dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Víkendové tipy

Předjaří na Hradě: V empírovém skleníku vystavují tisíce květin i historické předměty

Empírový skleník v Královské zahradě hostí až do neděle 13. března již počtvrté výstavu Předjaří na Pražském hradě. Letos je věnována tématu vody, hyacintům a hvězdníkům. Výstavu tisíců omamně vonících květin vypěstovaných 24 hradními zahradníky doprovázejí sbírkové předměty.

Návštěvníci poznají užitek a krásu hradních studen, kašen, fontán, potoků i rybníků. Dále středověké vodovodní potrubí, barokní štoly v hradbách i různé historické předměty, jako vrtáky, pumpy, chrliče, požární vědra, nočníky či záchody, tolik důležité pro život. Zhruba 90 předmětů ze sbírek Pražského hradu se snoubí s květinovým korzem přichystaným hradními zahradníky.

Zájem o výstavu je každoročně velký, pokaždé ji za týden konání vidělo minimálně 17 tisíc návštěvníků. Otevřena je denně od 10 do 17:30 hodin, poslední vstup je v 17 hodin. Vstupné činí 20 korun. Vstup do zahrady je od Pražsného mostu či letohrádku Belveder.

Královská zahrada byla založena v období renesance na přání Ferdinanda I. v roce 1534. S Pražským hradem byla spojena krytým mostem přes Jelení příkop. Empírový skleník vznikl okolo roku 1820. I když stavba typem představuje oranžérii, sloužila jako skleník, do kterého se na zimu ukládaly hrnkové rostliny, které byly v létě pěstovány v zahradě.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru