. Tato teorie, která zásadním způsobem ovlivnila myšlení vědců a filozofů celého dvacátého století, odkrývá pozoruhodné a šokující vlastnosti našeho vesmíru. V přednášce se seznámíte s tím, co to vlastně černá díra je, a poodhalí se vám závoj některých dalších záhad vesmíru.

Kosmologie
Jak vznikl vesmír? Je nekonečný? Zanikne někdy v budoucnu? Tyto a mnoho dalších otázek jsou stále zdrojem vědeckých debat a výzkumů. V přednášce se seznámíte se standardní kosmologií a s dalšími teoriemi popisujícími zrození, život a zánik vesmíru (nebo vesmírů?).

Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA
Přednáška se v úvodu zabývá tím, proč mají buňky DNA, jaká je skutečná funkce této molekuly a proč je poškození DNA pro buňku nebezpečné.
Prostřední část je zaměřena na vnitřní i vnější vlivy, které potenciálně i reálně DNA poškozují, jsou zmíněny základní typy poškození DNA.
Závěrečná část je věnována tomu, jak se buňka s poškozením vypořádá, co vše se v buňce odehraje mezi vznikem poškození a jeho opravou, v jakých případech opravné mechanismy selhávají a jaké jsou následky (smrt buňky, mutace, vznik nádoru).

Přednášejí Jiří Svoboda, Jaroslav Hamerský a Terezie Imrichová. Vstupné 40 korun.


Další články
Nahoru