Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životPřednášky

Přednáška o Malostranském hřbitově v knihovně

14. 11. 2023
Spolek Malostranský hřbitov zve na přednášku Gabriely Kalinové o hřbitově v úterý 14. listopadu od 16 hodin v Klubovně Ústřední knihovny – Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí 1.

Přednáška, doprovázená četnými historickými i současnými fotografiemi a obrázky, seznámí posluchače s historií tohoto významného pražského pohřebiště od jeho počátků přes jeho přeměnu na hřbitov komunální v rámci josefinské reformy pohřebnictví.

Součástí přednášky bude krátký nástin dějin hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice. Bude vyzvednut význam hřbitova jako galerie děl výtvarného umění od konce 18. a počátku 19. století.

Zvláštní pozornost bude věnována dominantě Malostranského hřbitova – náhrobku knížete biskupa Leopolda Leonharda Thuna Hohensteina, jehož osobnost spojuje Prahu s Pasovem, a jejíž význam přetrvává do dnešních dnů.

Předmětem výkladu bude také historie Májových slavností, které se z Malostranského hřbitova rozšířily po celé Praze. Pozornost bude věnována i osudům hřbitova ve 20. století, kdy o něj začalo pečovat Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova (dnes Spolek Malostranský hřbitov). Pozornost bude věnována revitalizaci hřbitova, ukončené v roce 2016, a jeho současnému stavu.

Nakonec bude představena letošní publikace Spolku Malostranský hřbitov, která je věnována literatuře o hřbitově – nejen spisovatelům a odborným autorům zde pohřbeným, ale také rozboru děl, která se jím zabývají.


Autor: Cen

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Dnes v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Dnes v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

Včera v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

Včera ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

Včera ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

Včera v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

Včera v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru